Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Näköpilkintä

(Luettu 7316 kertaa)
EniZei
Ylläpitäjä
****

0
Poissa



Profiili
« : 22.01.08 - klo:11:00 »

Muutaman kerran oon ite päässyt kokeileen näköpilkintää ja täytyy sanoa, että siinä jos jossain näkee kalan käyttäytymistä suhteessa pilkin liikkeisiin. Näköpilkinnässä näkee myös ne pois lähtevät kalat ja siten voi koittaa korjata pilkintätyyliään. Kokemusteni mukaan yllättävän moni kala pilkin ympärillä käy pyörimässä, mutta pilkkiin saattaa iskeä sitten näkyvyysalueen ulkopuolelta tuleva kala ihan yllättäen.. Tässä yks näköpilkintä-video, jossa kala ei tahdo ottaa pilkkiin millään.

Onko minkälaisia kokemuksia teillä näköpilkinnästä ja tuleeko sitä harrastettua, kun on mahdollisuus?
tsoka
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 22.01.08 - klo:11:12 »

Huonoja.en enää koskaan katso avantoon  Surullinen
olen missanut suurimman luonnossa näkemäni ahvenen kun tein näköpilkillä liian hätäisen
vastanykäisyn ja tänä päivänäkin olen varma että se kala olis tarttunu jos en olisi toheloinu näköhavainnon perusteella
EniZei
Ylläpitäjä
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 22.01.08 - klo:11:30 »

Äläs nyt nuin absoluuttiseksi ala Näyttää kieltä Tulipa kyllä itekki toskattua vähän samaan tapaan viimeksi kun näköpilkiltää pysty harrastaan.. Isoin ahven sillä reissulla oli tulossa kurkkimaan tasuria, ois pitänyt antaa tasurin olla ihan rauhassa, kun kala selvästi oli arkana. Minä päätin kuitenki vähän nykästä tasurista, ja kun tasuri singahti kohti ahventa, oli kala jo hävinnyt..

Samalla reissulla tuli sorruttua samaan ansaan mitä sinäkin eli vetästyä liian aikaisin pariinkin otteeseen. Aivan kuin näköpilkillä ei vois odottaa sitä normaalia tärähdystä, vaan pitää vähän ennakoida..

Eikö ne tsoka aina ole isoimpia, jotka jää saamatta  Iskee silmää
imot
Vieras
« Vastaus #3 : 25.01.08 - klo:11:52 »

Tuskinpa ne kalat kovin mieluusti siihen avannon alle tulee. Varsinkaan ne tuulastus kokoiset.
EniZei
Ylläpitäjä
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #4 : 25.01.08 - klo:12:27 »

Tuskinpa ne kalat kovin mieluusti siihen avannon alle tulee. Varsinkaan ne tuulastus kokoiset.


Samaa mieltä imotin kanssa.. Mutta miksei periaatteessa tuulastusta vois kokeilla talvellakin.. En nyt ihan suorilta teilaa ajatusta, vaikka vähän epäilyttävältä kalojen saamisen suhteen kuulostaakin. Käy kokeileen, ni sillähän se selviää. Tosin onko tuolle tarvetta enää, kun päivät pitenee jo hyvää vauhtia..
poka
SP-Team
*

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #5 : 25.01.08 - klo:13:29 »

Kyllä ainakin siian narraaminen näköpilkillä on huippua hommaa.. Aluksi ei tahtonut millään maltti riittää, että antoi siian ottaa kunnolla kiinni.. Sitten se viimein alkoi sujumaan se siian nostelu..

Ihmiset voidaan jakaa kahteen ryhmään, niihin jotka kuuluvat jompaan kumpaan ja niihin jotka eivät kuulu.
Heku
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #6 : 26.03.08 - klo:20:03 »

Parhaat kokemukset näköpilkinnästä on tullut Pyhännällä sijaitsevalla Kontiolammella. Suosittelen paikkana. Saaliskalana on tullu kirjolohta noin metrinsyvyydestä.

Ei se ota jos ei se annakkaa... Tulipahan kokemusta
Tumi81
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #7 : 07.12.08 - klo:18:48 »

Nostellaanpa tätäkin. Onhan tuota näköpilkintää tullut muutaman kerran harrastettua. Armisvedellä pääasiassa. Kirkas vesi ja hiekkapohja helpottaa asiaa  Hymyilee

Eräällä reissulla näköpilkintä oli avain saaliiseen. Oli viimeiset jäät ja kala erittäin nirsolla otilla. Avantoon tiirailemalla pystyi katsomaan milloin imaisi toukan suuhunsa ja sit ei muuta kun appura ylös.
Tuli ongittua "normityylillä" ensin kymmenkunta ahventa parin-kolmen tunnin aikana. Kun vaihtoi näköpilkintään, samassa ajassa sai samoista avannoista n. 150 ahventa... Eli joskus toimii hyvinkin! Iskee silmää

-Kyllä se kala vielä löytyy...-
EniZei
Ylläpitäjä
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 08.12.08 - klo:11:15 »

Torstaina lähtö Kuusamoon mökkeilemään ja vähän pilkkimäänkin huolimatta hameväen mukana olosta Iskee silmää Todennäköisesti näköpilkintähommiin sitä taas pääsee ja kohteena tietysti Kuusamon kuuluisat siika-apajat. Onkohan vaan jo paras aika niiden suhteen mennyt ohi. Tietoa kellään? Vai vieläkö tulee? Jos ei siika löydy niin sitten pitää keskittyä ahventa jallittamaan..

Tumi81, tuo näköpilkintä vaatii kyllä aina vähän totuttelua normipilkinnän jälkeen. Käsi ei saa olla liian herkässä Iskee silmää Mulla ainakin aluksi tahtoo vastaisku lähteä jo siinä vaiheessa, kun kala on vasta haukkaamassa makupalaa. Ajan kanssa sitten malttaa odottaa, että syötti on reilusti kalan suussa ja mieluiten vähän vavassakin tuntuu.
Tumi81
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #9 : 08.12.08 - klo:16:47 »

Jep, näinhän se on. Ite en tosiaan ole normaalia kukkoahventa isompien kanssa päässyt näköpilkintää kokeilemaan. Olisihan se sykähdyttävää kun kunnon jöötikaloja uiskentelisi avannon alle  Hymyilee Oman kokemukseni mukaan paras aika on aurinkoisella säällä keväällä. Lumi ohentunut/sulanut ja valoa pääsee reilusti jään alle. Tuolla edellä mainitulla reissulla paras avanto oli yllättän niin rannassa että jään alla oli vain n. 30cm vettä. Mukava oli kaloja "akvaariosta" onkia vaikka pieniä olivatkin! Jossain varsin hyvä kuvakin aiheesta... Liittelen sen tänne jahka toiselta koneelta löydän.
Tumi81
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #10 : 08.12.08 - klo:22:07 »



Sopuli
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #11 : 09.12.08 - klo:22:26 »

Tässä omia kokoemuksia näköpilkinnästä, kopioitu toiselta voorumilta aiemmasta viestistäni.

kirjoitettu Helmikuu 13, 2008:


Pari viikkoa sitten kävin pilikillä papinjärvellä, mutta ei saatu mitään. Oltiinki vain varttitunti, koska tuli se lumimyrsky (tais olla torstai).
- - - - -
Viime lauantaina kävin pilkillä ja mulla oli mukana semmonen peilisysteemi. Kävelin yhelle hyvälle pilkkipaikalle (varmasti tosi monta papinjärvessä), ja kerkesin nykkiä noin 5 minuuttia, kun reiälle uiskenteli semmonen järetön hauki. Se oli pari senttiä kapeampi, kuin 6 tuuman Moralla tehty reikä.  Järkyttynyt
Olin näköpilkillä ja siinä kohtaa oli n.50 cm vettä. Rupes vähän sydän jyskyttää, kun puolen metrin päähän alapuolelle uiskentelee semmonen hauki.
Mulla oli jotain 2,5 kg kestävät siimat eikä minkäänlaista peruketta. Ei uskaltanu hukata hyvää pilkkiä liian huonojen varusteiden takia.

- - - - -
Toissapäivänä kävin samassa paikassa ja reiätkään ei ollu jäätyny umpeen lämpimän ilman takia. Kattelin sillä peilillä sinne jään alle ja näin sen hauen n. 5m päässä.

Lisää vanhempaa vistiä toiselta voorumilta, kirjoitettu Maaliskuu 22, 2008:

Tänään kävin myös Papparilla ja sain 10-20 ahventa mato-ogella. Pieneen koukkuun pujotin tunkiolieron keskeltä poikittain ja antoin kalan imaista sen kunnolla ennen kuin vetäisin ylös. Monesti kun yritti jollain morrilla, niin kalat kävi vähän haistelemassa, mutta ei kiinnostunut sen enempiä. Yhessä vaiheessa muutama ahven pyöri ja katteli matoa ja yhtäkkiä ne lähti vauhilla yhteen suuntaan. Ajattelin, että mihin niillä tuli noin kiire, kun vilahti parikiloinen hauki siitä reiän alta. Yritin tasarilla vähän aikaa, mutta eihän se jäänyt tietenkään odottelemaan. Seittemään asti kala söi ihan tasaiseen tahtiin, mutta sitten tuli pimeä niin piti lähteä pois.
Tagit: Pilkintä  Näköpilkintä 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines