Tuo on kaikkien kuitusiimojen ongelma, tuo huono shokkikestävyys.. Ilmeisesti venymättömyyden takia.. Mutta kun osa vanhoista fireistä napsu ilman töksäytyksiäkin poikki..
-Tuo siimojen yllättävä heitossa poikki napsuminen on enempi ohuitten punottujen ongelma mielestäni.
Itselläni on kestänyt 0,36/50 lbs punottu siima yllättävänkin hyvin satunnaisia heittojumeja vaikka siiman toisessa päässä on 80-150 gr jerkki ja heitot lähtevät kaikkea muuta kuin hitaasti saattelemalla yleensä.
Jonkin verran helpotusta tuo vavan pitäminen sen verran yläviistoon että pahin "isku" pehmenee vavan myötäämiseen/niiaamiseen.
Heikoin lenkki punotuissa on kuitenkin yleensä solmu; huonosti/väärin tehty solmu napsahtaa poikki kevyllä nykäisyllä jo käsissä.