Lisää suosikkeihin
Sivuja: 1 2 [3]   Siirry alas   « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  

Onnettomuudet kalastus reissuilla

(Luettu 2873 kertaa)
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #30 : 09.07.08 - klo:10:57 »

Jatan reissurapsasta vähän sähellystä  Iskee silmää

Lainaus
Kun lähestyttiin haapakoskea, oli virta yllättävän vuolas soutaa ylöspäin ja niinhän siinä sitten kävi, ettei jaksettu soutaa koskea ylös, kun matalassa vedessä ei voinut kunnolla soutaa. Vedimme venettä vähän aikaa rantaa pitkin ylöspäin, kunnes Jata rupesi uhoamaan, että kyllähän tuommosen pikkupuron yksin soutaa milloin vain. Ei muuta kuin yrittämään.

Yksin vene nousikin helpon näköisesti koskea ylöspäin, mutta juuri kun olin pahimmat paikat jo ylittänyt, meni kaikki rehkiminen turhaksi. Pale oli nimittäin ennen vapojen nostoa sotkenut siimat kahden vavan kanssa ja heittänyt vavat huolimattomasti veneeseen miten sun sattuun. Kun soudin rivakasti venettä koskessa, tarttui yksi uistin tiukasti airoon ja seuraavalla vedolla lensi kaksi vapaa keloineen komeassa kaaressa koskeen. Ei muuta kuin jarrut pohjaan ja yhdestä siimasta kiinni ja yrittämään virveleitä takaisin. Sain kuin sainkin vavat ylös, mutta olin jo valunut koskessa takaisin lähtöpisteeseen.

Seuraavat hetket koskella kaikui sen verran painokelvotonta tekstiä, että kalat eivät ole varmaan vieläkään palanneet koskelle. Soudin veneen takaisin rantaan ja oli seuraavan vuoro koittaa. Hyppäsin hermoissani veneestä hieman liian aikaisin pois ja vene lähti valumaan koskea alaspäin yksikseen. Bändin "ulkojäsen" Emppu hyppäsi veneen perään ja ehti saamaan veneen kokasta kiinni. Sen verran oli kuitenkin syvää, että molemmat saappaat oli heti täynnä vettä. Kaikenlisäksi reisitaskussa ollut kännykkä kastui pahasti ja kun emppu punnersi itsensä veneeseen, hän liukastui ja astui yhden vavan päälle. Vapa meni tietenkin kahdesta kohtaa poikki. Ei mene kovin vahvasti. Vähäksi aikaa palattiin mökille taisteluvaurioita korjailemaan, mutta nopeasti teki mieli taas koskelle.
tsoka
****
Poissa



Profiili
« Vastaus #31 : 09.07.08 - klo:17:44 »

ensimmäsenä voisi tulla mieleen että viinan kanssa ei pitäis pelleillä kalahommissa  Virnistää Pyörittää silmiään
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #32 : 09.08.08 - klo:22:37 »

ensimmäsenä voisi tulla mieleen että viinan kanssa ei pitäis pelleillä kalahommissa  Virnistää Pyörittää silmiään

Harvompa (eli en koskaan) ole jatan nähnyt viinan kans läträävän Iskee silmää Vaan piikittelyksi tuo varmaan oli tarkotettukin  Pyörittää silmiään

Kaikenlaista sitä sattuu:
http://www.kalasaalis.com/video/300/Lokki+tarttui+takaheitossa+siimaan/
kriss3
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #33 : 11.08.08 - klo:23:17 »

Taas yksi onnistunut kalareissu.
Lähdin kalaan mukana aivan uusi jerkkivapa ja melkein uusi hyrräkela.
Ekalla heitolla nappaa buster jerkkiin niin iso hauki että peruke loppuikesken ja siima katkesi.
Seuraavalla heitolla nappasi taas komea hauki ja sitten se irtosi. Minuutin päästä sama.
Sitten alkoi satamaan kaatamalla. Menimme rantaa kaverin luokse. Sateen jälkeen menin rantaan ja yhtäkkiä uistin jäi jumiin ja vapa KATKESI!!! sain kaverilta lainaan jonkin random vavan ja lopuksi vielä uusi 80€ maksavasta kelasta irtosi yksi tärkeä osa ja siitä tuli lähes käyttökelvoton. Noh laskelmieni mukaan tuo reissu maksoi minulle 148€ ja pahan mielen.
Menen kyllä valittamaan pro fishiin että vapa katkesi niin helposti kun en edes riuhtaissut kovaa sillä.

Toivotaan että löydän uuden varaosan kelaan ja saan uuden vavan Epävarma Epävarma

"Joo tää on tosi pieni kala... OTA HAAVI OTA HAAVI OTA HAAVi ÄKKIÄ!!
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #34 : 12.08.08 - klo:12:15 »

Taas yksi onnistunut kalareissu.
Lähdin kalaan mukana aivan uusi jerkkivapa ja melkein uusi hyrräkela.
Ekalla heitolla nappaa buster jerkkiin niin iso hauki että peruke loppuikesken ja siima katkesi.
Seuraavalla heitolla nappasi taas komea hauki ja sitten se irtosi. Minuutin päästä sama.
Sitten alkoi satamaan kaatamalla. Menimme rantaa kaverin luokse. Sateen jälkeen menin rantaan ja yhtäkkiä uistin jäi jumiin ja vapa KATKESI!!! sain kaverilta lainaan jonkin random vavan ja lopuksi vielä uusi 80€ maksavasta kelasta irtosi yksi tärkeä osa ja siitä tuli lähes käyttökelvoton. Noh laskelmieni mukaan tuo reissu maksoi minulle 148€ ja pahan mielen.
Menen kyllä valittamaan pro fishiin että vapa katkesi niin helposti kun en edes riuhtaissut kovaa sillä.

Toivotaan että löydän uuden varaosan kelaan ja saan uuden vavan Epävarma Epävarma

Juu ei kovin vahvasti ole mennyt Iskee silmää Vähän epäilyttää, että onko vapa ollut täysin kunnossa edes ostovaiheessa. Itse ainakin annan aika paljon kyytiä vavoille, jos uistin jää pohjaan. Toistaiseksi yksikään vapa ei ole sihen katkennut. Sen sijaan kerran kalastusliikkeessä, kun heiluttelin vapaa ja testasin sen käyttäytymistä, napsahti vapa poikki. Jätin kylmästi vavan siihen ja ostin toisen vavan..
kriss3
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #35 : 12.08.08 - klo:17:41 »

Joo eli kävin vaihtamassa vavan ja ostin 75 € jerkkivavan.
Sain sen halvemalla onneksi.
Luin tuossa äsken että vapa on muillakin ollut todella huona laatua. Joten en suosittele kennellekkään sitä vapaa. Merkki oli muistaakseni jokin trx slider jerk.
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #36 : 25.08.08 - klo:18:13 »

Lainaus
Hauki kaatoi kalastajien veneen Pohjanmaalla
Kahden iäkkään miehen kalareissu päättyi sunnuntaina kylmään kylpyyn, kun satimeen käynyt saalis kaatoi veneen, kertoo Ylen uutiset.

Miehet olivat uistelemassa Pohjanmaalla Lehtimäellä. Parikiloinen hauki tarttui uistimeen, mutta miehet eivät saaneet saalista veneeseen ja haukea nostettaessa vene kaatui.

Ilman pelastusliivejä olleet kalastajat pelastautuivat kaatuneen veneen päälle, josta sivulliset auttoivat heidät rantaan.

Poliisin mukaan kalastajat selvisivät onnettomuudesta vahingoittumattomina

-Kaleva
tsoka
****
Poissa



Profiili
« Vastaus #37 : 25.08.08 - klo:19:30 »

 Virnistää Virnistää harmi kun kerkesvät näkemään ,olis ollu hyvä juttu kertoilla kavereille että oli niin iso kala kiinni että kaatoi veneen .

vrt . mustan pekan (paikallinen pulsu) kertomaan juttuun kun pikku jätkinä  oltiin ongella ja tulivat samalle laiturille jututtaan ja juomaan virvokkeita.
me oltiin arskan kanssa tossa vime viikolla ongella ja laitettiin vasikka syötiksi ja siihen tarttu niin iso kala että saari kallistu  Pyörittää silmiään tämä voimakkaasti savoa murtaen kerrottuna.
Sopuli
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #38 : 27.08.08 - klo:15:53 »

Pahin, mitä on tapahtunut, oli se kun kaveri heitti vahingossa uistimen pikkuveljensä takaraivoon. Sairaalareissuhan siitä sitten tuli.

- Sopuli turpeen alta
oppipoika
**
Paikalla


Profiili
« Vastaus #39 : 27.08.08 - klo:22:02 »

Puhelin soi,- pysäkille. En ole muuten ajanut metriäkään kännykkään puhuen."Sinun rahapussi jäi."  "En kai sitä tarvi, en palaa . Joella oli tullut uusi artikkeli kerättäväksi, haulikon hylsyt.Muuta roinaa tavan mukaan.Pellon kulmassa kaljatölkki, otin sen ja totesin että aikatavalla on satanut ja tyhjensin tölkin,- tienoon täytti kaljan haju.
  Hetkinen, tölkki nyt ajatellen oli pystyssä ja tuolla pellon laidassa on auto.Kohta tähän ilmestyy janoinen kalamies ihmettelemään tölkkinsä kohtaloa.Mieleen tuli,että haen kaupasta täyden tölkin tilalle ,mutta kaljaahan ei myydä laskuun.
  Hieman rauhoitti kun edessäpäin ei näkynyt tuoreita jälkiä, mutta kauaksi en mennyt tapaus vaivasi.
  Kävelin autolle "ennen aikojaan" ja ajoin pellonlaidassa olevalle talolle jonka isännän pihamaalla tapasin. "Onkohan Tuolla autolla liikkuja tuolla joella"
 "

 Ei se auto ole liikkunut kahteenvuoteen, ei siinä ole moottoriakaan kertoi isäntä." Kun selitin asiani nauroimme molemmat .Hän lupasi rauhoitella jos joku suutus päissään kyselee tölkkiänsä että asiaa on yritetty hoitaa. Joku ehkä manaa rantaan unohtunutta vajaata tölkkiään.
  Olen luonteeltani keräilijä tyyppi enkä voi lopettaa, mutta vastaisuudessa otan vain kumollaan olevat ja varmasti tyhjät pullot ja tälkit.
 Minua tapaus säpsäytti varmasti enemmän kuin sivullinen voi kuvitella.               
anze666
*
Poissa


Profiili
« Vastaus #40 : tänään kello 17:28 »

Kannoin kädessäni uistinpakkia, kun ylitin  vuolasvirtaista puroa. Otin mukaani vain kelluvia vaappuja. Sitten pakki tietenkin aukesi ja kaikki kelluvat vaaput lähtivät virran mukana.. sain kaksi takaisin, mutta muutaman euron edestä vaappuja meni virran mukana jonnekkin kauas.  Vihainen
Tagit: Kalastusreissut 
Sivuja: 1 2 [3]   Siirry ylös  « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC