Lisää suosikkeihin
Sivuja: [1] 2   Siirry alas   « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  

Miten valitset paikan jossa kalastat?

(Luettu 601 kertaa)
Paavo
**
Poissa



Profiili
« : 29.09.08 - klo:19:57 »

Mieleeni juolahti että saattaisi olla aiheena sellainen josta olisi hyötyä useammallekin käyttäjälle.

Eli kun menet vieraille tai vaikka puolitutuille vesille kalaan niin miten valitset paikan josta kalastat? Onko se pelkkä "musta tuntuu" vai käytätkö jotain korkeampaa logiikkaa kalapaikan valinnassa. Toki asiaan vaikuttaa ainakin itsellä moni asia (esim. vuodenaika, kalastettava kalalaji, käytettävissä olevat apukeinot, gps, kaikuluotain, säätila, veden lämpötila ja pitkä lista muita asioita) mutta olisi kiva kuulla mitä konsteja arvon raati käyttää paikan valinnassa.

Me olimme esimerkiksi poikien kanssa Luumäen lähellä olevalla Purhon caravanalueella ja vieressä oleva pieni järvi oli meille ennestään tuntematon eikä mukana ollut mitään ihmeellisiä apuvälinetä niin me otimme kiepin narua ja laitoimme narunpäähän kiven ja " luotasimme" järven ennen kalastuksen aloitusta ja löytyihän se kirjolohien piilopaikka! Virnistää
-JoN-
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 30.09.08 - klo:09:31 »

No sinun kyseinen taktiikkahan olisi mitä mainioin jos se olisi mahdollista..
Suorastaan "raukkamaisen" hyvä  Virnistää

Itsellä se menee kyllä tuntemattomilla vesillä lähinnä tuohon "musta tuntuu" / "tämä näyttää hyvältä" katekoriaan..
stento-z
****
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 30.09.08 - klo:10:19 »

Yleensä karikot ruovikon reunat ja vedenalaiset patit mutta tuulen suunta vaikuttaa myös kalapaikan valintaan muuten toi paavon lista on aika täydellinen Virnistää
oppipoika
***
Poissa


Profiili
« Vastaus #3 : 30.09.08 - klo:16:14 »

Varmin merkki oudoilla paikoilla on veden yllä kiertelevä lokkiparvi. saalis on pääosin ahventa mutta se on kookasta, ( minulle ahven on iso kun se on 100 g >)mutta kyllä haukea ja kuhaakin tulee.
Kyllä pyydysmerkkejäkin voi lain sallimissa rajoissa kierrellä.
Venekeskittymät ovat kyllä hyvillä kalapaikoilla mutta ne kierrän.
Järvikalastuksesta en muuta osaa sanoa.
Joella kannattaa paikka jossa on hyvä kalastaa kokeilla vain tulvan jälkeen, tulvan aikana kalat useasti vaihtaa paikkaa,muute hyvä paikka on tyhjä.
Jos joen kalakantaa ei hoideta  säiliöautolla ei ole muuta mahdollisuutta kuin hakeutua paikkaan jossa kalastaminen on niin vaikeaa ettei siinä tavallinen rivituristi edes kuvittele voivansa kalastaa.
Sekin pakkaa tökkimään, että ottaa kalan paikasta jossa sillä olisi jonkinlaiset mahdollisuudet säilyä jatkamassa sukua
Useasti etsin tuulensuojaisen ja aurinkoisen paikan jossa rentouttavaa pyyntiä ei kalat häiritse.
« Viimeksi muokattu: 01.10.08 - klo:20:23 kirjoittanut oppipoika »
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #4 : 02.10.08 - klo:19:42 »

Tässä on esimerkiksi valittu kalapaikkoja Norjan vesiltä ja jo kahtena vuotena olemme olleet kalassa k.o. paikossa ja saalis on ollut taattua, tosin tänä vuonna kun olimme matalikoilla 1 ja 2 niin paikalle saapui troolari ja siihen loppui kalojen tulo, mutta ensivuonna uudestaan, matka on jo suunnitteilla ja porukkaa kasataan.
« Viimeksi muokattu: 02.10.08 - klo:20:16 kirjoittanut Paavo »
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #5 : 02.10.08 - klo:20:04 »

Tässä on esimerkiksi valittu kalapaikkoja Norjan vesiltä ja jo kahtena vuotena olemme olleet kalassa k.o. paikossa ja saalis on ollut taattua, tosin tänä vuonna kun olimme matalikoilla 1 ja 2 niin paikalle saapui troolari ja siihen loppui kalojen tulo, mutta ensivuonna uudestaan, matka on jo suunnitteilla ja porukkaa kasataan.

Norjan vesillä kalapaikkojen etsiminen kuuluu kyllä aika olennaisesti reissuun. Jo ennen reissua on kartat tulostettuna ja paikkoja katellaan menomatkalla, että mitä pakkoja sitä lähdetään kopasemaan. Mukavaa hommaa, vaikka aina yksimielisyyttä ottipaikoista ei tahdokaan löytyä. No, toistaiseksi käsirysyiltä on vältytty  Pyörittää silmiään Niin ja gps merellä on kyllä ehdoton. Ei niitä matalikkojen reunoja muuten oikein tahdo löytää. Tuo oppipojan mainitsema lokkiparvi on norjan vesillä kyllä pommin varma kalan merkki, pinnalla on yleensä silloin pientä kalaa, jota on 500+ gr seit syömässä ja joita vastaavasti on isommat kalat syömässä.

Joella kalapaikan valinta menee oikeastaan lähes täysin aiemman kokemuksen perusteella tai uusilla vesistöillä vesistön lukemisen perusteella. Virran reunat, kivien etu- ja takaosat, syvemmät kohdat koskessa, niskat yms. hyvältä näyttävät mestat tulee koluttua.

PS. Käyhän se paavo tuo luotaus tosiaan noin kivenkin avulla  Järkyttynyt
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #6 : 02.10.08 - klo:20:15 »

ja sitten kuva joka piti laittaa.........


* lyngen.jpg (111.3 kilotavua, 675x383 - tarkasteltu 33 kertaa.)
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #7 : 02.10.08 - klo:20:25 »

....ja tällaisia sieltä sitten tulee


* keilahan se siinä.jpg (252.28 kilotavua, 1020x768 - tarkasteltu 21 kertaa.)
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 02.10.08 - klo:20:33 »

....ja tällaisia sieltä sitten tulee

 Virnistää Ainakin silloin, jos tarpeeksi kaus erehtyy noista matalikoista.. Hyvännäköisiä pleissejä tuossa on. Syvää vettä pakkojen ympärillä, niin vois olettaa, että isompaakin kalaa tulee..
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #9 : 02.10.08 - klo:21:03 »

tässä elokuulta 32kg pallas Pyörittää silmiään


* pallas.jpg (99.98 kilotavua, 595x446 - tarkasteltu 117 kertaa.)
oppipoika
***
Poissa


Profiili
« Vastaus #10 : 02.10.08 - klo:21:56 »

Näyttää z siltä että olimme väärillä vesillä. Nolostunut
« Viimeksi muokattu: 02.10.08 - klo:22:06 kirjoittanut oppipoika »
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #11 : 03.10.08 - klo:06:34 »

Näyttää z siltä että olimme väärillä vesillä. Nolostunut
"Oppipoika".... ei Norjassa ole oikeita tai vääriä vesiä vaan vääriä paikan valintoja. Tätä juuri tarkoitin kun esitin kysymyksen kalastuksen paikan valinnasta.
Elokuun reissu oli minulle ja pojille jo 8 reissu Norjan kalavesille ja toinen kerta samaan paikkaan joten kokemuskin on tuonut tietoa mutta kun aikaisemmassa kirjoituksessa olevaa karttaa katsot niin siitä selviää helposti mihin kannattaa vieheet laskea. Kartassa ei aivan näy alue jossa vettä on ympärillä 463m ja keskellä 150m pakka. Se oli kanssa hyvä paikka mutta merivirtaukset oli tosi kovat, siimaa oli ulkona yli 600 metriä ja päässä oli sentään 600g paino, 300g painoilla ei meidän siimakapasiteetilla päässyt pohjaan ollenkaan ja siimaa on sentään kelalla kilometrin verran Virnistää
Ja jos joku epäilee että Norja on kallis maa kalastaa, niin ei pidä paikkaansa. Meitä oli 8 henkeä ja varasimme 1 mökin ja 2 venettä viikon reissulle niin hintaa kertyi 203€ lurjus veneiden bensojen kanssa, ei paha! Virnistää
« Viimeksi muokattu: 03.10.08 - klo:08:27 kirjoittanut Paavo »
tsoka
****
Poissa



Profiili
« Vastaus #12 : 03.10.08 - klo:10:37 »

saiskos paavo tuon mökkipaikan yhteystiedot ,tuo on tuo lyngenin seutu kohtuu tuttuja mutta ei silti kaikkia mökkipaikkoja tiedä
Paavo
**
Poissa



Profiili
« Vastaus #13 : 03.10.08 - klo:12:37 »

paikan nimi on:
 Lyngen Havfiske & Tursenter
Lenangstraumen
9068 Nord-Lenangen
Norge
Mökeistä osa on rakennettu 2005 ja osa 2007. Laadukkaita ovat, majoitus kuudelle ja 2 lisävuodemahdollisuutta.

Taitaa keskustelu nyt syrjäytyä alkuperäisestä, mutta jos joku haluaa aloittaa oman osion Norjan reissukeskusteluille niin minä kyllä vastailen mitä tiedän.


* laiturilta.jpg (30.9 kilotavua, 446x336 - tarkasteltu 88 kertaa.)
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #14 : 03.10.08 - klo:18:35 »

Aika samalla tavalla mitä Norjan vesillä niitä paikkoja tulee järvelläkin valittua, jos on syvyyskartat tiedossa. Oppipoika varmaan tarkoittikin tuossa aiemmin, että keskustelu on vähän liiaksi lähtenyt syvänmeren kalastuksen puolelle. Omalta osaltani laitoin jo kalapaikan valinnat myös jokien osalta. Millä perusteella muut valitsee kalapaikat jokikalastuksessa?
Sivuja: [1] 2   Siirry ylös  « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC