Kalastus - Paluu koikerolammelle 16.01.2010

Paluu koikerolammelle

Reilu kuukausi viimekerrasta lammella ja nyt oli aika mennä takaisin. Ja mitäs muutakaan, kuin niitä kyrmyniskoja narraamaan. Tällä kertaa itselläni "aseena", viimekerralla ottipelin maineen saanut rotinkainen. Sekä uudella kärjellä varustettu delfinin vapa, jonka siiman päässä pystypilkki ja morri.

Eli niillä mentiin. Vai mentiinkö? Huomasin lammelle saavuttaessa, että rotinkainen oli jäänyt autotallin pöydälle... Prkl. Mutta ei se rotinkainenkaan aina ole se parahin ottipeli: Heti alkuun ahven oli syönnillään ja itse sain 12 ahventa Kallen napatessa vain kaksi. Koko tosin oli aivan turhan pientä, kun keskiverto yksilö oli n.30g painoinen (Lukuunottamatta yhtä 150g paistinahventa).

Siinä klo 12 aikaan pieni evästauko ja takaisin yhden syönnille. Jospa nyt ailkaisi se isompikin heräilemään. Mutta ei. Heikkoa oli syönti (Ei siis tullut yhtään) sinne klo kahteen asti, jolloin pidettiin pienimuotoinen kahvitauko. Tämän jälkeen ihan kokeilumielessä haukea yrittämään. Kairattiin yhden "niemen" eteläpuolelle 8 reikää ja niistä kokeiltiin. Ei kuitenkaan tuntunut mitään tulevan. Näin siihen asti kunnes yhtäkkiä hauki nappasi Kallen rotinkaiseen. Ei tarvinnut kauaa väsytellä, että tuli siihen ihan reiän tuntumaan. Mutta ylös se ei suostunut tulemaan. Neljän tuuman reikä kävi ilmiselvästi liian pieneksi, kun hauki pyrki aina menemään poikittain. Väkisinkään ei olisi mitään järkeä ollut sitä yrittää nostaa, todennäköisesti vain siimat olisivat menneet. Kairasin siihen muutaman sentin päähän reiän ja kipaisin rannalta tuuran (Kenen lie...), jolla sitten avattiin tuo muutaman sentin väli. Väsyttelyä kesti lopulta semmoiset 5-7min ja sitten se hauki nousikin jo aika rennosti. Kaikki sujui hyvin, vaikka se hauki nyt irtosikin siihen jäänreunalle ja Kalle sai juuri ja juuri sen "turvallisille" jäille potkastua. Hauki painoi reilun kilon ja oli yllättävän hieno saalis. Ei sitä kesäisin niin paljoa arvosta tuon kokoista haukea, varsinkaan yksittäistä. Mutta hyvä niin, että joskus arvostaa :D. Ensimmäinen kerta kun itse olin edes mukana, kun nousee hauki pilkillä ja kyseessä oli Kallen ensimmäinen pilkkihauki, jos ei "vuosien takaista 300g rääpälettä" lasketa.

Täytyy tähän loppuun mainita, että toistaikseksi tämän pilkkikauden kohokohta. Mutta uskoisin kuitenkin, että tästäkin vielä paremmaksi pistetään :). Suunnitelmissa olisi vielä korkata pilkkimällä tuo Kiehimänjoki, muutama madepaikka sekä Manamansalossa sijaitseva istutuslampi Särkinen.

Luettu 110 kertaa

Reissussa mukana

Tapezu

Piilota kommentit
KommentitKirjaudu sisään tai rekisteröidy lisätäksesi kommentin.
17.01.2010 18:47nipperiKatohan perhana hauenkin ootte pilkillä saaneet, hyvä reissu:)
18.01.2010 18:27TapezuOlihan tuo ehdottomasti tähän mennessä hienoin saalis pilkillä. Silti ihmetyttää, että miten ne "tosikalamiehet" vetelevät parhaillaan 10-20 haukea per reissu. Kannattaa kahtoo kalakerho.net:n juttu hauen pilkinnästä :).
KuvaLajitteleAikaKalaPainoPituusKalastusmuotoVesistöKalastaja
Ahven 500 g16.01.2010
12:00
Ahven
(12 kpl)
500 g
ka. 42 g
- Pilkintä Paltamo,
Oulujärvi
Tapezu