Lisää suosikkeihin
Sivuja: [1]   Siirry alas   « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  

Kalastus videot

(Luettu 774 kertaa)
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« : 15.06.07 - klo:16:36 »

Nyt on viimein saatu kohtuullisen hyvin pelaamaan tuo videoiden lisäys ja näyttäminen, joten on aika julkaista videot kaikkien käyttäjien ulottuville.. Käyttäjät voivat nyt lisätä omia videoitaan (raja 35MB).. Videota voi lisätä ainaki mpeg, mpg, avi-muodoissa.. Muita videomuotoja ei olla vielä testattu..

Huomioikaa, että kun lisäätte videoa, se voi olla vaikka 40 megaa.. Se muutetaan flv-muotoon ja pakataan noin 5-8 osaan alkuperäisestä, joten tuohon 35 megaan mahtuu ihan kohtuuella tavaraa..

Videot toimii samalla periaatteella kun kuvatkin, eli ne voi piilottaa muilta tai asettaa julkiseksi kaikkien nähtäville. Lisäksi videot voi liittää tiimiin, jolloin ne näkyy tiimin sivulla.. Jos teillä on hyviä videoita, ni ei muuta ku lisäämään!!

Täällä voi selata ja kattoa kaikkia julkisia kalastus videoita .. Esimerkkinä laitoin tuon mun ennätys-sein  Iskee silmää
« Viimeksi muokattu: 24.10.07 - klo:12:16 kirjoittanut EniZei »
miksu93
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 25.06.07 - klo:12:38 »

mulla on onglemia ton videon lisäyksen kanssa voiko joku neuvoo

TuMi
Admin
***
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #2 : 25.06.07 - klo:13:01 »

mulla on onglemia ton videon lisäyksen kanssa voiko joku neuvoo

Minkalaisia ongelmia sinulla on? Yrititkö lisätä videoita koneeltasi vai YouTubesta? Mitä videoformaattia lisäämäsi video oli?
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 25.06.07 - klo:15:38 »

mulla on onglemia ton videon lisäyksen kanssa voiko joku neuvoo

Kukaan ei voi neuvoa, jos et tarkemmin kerro missä sulla on ongelmia siinä.. Pitää vähintäänkin sanoa, mikä siinä ei onnistu ja koittaa itsekin päätellä onko kysymys bugista vai omasta osaamattamuudesta.. Koititko lisätä omaa videoa, vai linkittää youtube videoa? Onko ongelma siinä kohtaa, että valitset videon ja klikkaat tallenna, jollon video siirtyy, mutta sen jälkeen tulee ilmoitus "videon lisäys epäonnistui"?

Videon lisäys itsessään ei ole kovin vaikea operaatio:
Klikkaat yläpalkista "Lisäys" ja sieltä "Lisää video". Seuraavaksi kirjoitat videolle videoa kuvaavan otsikon ja halutessasi myös tekstin. Sitten on kaks vaihtoehtoa, joko lisätä video omalta koneelta valitsemalla selaus( tai browse) ja painamalla tallenna, jollon video alkaa siirtyä ja se voi siirtyä pitkäänkin (siirretty datamäärä näkyy punasella koko ajan).. Toinen vaihtoehto on linkittää youtube video, jolloin youtubessa menet videon sivulle ja kopioit videon osoitteen(url) kohtaan "YouTube video" ja painat tallenna..
Mynttinen
*
Poissa


Profiili
« Vastaus #4 : 03.02.08 - klo:10:20 »

Miten poistetaan video?  ei lähde mihinkään,vaikka painan poista nappia. Latasin vahingossa 2 kpl,joista toinen on jounninjoutava. Laittakaas kuntoon tuo poista nappi. Olis muitakin videoita,mutta tila kohta täynä.
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #5 : 03.02.08 - klo:11:53 »

Videon saa poistettua videon katselu-sivulta. Eli jos menee katsoon videoa ja kysymys on itse lisäämästä videosta, oikealta alhaalta löytyy komennot muokkaa | poista.. Poista-linkkiä klikkaamalla pitäis lähtä pois. Poistaminen pitäis myös onnistua "Omat sivut->kalastusvideot -kohdasta. Poistin tuon sun ekan videon. Hyvä video muuten tuo, joka vielä jäi. Aitoa innostusta, kun kala on kiinni..

En enää muista, paljoko tuota tilaa videoille henkilöä kohden oli, mutta vois sitä laittaa lisää, kun palvelimella vielä tilaa tuntuu olevan.

Edit: Tuplasin videotilan 100 megaan ja kuviin laitoin 50 megaa.
Mynttinen
*
Poissa


Profiili
« Vastaus #6 : 03.02.08 - klo:19:12 »

Tein juuri noin ja tuli ruutu,että poitetaanko varmasti?--> ei lähtenyt. Selaimena firefox 2.0.0.11

Pitää testat uudestaan,jos tulee joku huono video laitettua.


ps: jep siinä tuli ekalla reissulla kunnon järväri ja muutama viikko myöhemmin tuli vielä isompi,mutta ei ollut videokameraa mukana...
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #7 : 03.02.08 - klo:19:22 »

Tuossa poistossa oli bugi, joten ei ole kumma kun ei onnistunut Pyörittää silmiään Korjailin sen tuossa päivällä, ja nyt pitäis olla kunnossa.. Testaan vielä varalta sen.
EniZei
Admin
***
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 26.09.08 - klo:22:31 »

Kävin noita videoiden kategorioita läpi ja huomasin, että moni laittaa pelkästään yhden kategorian videolle esimerkiksi "Hauen kalastus". Ajatuksena olisi, että aina valittaisiin joko "Suomalaiset kalastusvideot" tai sitten "Ulkomaiset kalastusvideot"-kategoria sen lisäksi että valitaan aiheeseen sopivin toinen kategoria esimerkiksi "Hauen kalastus". Tämän takia monia videoita on varmasti jäänyt monilta näkemättä.

Eli valitkaa tulevaisuudessa suomalaisen videon kohdalla kategoriaksi myös "Suomalaiset kalastusvideot"-kategoria. Näin porukka helposti näkee, että onko tullut uusia suomalaisia tai ulkomaisia videoita. Tämä on lisätty myös videon lisäys-sivulla olevaan ohjeistukseen.

Meidän kämmihän tämä taas kerran on. Ohjeistusta ei ole ollut ja järjestelmä ei reagoi, vaikka kumpikaan edellämainituista "pakollisista" kategorioista ei ole valittu. Allekirjoittanut aikoo korjata tuon ongelman lähiaikoina.
Tagit: Kalastusvideot Kalastus videot Videoita 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  « edellinen seuraava »
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC