Kalastus keskustelu

Kalastusmuodot => Pilkintä => Aiheen aloitti: simonder - 09.10.08 - klo:18:33



Otsikko: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: simonder - 09.10.08 - klo:18:33
Siis kuhan pilkinnästä tietoa kiitos. Pilkin itse järvelllä jossa on hyvin tumma vesi.
Käytättekö itse tasuria pystärii vai mitä? Tiedän että järvessä on kuhaa mutta paikasta ei ole tietoa ja koska sitä kannattaa lähteä jäälle yrittämään. (Siis aika ja ajankohta) Sitte voisitte laittaa vähä tyylejä kuinka kuhaa pilkitte. Niin ja sitte saa myös laittaa hyviä kuha pilkkejä joten älkää salailko niitä!!  :D


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: tsoka - 09.10.08 - klo:18:41
tammikuun 14 päivä klo 13.25 -14.00  ::)

No nehän puree koko päivän ja itte käytän tasuria ja ihan normaaleja tasuritekniikoita
pariin vuoteen en tosin oo jäälle saanu yhtään ,mutta siihen suurin syy on että
ei ole ollut jäitä  >:(


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: simonder - 09.10.08 - klo:19:08
No kuinkas käykö toi pystäri?? Muuten onko toi päivämäärä joku sun speciaali vai mitä sillä meinasit :D

Edit:Niin minkälaisilta paikoilta kuhaa kalastat syvänteiltä, rinteiltä, ranta kivivkoilta?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kartsa61 - 09.10.08 - klo:19:16
Kuhan pilkinnässä kannattaa kokeilla samoja rinteitä kun ahvenellekin mutta vähän syvemmältä ::)
Lisäksi on hyvä käyttää ns mätäkoukkua tasuri tai pilkin alla ;D
Itse olen löytänyt parhaat paikat 6-12 metrin syvyydestä :o


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: simonder - 09.10.08 - klo:19:45
Niin syviä vesiä siellä ei olekkaan missä kalastan :) Minkä väristä pilkkiä suosittelisit(tumma humus pitoinen vesi). Muuten mikä tämä mätäkoukku on ??


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: tsoka - 09.10.08 - klo:20:21
(Siis aika ja ajankohta)

se ol vastaus tuohon kysymykseen  ;D
täällä se viihtyy paikoitellen samoilla seuduilla ahventen kanssa ,tulee joskus jopa ahvenen syönnin kesken ,löytyy penkoilta ja pakoilta joskus ihan tasaiselta mutta yhteinen tekijä kaikille paikoille on että syvää vettä on lähistöllä ihan rannan tuntumasta en oo koskaan saanut,mutta muutaman päivän päästä joku kertoo että ihan rannalta ne parhaat tulee  ::).sun täytyy ekaks vaan kylmästi hakee paikka missä ne talvella luuraa ,reikää reikää ja kokeilua ei siinä tartte pitkään hönöillä reiällä kun tietää onko niitä vai ei se nappaa kyllä ihan muutamassa minuutssa .
pystäri käy ihan yhtä hyvin ,silloin kun kuhaa pilkin pystärillä veneestä niin hyvin saatiin joten toimii se talvellakin .Hopeasiipi ja kolmihaara värikoukku ja siihen syötti ja etsimään


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: simonder - 09.10.08 - klo:20:28
Kiitos tiedoista. Pitää vissii laittaa kalenteriin toi aika ja päivä määrä ;)
No ei muuta ku jäitä ootteleen. Tuliski tänä vuonna heti kerralla jäät ettei olisi sellasii plussa kelejä.

Ps. Saa muuten vieläki jatkaa keskustelua jos tietoa riittää.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: maaco - 23.12.08 - klo:09:47
kuhia pilkkiin eikun kokeilee, jos tiedät missä ovat kesällä aloita pilkinta läheltä kyseistä paikkaa penkan laidalta, vettä 4m ja aina tuonne 10m hujakoille. kuhahan viihtyy niin sanotuilla pöydillä eli esim 4m tasasta ja sit tippuu 6-7m ja kestää sellasena 50- 100 metrin matkan. salmien, saarten, jokien edustat on ihan kovia paikkoja. pilkkinä omien kokemusten mukaan jotensakin näin : pysty caravelle 7cm kupari hopea 4koon väri koukku aloita oranssilla. tasareista ehdottomasti parhaiten antanut rapala 7 cm tumma selkä vaaleat kyljet ja oranssi vatsa, pohjakoukuksi oranssi tai papukaija. tekniikasta sen verran että jokaisellahan on se "paras" tyyli, mutta vuosien varrella on kehittynyt tälläinen. pilkki pohjaan muutaman kerran tipputtele ihan reilusti pohjaa vasten sit noin 10cm pohjasta ja rauhallisia nostoja pituudeltaan 20-30cm pari sekuntia paikaoillaan ja sama taas, toista noin 10 kertaa ja sitten paikoillaan 10-15 sekuntia (tässä vaiheessa yleensä tärppejä) jonka jälkeen jatka samoja liikkeitä. väliin pientä väristystä. yleensä rauhallisempi tyyli kuin ahven pilkillä. näillä ohjeilla on jo kuha kausi avattu. joskus etelä suomessa asuessa tuli tällä tekniikalla ja välineillä paras reissu noin25 kuhaa keskipaino 1-2kg. eikun kireitä siimoja


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: simonder - 23.12.08 - klo:15:33
No joo harmi kun Länsi-Suomessa ei ole jäät kestäviä että meenee varmaanki uudenvuoden puolelle  >:(


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Akhu- - 28.12.08 - klo:19:59
Onko kuha pilkin päässä sellainen kala että se iha kerralla rankasee kiinni vai leikkiikö se sen pilkin kanssa että siimaa pitäs alkaa lukemaan ihan urakalla?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: oppipoika - 28.12.08 - klo:21:01
Kuhan kanssa ei vavankärkeä tarvi tähtäillä.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: maaco - 29.12.08 - klo:20:04
kyllä kuha yleensä iskee kuin hauki, mutta joskus on ottanut alta iskien eli siima vaan muuttuu löysäksi. isompi kuha saattaa tulla noin metrin päähän avannosta täysin  ilman taistelua mutta sitten riemastuu kunnolla. joten pientä varovaisuutta jos tuntuu yhtään erikoisemmalta.


Otsikko: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JukkaT - 06.01.09 - klo:19:53
Milläs pilkitte kuhaa merellä?

Porvoonjokisuussa
on suosittu kuhan pilkintäpaikka. Vesi on melko sameaa ja syvyyttä on n.2,5-3,5m. Onkos kenelläkään tietoa tai hyvää arvausta, mikä pilkki sopisi parhaiten tälläisiin vesiin.

Itse olen yrittänyt pelkästään Viimalla, jossa värikoukku ja toukat. Joskus tulee, mutta usein ei.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: maaco - 06.01.09 - klo:21:26
siellä porvoon joella on tullu jokunen vuosi sitten pilkkittyä. paras pilkki millä ei nolla reissuja tullu koskaan oli caravelle 7-9cm kupari hopea nelos koon oranssi värikoukku. huippupaikka löytyy hamaria vastapäätä olevan saaren kohdilta. tarkemmin saaren puoles välis on sellanen aukko siitä keskellepäin joku50-100m. ja toinen on kamppulan rannan oikealla näkyvät reimari tolpat niiden ympäriltä noin 30m säteellä. tasareista rapala tumma selkä, vaaleat kyljet oranssi maha ja oranssi keskikoukku. koko tasarilla 7cm ja ylöspäin. nostele tasaseen 20-30cm nostoja ongella joka 3 sekunti, ei ravistuksia ei muuta ku 10 sekunnin välein sellanen 10 sekunnin tauko.kerrohan oliko apua. jos haukia haluat siis ISOJA mene siihen mutkaan ennen kaupunkia. heti ku joki suoristuu ekat ja tokat reimari tolpat ja niiden ympäristö. itellä enkka 6,5kg ja suurin minkä näin mitä on tullu 10+kg kuha suurin 3,5kg.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JukkaT - 06.01.09 - klo:22:20
Kiitos vinkeistä! Menen lähipäivinä kokeilemaan jahka löydän ehdottamasi pilkit.

Mutka jokisuussa on tosiaan hyvä haukipaikka. Ja haukiin kannattaa varautua muuallakin siinä lahdella.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Jyssi - 05.02.09 - klo:14:49
jos nyt puhuttais kuhan kalastuksesta, niiin minkälaisista paikoista sitä tulee,  ! ja mistä pilkkiä?


EDIT: Siirretty oikeaan paikkaan
-ollimaha


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Gras - 08.02.09 - klo:11:34
Pilkkeinä parhaimmaksi olen todennut pystypilkit värikoukulla ja silloin tasapainopilkit, kun kuha saalistaa ahneesti pikkukaloja esimerkiksi kuoreen kutuaikana. Pilkin väreinä hopea/messinki ja teräs/messinki ovat olleet toimivimmat värit oikean värisellä värikoukulla varustettuna. Pilkki ei saa olla liian kiiltävä vaan mieluiten hieman pinnaltaan kulunut. Esim. Nautilus, Viima ja Hopeasiipi ovat  luottopilkkejä. Itse pystyy tekemään helposti hyvän kuhapilkin vanhasta tiskipöydän kannesta tai teelusikan varresta.
Tasapaino pilkeistä valitsen 5-7 senttisen väriltään musta/hopea ja sini/hopea värit ja varustan oranssi/fosfori tai oranssi/keltainen värikoukulla. Myös papukaija ja ambulanssi ovat antaneet sameissa vesissä hyvin kuhaa.
Kuhan pilkinnässä kaikkien tärkeimpänä pidän kuitenkin värikoukun valintaa. Oikeaa päivän väriä joutuu usein etsimään. Hyvä aloitusväri on oranssi tai sininen. Eri väriyhdistelmiä käydään läpi, niin kauan kuin oikea löytyy. Usein on käynyt niin, että syönti on ollut heikkoa, vaikka paikalla on selvästi ollut kuhia. Pilkkiporukassa joku onnistuu jossain vaiheessa löytämään oikean väriyhdistelmän ja kaloja alkaakin tulla ihan eri tahtiin. Joten mukana täytyy olla parisenkymmentä värivaihtoehtoa.
       
Vielä puuttuu syötit koukuista. Oma valinta on ahvenen silmä tai kärpäsen toukka, mutta ennen kaikkea salakan/kuoreen/muikun pyrstö saa kuhat hulluiksi. Luonnon syötin puuttuessa olen leikannut jigin pyrstön ja laittanut sen koukkuun. Varsinkin pikku virrassa kalan pyrstö läpättää mukavasti ja saalismäärä on kasvanut huomattavasti.

Sitten pitäisi löytää kalapaikka ja olla aamuvirkeä. Kuhaa pyydetään tietenkin sieltä, missä niitä esiintyy. Merialueella Turun saaristo (Kustavi, Velkua), Helsingin edusta, Pyhtään edusta, Emäsalo, Särkisalo ovat suosittuja. Tunnettuja kuhan pilkkijärviä ovat mm: Lohjanjärvi, Hiidenvesi, Loppijärvi, Tuusulanjärvi, Näsijärvi, Päijänne, Kallavesi, Pielinen, Oulujärvi ja Kemijärvi.
       
Kalapaikalla pitää olla viimeistään tunti ennen auringonnousua, koska kuha syö parhaiten aamuhämärässä ja taas uudestaan iltahämärässä. Tosin sattumakaloja saa päivälläkin, mutta itse käytän sen ahvenen pilkintään ja eväiden syöntiin. Aamun valjettua hyvää kalastusaikaa on noin 2 tuntia, sen jälkeen kuha siirtyy kalamiehen ulottumattomiin. Joskus pilvisellä ja sateisella säällä syöntiä saattaa riittää koko päivän, mutta kirkkaalla ilmalla on aivan turha jatkaa pyyntiä pitkään.

Pilkintäkausi on parhaillaan vasta maaliskuusta eteenpäin, jolloin kuha käy aktiiviseksi lähestyvän kudun takia. Kalastus aloitetaan loivahkoista rinteistä 4-6 metrin syvyydestä ja edetään aina 8-10 metriin. Keväällä myöhään pilkintä aloitetaan aamun hämärtyessä matalasta (1-3 m) savipenkkojen tai selkäkarikoiden  luota.

(http://www.kalakerho.net/tiedostot/pilkki9.jpg)

Hyvä kuhapilkki on usein hyvä värikoukulla varustettu hieman tummunut hopea/messinki pilkki.

Lisää hyvää tietoa kuhan pilkinnästä: Kuhan pilkintä (http://www.kalakerho.net/Pilkinta_kuha.htm)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: ollimaha - 08.02.09 - klo:20:04
Lisää hyvää tietoa kuhan pilkinnästä: Kuhan pilkintä (http://www.kalakerho.net/Pilkinta_kuha.htm)

Voisit laittaa tuon tekstin lainauksiin, koska oot kopioinut sen suoraan tuolta Kalakerhon sivuilta. Ihan vaan hyvien tapojen ja sääntöjen vuoksi..


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Gras - 08.02.09 - klo:23:01
Voisit laittaa tuon tekstin lainauksiin, koska oot kopioinut sen suoraan tuolta Kalakerhon sivuilta. Ihan vaan hyvien tapojen ja sääntöjen vuoksi..
Anteeksi, pitää jatkossa muistaa. :)
Mietin tossa kun kopioin tota, että laittaisinko loppuun by: Kalakerho.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: ollimaha - 08.02.09 - klo:23:04
Anteeksi, pitää jatkossa muistaa. :)
Mietin tossa kun kopioin tota, että laittaisinko loppuun by: Kalakerho.

Eipä siinä mitään. Eli onnistuu ihan niin että lisäät tekstin alkuun hakasuluissa ( [/] ) quote ja tekstin loppuun /quote. (Molemmat siis hakasuluissa)

Tai vaihtoehtoisesti mustaat koko tekstin ja klikkaat tuosta painikevalikosta sitä puhekuplaa.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: skfin - 06.09.09 - klo:13:22
Mitenköhän toimisi jos Nautilukseen virittelisi kolmihaaravärikoukun? Onko viima oikeasti hyvä kuhapilkki? Onko tasureissa jotain hyviä must-be-pilkkejä? Olen käyttänyt tähän asti vain pelkkää perus-Nautilusta eikä ole tullut kuin assuja.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Artsi94 - 19.10.09 - klo:14:07
Ite en oo vielä kokeillu kuhan pilkintää ja olisin kiinnostunut asiasta. Parhaimmaksi pilkiksi oon puheitten perusteella valinnu nautiluksen. Pyhäjärvessä kalastan ja siellä kuhakanta on noussu hyväksi ja sitä o noussut hyvin uistelemalla joten eikös sitä pitäisi nousta pilkkimällä myös? Onkos kuha samoilla paikoilla kuin kesällä? Kesällä sitä on tullu 6-10 metrin veestä että jääkö ne sinne vai meneekö ne selälle? Olisin kiitollinen jos vastaisitte johonkin ja ylimääräistä tietoo kanssa.  ;)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kuhamies - 11.11.09 - klo:19:34
Miten kuhaa voi pilkkiä?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: skfin - 11.11.09 - klo:19:56
Miten kuhaa voi pilkkiä?
http://www.kalakerho.net/Pilkinta_kuha.htm (http://www.kalakerho.net/Pilkinta_kuha.htm)

Tossa rapsakka tietopaketti.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Såkke - 06.12.09 - klo:11:18
Niin kyselisin vähän että mistä löydät kuhaa talvella ja miten koukutat sen!


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: skfin - 06.12.09 - klo:11:24
Vastaava aihe on jo (http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/pilkintae/kuhan_pilkintae-t1491.0.html)

Lisäksi kannattaa katsoa seuraava linkki: Kalakerho: Kuhan Pilkintä (http://www.kalakerho.net/Pilkinta_kuha.htm)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 16.12.09 - klo:18:27
Tarkoitus on kertoa mikä on paras pilkki kuhalle. Mieluiten kuvankin voi lähettää pilkistä. Kerro myös mihin vuodenaikaan ja missä järvessä!:D


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: hole - 25.12.09 - klo:16:53
millä keinoin ootta kuhaa saanu pilkillä. oottako esim. tapsikoukulla ja särjellä saaneet. tai muilla syöteillä


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kala87433 - 25.12.09 - klo:19:10
Kertokaas ku oon ostanu tommosen 5cm Nautiluksen että olisko siihen parempi joku koon 6 värikoukku ketjulla vai sitte samankokone värikoukku tapsilla? Nii ja kertokaahan myös hyvä ketjun/tapsin pituus ja paksuus. Kiitokset jo etukäteen :)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kartsa61 - 25.12.09 - klo:19:23
Kuhaa olen pilkinnyt suurimmaksi osaksi Nils Masterin tasurilla. Omasta mielestäni se on paras kuhapilkki, kun siihen laittaa oikean värisen mäti-värikoukun. Ps katso kuvat sivultani (viime talven satoa).  ::)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 26.12.09 - klo:19:31
Kuhaa olen pilkinnyt suurimmaksi osaksi Nils Masterin tasurilla. Omasta mielestäni se on paras kuhapilkki, kun siihen laittaa oikean värisen mäti-värikoukun. Ps katso kuvat sivultani (viime talven satoa).  ::)
kun kerta nilssin tasuril tulee nii tuleeko myös nilssin pystypilkillä niitä kuhia??  ::)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Eris - 26.12.09 - klo:19:53
kun kerta nilssin tasuril tulee nii tuleeko myös nilssin pystypilkillä niitä kuhia??  ::)

Jos värikoukkua tarjoat niin kyllä luulis tulevan :) Tietenkin se päivän värin löytäminen on aina hankalaa kuhan kohdalla, toiset värit kun eivät vaan anna ja se yksi kun löytyy niin nopeesti tulee paistikalat. Edellyttäen tietenkin että löydät myös ne kuhat.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 26.12.09 - klo:21:51
Jos värikoukkua tarjoat niin kyllä luulis tulevan :) Tietenkin se päivän värin löytäminen on aina hankalaa kuhan kohdalla, toiset värit kun eivät vaan anna ja se yksi kun löytyy niin nopeesti tulee paistikalat. Edellyttäen tietenkin että löydät myös ne kuhat.
kiitos kyllähän minä tiiän missä ne kuhat luuraa 8) mutta riippuu millon pääsis jäälle auton kaa ku en viittis rupee kävelee 6km ees ja takas ainakaa jos ei tuu mitään  ::)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: hole - 27.12.09 - klo:04:45
niin saapiko sillä täky ongella kuhaa


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 27.12.09 - klo:17:22
juu mutta ei kovin hyvin kuulemma :P ::)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 31.01.10 - klo:19:39
nyt kun olisin kuhaa menossa kokeilemaan niin mistä syvyydestä on kuhaa tullut tänä vuonna ja kertokaa myös mistä sitä kuhaa oikein on tullut (eli mistä päin suomea) ??? :)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jarppi23 - 02.02.10 - klo:12:03
Juu, itteä kans kiinnostais et missähän syvyyksissä ne mahtais olla tähän vuoden aikaan? Viikonloppuna olen kans menossa ottamaan tulikasteen kuhanpilkintään ja pääasiassa taspainoa ajattelin uitella. Paikkana Velaattajärvi Teiskossa, ja jokusia kuhia järven keskellä olevan karikon reunamilta kesäisin saatu, et kai ne sentään talvehtii suurinpiirtein siinä karikon reunalla missä niitä kesäisin tavoittaa? Kait se sellasta värikoukun vaihtelupeliä tulee olemaan, josko se ottiväri löytyis jossain vaiheessa?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 02.02.10 - klo:18:00
Juu, itteä kans kiinnostais et missähän syvyyksissä ne mahtais olla tähän vuoden aikaan? Viikonloppuna olen kans menossa ottamaan tulikasteen kuhanpilkintään ja pääasiassa taspainoa ajattelin uitella. Paikkana Velaattajärvi Teiskossa, ja jokusia kuhia järven keskellä olevan karikon reunamilta kesäisin saatu, et kai ne sentään talvehtii suurinpiirtein siinä karikon reunalla missä niitä kesäisin tavoittaa? Kait se sellasta värikoukun vaihtelupeliä tulee olemaan, josko se ottiväri löytyis jossain vaiheessa?
PIENI VINKKI! ;) :D
kuhaa tulee parhaiten loppu talvesta tasurilla syynä siihen muikun/kuorren kutuaika ja nyt keskitalvella on kuha tosi syvällä ei missään penkoissa eikä karikkojen liepeillä vaan aivan syvällä ja pystypilkeillä tulee tähän vuoden aikaan paremmin (on sitte tosi harvinaist jos saat sen kuhan) itekki meen kyllä testaa ja tää kysymys:
nyt kun olisin kuhaa menossa kokeilemaan niin mistä syvyydestä on kuhaa tullut tänä vuonna ja kertokaa myös mistä sitä kuhaa oikein on tullut (eli mistä päin suomea) ??? :)
oli siis sitä varten jos nyt niitä poikkeuksia on tullu ;D


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Eris - 02.02.10 - klo:19:11
PIENI VINKKI! ;) :D
kuhaa tulee parhaiten loppu talvesta tasurilla syynä siihen muikun/kuorren kutuaika ja nyt keskitalvella on kuha tosi syvällä ei missään penkoissa eikä karikkojen liepeillä vaan aivan syvällä ja pystypilkeillä tulee tähän vuoden aikaan paremmin (on sitte tosi harvinaist jos saat sen kuhan) itekki meen kyllä testaa ja tää kysymys: oli siis sitä varten jos nyt niitä poikkeuksia on tullu ;D

Näinhän sen PITÄISI mennä mutta kalathan eivät näitä sääntöjä tiedä :) Täällä Turun saaristossa kuhaa on nyt tullut hyvin enintään 3m syvyydestä ja isoilla tasureilla. Kolmea metriä syvemmällä ei tapahtuman tapahtumaa ja samoin myös pystypilkeillä.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 02.02.10 - klo:21:43
Näinhän sen PITÄISI mennä mutta kalathan eivät näitä sääntöjä tiedä :) Täällä Turun saaristossa kuhaa on nyt tullut hyvin enintään 3m syvyydestä ja isoilla tasureilla. Kolmea metriä syvemmällä ei tapahtuman tapahtumaa ja samoin myös pystypilkeillä.
toivottavasti tää sama ei tapahdu lohjanjärvellä :-\ kun itse en EDES omista näitä isoja tasureita :-[ mutta on kyllä kumma jos 3m syvyydestä tulee kalaa ja näin paksut jäät ja suht aurinkoiset kelit, kun kuhahan ei viihdy näin talvella valossa... mutta saattaa toi iso lumikin sen tehdä ::) mutta millos kävit pilkillä eris siis tarkoitan kuhapilkillä tosta kolmen metrin syvyydestä? ??? :P (hiukan kiinnostaa tämä ilmiö) ::) :P :D


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Eris - 02.02.10 - klo:22:42
Tässä viime viikolla viimeksi olin. Tuntus muutkin kalastajat hakeutuvan tuohon 2-4m syvyyksille, kukaan edes kajonnut 8m syvännettä läpi. Tokihan sielläkin niitä kuhia saattaa samalla tavalla olla.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kenraali Pancho - 11.02.10 - klo:21:00
Morjens, oon kuullu(maalareiden kalakerhon sivuilt lukenu) et jos laittaa tasuriin jigin pyrstön ni sais paremmin ni mihin kohtaa se pyrstö laitetaan ja onko pyrstön värillä väliä?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kalastaja95:D - 12.02.10 - klo:10:28
se täytyy pujottaa niin kuin jigi jigin päähän kiinni siihen peräkoukkuun, mutta täytyis katkasta hiukan jigii ja laittaa sitte :) ja oon jiginvärillä väliä (ainakin luulisin :D) ja se matojigin pätkä kannattaa valita siten että mihin värikoukun väriin se ottaa :D


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kala87433 - 13.02.10 - klo:13:22
Morjens, oon kuullu(maalareiden kalakerhon sivuilt lukenu) et jos laittaa tasuriin jigin pyrstön ni sais paremmin ni mihin kohtaa se pyrstö laitetaan ja onko pyrstön värillä väliä?
Varmaan moottoriöljyn värinen olisi hyvä väri.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Eris - 13.02.10 - klo:14:40
Morjens, oon kuullu(maalareiden kalakerhon sivuilt lukenu) et jos laittaa tasuriin jigin pyrstön ni sais paremmin ni mihin kohtaa se pyrstö laitetaan ja onko pyrstön värillä väliä?

Minä kokeilisin keltaista tai valkoista jigihäntää. Sellaisilla kun on syksyllä ja keväisin parhaiten kuhaa tullut jigaamalla.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jamppe - 02.04.10 - klo:22:48
eipä ole itelle kuhaa sattunu koskaa tulemaan :) en ole aktiivisesti edes kyllä yrittäny. Kaverin kanssa kesällä syvällä joella saatiin kuhia tasapainoilla, kun laiturin nokasta pilkki


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: nikulaa - 30.08.10 - klo:12:10
Nyt olis tulevana talvena tarkoituksena kokeilla kuhan pilkkimistä Nokian suunnalla =)
Papalla kun on kokemusta siitä hommasta ! =)


Otsikko: Parhaat kuhapilkit
Kirjoitti: kalakala543 - 19.02.11 - klo:22:34
Mitkä ovat parhaat kuhapilkit merelle? Kertokaa omista kokemuksista ja vinkeistä. Kokemusta on itselläni vain kolme selvää kuhan tärppiä puustjärven nautilukseen.


Otsikko: Vs: Parhaat kuhapilkit
Kirjoitti: fisustaja92 - 19.02.11 - klo:22:39
Täältä (http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/pilkintae/kuhan_pilkintae-t1491.0.html) löytyy tietoa.


Otsikko: Vs: Parhaat kuhapilkit
Kirjoitti: kalakala543 - 19.02.11 - klo:22:55
Kiitos.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: lahna95 - 31.03.11 - klo:17:54
Mitenkäs saako tällä kuhaa? Eli Viima ketjuvärikoukulla (http://www.kalasaalis.com/kuva/6093/).


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Tsaari - 14.06.11 - klo:16:36
Itse olen todella paljon kuhaa pilkkinyt ja tullut siihen tulokseen että alkutalvesta syvänteistä ja keveemmästä sitten karien vierestä..  ja ainut oikeasti hyvä pilkki on ollut hopeasiipi (kupari hopea) no hopeasiipi on paras pilkki ;)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: kirppu - 17.06.11 - klo:10:51
Kesällä kannattaa kokeilla kuhaa isolla tasurilla ajopilkkimällä. Keskipäivällä on hyvä aika, penkoista olen silloin kuhan löytänyt. Illalla ja aamulla se on pinnassa.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JuhannusKala - 22.06.11 - klo:13:47
En ole kuhaa pilkkinyt, mutta tulevana talvena tarkoitus tuohon järvelle mennä yhden karin lähettyville... Siinä on kesäisinkin hyvä kuhapaikka, joten kai se talvellakin toimii.  ;)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 14.10.11 - klo:13:26
millä pilkillä kuhaa kannattaa pilkkiä


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JuhannusKala - 14.10.11 - klo:14:00
millä pilkillä kuhaa kannattaa pilkkiä

Tuolla on yllä turinoitu esimerkiksi Hopeasiivestä... Kai ne rajoittuu isoihin/keskikokoisiin pystypilkkeihi ja tasureihin.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 22.10.11 - klo:19:48
saako näsijärveltä kuhaa pilkillä? ???


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Percho - 22.10.11 - klo:20:30
saako näsijärveltä kuhaa pilkillä? ???
Jos näsijärvestä kuhaa löytyy niin miksipäs ei??? Kuha on kylläkin vaikea pilkkikala.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 23.10.11 - klo:10:25
näin on 8)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: max-rap - 06.11.11 - klo:16:30
saako näsijärveltä kuhaa pilkillä? ???
                                                                                                                    Kyllä Näsijärveltä pilkkikuhaa tulee. Itsekin olen sieltä muutaman pilkillä saanut. Ei mitään valtavia, mutta pari mitallista kalaan, niin olen ihan tyytyväinen.  :)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 07.11.11 - klo:19:57
millä pilkillä ja miltä paikalta?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: max-rap - 09.11.11 - klo:12:36
millä pilkillä ja miltä paikalta?
Kaiharin lahdelta saarten rantojen läheisyydestä, mm. lammassaaren rannalta katsottuna kauempaa ja sitten niinisaaren ja korpisaaren väliseltä veneväylältä. Rapalan tasapainoilla ne on tullut.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kim Nikolskij - 09.11.11 - klo:14:10
Itse kun olen pilkkinyt kuhaa niin luottoa on kertynyt tosi paljon Nils Masterin sini selkäiseen tasariin.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 17.11.11 - klo:15:11
tulisko pystypilkillä ja syöttitahnalla kuhaa?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JuhannusKala - 17.11.11 - klo:15:42
tulisko pystypilkillä ja syöttitahnalla kuhaa?
Kokeile, yleensähän syöttitahna on (kai?) lohikaloille, mutta miksei toimisi kuhallekin...?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: jimboy - 17.11.11 - klo:18:37
vai tulisko teko madoilla paremmin?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JuhannusKala - 17.11.11 - klo:18:44
vai tulisko teko madoilla paremmin?
Kyllä surviainen tai kärpäsentoukka taitaa olla kaikkein paras, kun on luonnonmukanen (ja paljo halvempiki).


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: pike97 - 17.11.11 - klo:18:54
ostin rapala jigging rap 5 cm: n värissä hot tiger, onko kuhalle hyvä, kokemuksia?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: lihapiirakka - 17.11.11 - klo:18:56
Kyllä surviainen tai kärpäsentoukka taitaa olla kaikkein paras, kun on luonnonmukanen (ja paljo halvempiki).
Kuha on petokala.. ei se mitään kärpäsentoukkia/matoja eti. Mulla isoin luotto sinisiin/vihreisiin n.5cm tasureihin.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: JuhannusKala - 17.11.11 - klo:19:00
Kuha on petokala.. ei se mitään kärpäsentoukkia/matoja eti. Mulla isoin luotto sinisiin/vihreisiin n.5cm tasureihin.
Siis tarkotin, että jos jotain laittaa niin sitten noita, ja pystypilkin koukkuun tarkotin.  ::) Irtoaahan siitä toukasta kumminkin (pikkusen) hajua kuhalle, ei varmasti haitaksikaan pilkin koukussa roikkuessa ole...


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: lihapiirakka - 17.11.11 - klo:19:05
No ei siitä kai haittaakaan ole. Mä käytän mielummin kalanpalaa, jos sitäkään. Yleensä pelkkä tasuri riittää  8)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: patzik - 20.11.11 - klo:17:24
o oon saanu pariki kuhaa. T patzik


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: max-rap - 22.11.11 - klo:13:56
ostin rapala jigging rap 5 cm: n värissä hot tiger, onko kuhalle hyvä, kokemuksia?
Itse samalla pilkillä ja samalla värillä saanut melkein kaikki kuhat.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: pike97 - 22.11.11 - klo:15:25
Käytätkö värikoukkua vai kärpäsentoukkia?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Kim Nikolskij - 22.11.11 - klo:15:38
Kuhalle ei periaatteessa tarvitse mitään syöttejä. Itse olen saanut tasapainolla jossa on värikoukku ja iso pysty jossa myös värikoukku mutta huonolla syönnillä pienen kuoreen palasen olen laittanut.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: harvesteri - 24.11.11 - klo:19:07
Eräässä mestassa on hyvä käyttää tasurin kera toisessa ongessa vaikka pikku nautilusta,
hyvällä värikruunulla varustettuna ja kyllä,
kun kärpäsentoukkia pistää siihen hajusteeks kuuskin kappaletta,
niin on pelannu, varsinkin jos ei tasurit ja värikoukkupystyt pelkästään pelaa,
ite tuolla käytän vain ja ainoastaan tasureita (mukana voi olla mitä vaan kokeiltavaks).


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: max-rap - 24.11.11 - klo:19:23
Käytätkö värikoukkua vai kärpäsentoukkia?
                      Yleensä värikoukkua, mutta kyllä toukatkin kelpaa.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: pike97 - 24.11.11 - klo:19:32
okei.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Percho - 15.03.12 - klo:23:13
Kuhaa tuli 3kpl, itse sain yhden. Itsellä oli Kuusamon Sinfonia pystypilkki(hopea kupari), ketjua ja 3 kärpäsen toukkaa päässä yksihaaraisen koukun päässä. Muut kuhat tulivat myös pystypilkeillä joissa oli toukka.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: vr - 16.03.12 - klo:09:36
kannattaa ainaki minun mielestä niin että pilkki on kookas ja se lasketaan pohjaan niin se aijeuttaakuhalle sopivan ja härnäävän hiekka vyöryn pohjassa ja kuha kiinnostuisi semmoisesta :-[


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: eemail - 03.02.13 - klo:14:49
Minkäslaisia paikkoja suosittelette järvelle, mikä on pääosin 2-4m syvä niiltä paikoilta mistä kesällä ollaan kuhia saatu? Veden väri tumma ja kuhat yleensä 30-50cm. Kannattaako pilkkiä samoilta paikoilta, kuin mistä kesällä tulee saalista?

Entä syvyys, onko 20cm pohjasta hyvä?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: eemail - 08.02.13 - klo:21:31
Huomenna olis reissu, vinkkejä kaivataan ;)


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: Jorma - 02.03.13 - klo:14:14
Järvialueella ilmeisesti voisi kokeilla pilkkiä kuhaa hieman matalammasta kohdasta, kuin kesäaikana. Onko niin, että jyrkästi syvenevä kohta ~2 metristä esimerkiksi 8:aan metriin olisi hyvä kohta?


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: HeittokalaTarantel - 02.03.13 - klo:17:10
Tänään elämän eka pilkkikuha Helsingin Vanhankaupunginlahdelta. Tuli keskeltä lahtee 1,7 metristä, pohjasta. Keskellä kirkasta päivää. Ensimmäistä kertaa uitin Stormin Thunder Bladea ja yllätys oli melkoinen kun tokasta reijästä nous kuha ensimmäisillä houkutusvedoilla. Kuha oli kiinni yhdellä takapään koukulla kun tarjolla ois ollu värikoukkuakin.


Otsikko: Vs: Kuhan pilkintä
Kirjoitti: MR Hauki - 03.03.13 - klo:16:05
Kuhaa kun pilkin niin käytän ehdottomasti tasapainopilkkiä. :-\