Lisää suosikkeihin
Sivuja: [1]   Siirry alas   « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  

Missä Taimenet?

(Luettu 317 kertaa)
poit-su
**
Poissa


Profiili
« : 21.07.08 - klo:12:30 »

Eli minkä laisissa paikoissa Taimenet on joessa? Virrasa vai tyynemmisä paikoisa?
bomberr
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 21.07.08 - klo:12:42 »

MISTÄ LÖYTYVÄT VIRRAN KALAT?
Tässä on jonkin laisia käsityksiä mistä kannattaa kokeilla..
-Koskenniskat
-Koskenkuohut
-Suvannot (yleensä)
-Virranreunat
-Kivien huopeet

Sitten on kanssa Rantakasvillisuus.. Kasvuston alle voi piiloutua hyvin ja siitä putoaa erillaisia hyönteisiä syötäväksi..
Miten tämä tapahtuu? -Perhot uitetaan kasvuston alle ylävirrasta käsin..

Kivien ympärykset kannattaa uittaa..
Vedenalaiset kivat ja kuopat voi paikantaa alavirtaan muodostuvista peileistä, joissa vesi on ajoittain sileää pinnaltaan. Hyvä ottipaikka!


poit-su
**
Poissa


Profiili
« Vastaus #2 : 21.07.08 - klo:12:51 »

No täällä ei kyllä koskia ole, ja uistimila yritän saaha ko nuita perho välineitä ei oo.
bomberr
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 21.07.08 - klo:13:05 »

No täällä ei kyllä koskia ole, ja uistimila yritän saaha ko nuita perho välineitä ei oo.
hmm.. virvelilläkin pystyy perhoja viskoo, jos on paino..
poka
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #4 : 21.07.08 - klo:13:17 »

Kyllähän taimenet virtapaikkoihin hakeuttuu näin lämpivän veden aikaan.. Kylmemmällä taimenet menevät sitten takaisin hidasvirtaisiin paikkoihin..
Kuhamato
*
Poissa



Profiili
« Vastaus #5 : 01.08.08 - klo:22:07 »

Mä kalastan niitä pikku puroissa tai joessa ongella.Helppoa saalista Näyttää kieltä
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #6 : 03.08.08 - klo:23:10 »

Kyllähän taimenet virtapaikkoihin hakeuttuu näin lämpivän veden aikaan.. Kylmemmällä taimenet menevät sitten takaisin hidasvirtaisiin paikkoihin..

Tämän allekirjoitan kyllä osittain. Lainiojoen reissun perusteella kävi selväksi, että pienempi taimen viihtyy tähän aikaan hyvin koskessa, mutta mittataimenet löytyi nimenomaan hitaasti virtaavista suvannoista, missä on vettä vähintään se vajaa metri. Lainiojoen lähivesissä veden lämpötila oli kohtuullisen matala.. Mittaria ei ollut, mutta varmaan joku 15 on aika lähellä.
Sopuli
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #7 : 04.08.08 - klo:23:00 »

Ohtaojalla (ja muuallakin) mitallinen taimen tuskin löytyy keskeltä jokea, jos on suojaa muuallakin. Illan hämärtyessa saattaa taimen sitten tulla keskelle jokea syömään. Todisteena viimereissun 1,65 kg taimen (ottiaika kello 23.30) joka odotti syötävää keskellä jokea. Ympärillä ei ollut vedessä heiniä, eikä puita suojassa. Päivät taimen viihtyy koloissa ja montuissa, missä on näkösuojaa. Saattaa tuntua, että kalat puuttuvat kokonaa, mutta täytyy odottaa illan hämärtymistä, jolloin isommatkin aktivoituvat.

- Sopuli turpeen alta
Jussi`
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 26.08.08 - klo:15:20 »

mää en kyl tiiä mutta kysyn siis kuitenkin että, Hymyilee leveästi löytyykö taimenta ihan järvi paikosta? siis rannan tuntumasta jossa EI ole mitään virta paikkaa??

Ei paljoo naurata enään. Suna oisin ihan hiljaa sielä. Ni! Hymyilee leveästi
Tagit: Taimen 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC