|
Otsikko: Morrin teko Kirjoitti: poit-su - 23.11.08 - klo:19:08 Miten nuita morreja tehdään? Miten ne pitää painottaa?
EDIT: Muokattu otsikkoa Otsikko: Vs: Morrin teko? Kirjoitti: harvesteri - 24.11.08 - klo:11:29 Katoppa tuo, se on yks tapa.
http://www.tee-se-itse.info/artikkelit/morrin-valmistaminen/ Otsikko: Vs: Morrin teko? Kirjoitti: Ese - 24.11.08 - klo:12:31 No joo, ihan ok linkki jos tekee muutamia kymmeniä morreja vuodessa. Muuten tuossa on ihme hifistelyjä, en esim tajua miitä järkee on kiillotuksessa jos päälle tulee pohjamaali + liima. Samoin tuon "muotin" tekeminen näyttää työläältä verrattuna semmoseen, jossa tampista tulee valmiina pyöreä tai pisaranmuotonen lätkä. Suosittelisinki ostamaan suutarilta pyöreän 3-3,5mm lyömäraudan ja hakkaamaan sillä pellit pyöreiks. Toisella tampilla paukuttaa syntyneet pellit puolipallomaiseks ja taivuttaa hyvillä kirurgin pihdeillä lopullisen muodon. Tässä vaiheessa tietysti pitää päättää haluaako reikämorreja vai lenkillisiä. Muuten loppu samalla tapaa tai pihtejä voi käyttää apuna jos homman haluaa tehdä "ilmassa", näin ollen ei jokaista voi pyöritellä eikä tuommosessa balsahässäkässä.
Helpoimmalla pääsee, jos ostaa 1,6mm halkaistuja hauleja ja perhokoukkuja, esim kamasan B400. Niitä taivuttaa lisää millin pari silmän alapuolelta, sitten juottaa sen hauliin kiinni. Juotto vaan on hemmetin tarkkaa, koska tinan ja lyijyn sulamispiste on niin lähekkäin. Saa erittäin siistejä morreja suht nopeasti! Otsikko: Vs: Morrin teko? Kirjoitti: poit-su - 24.11.08 - klo:21:26 Joo... Bongasin tollasen ohjeen netistä http://koti.mbnet.fi/marhyt/mormuska.shtml
Nyt ois valmistuksessa tollane alemmalla tavalla tehty morri, paitsi pyörittelin sitä laudan päällä ja lisäilin tinaa joka puolelle. Jäi kylläkin kesken vielä ko lähti koukku liikkumaan niin piti sen kans sitten häslätä. Miten niihin saa laitettu karvoja? Upotetaanko ne sulaan tinaan? Otsikko: Vs: Morrin teko? Kirjoitti: harvesteri - 27.11.08 - klo:23:31 Lisää linkkejä, kyllä netin maailmasta löytyy.
http://www.sunpoint.net/~kallunpilkki/morrit.htm http://www.kalamies.com/foorumi/viewtopic.php?t=9040&postdays=0&postorder=asc&start=575 Kaikkee ois tarjolla. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 30.11.09 - klo:22:20 Täällä ei vissiin oo kovin paljon morrintekijöitä.
Tässä muutama oma, mitä tänävuonna oon tehnyt. Seuraavissa viesteissä lisää, kun ei tähän mahu. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 30.11.09 - klo:22:22 lissää. Alimmat morrit tein meiän tiimin jäsenille. Taso nousee huomattavasti, kun on kunnon vehkeet, millä pyytää. ;D
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 30.11.09 - klo:22:26 Ja vielä samoja ulkona. Näkyy, millaiset värit ne on oikeasti.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: minkkinen - 01.12.09 - klo:17:26 Onko Tullu laskettua paljonko on tullu hintaa valmista morria kohden. Ei taida olla mikään mahdottoman kallis harrastus. ???
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 01.12.09 - klo:20:30 Koukkuun menee ehkä 10-15 senttiä ja maaleihin, morreihin, tinaan ja mikrolasiin jotain 5-10 senttiä maksimissaan. :)
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: minkkinen - 02.12.09 - klo:13:53 Koukkuun menee ehkä 10-15 senttiä ja maaleihin, morreihin, tinaan ja mikrolasiin jotain 5-10 senttiä maksimissaan. :) Pitäis saaha itteään niin paljon niskasta kiinn et sais hommattua noi vehkeet, näyttää nimittäin aika mukavalta hommalta ;D :D Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: skfin - 02.12.09 - klo:16:52 Varsinaista morria en ole tehnyt, mutta vähän sen tyyppisen lyijyllä painotetun mätimorrin kyllä olen tehnyt. Melko lailla morrin kanssa samaa näköä.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Eris - 03.12.09 - klo:00:42 Millasias vehkeitä ton morrin tekoon tarttis? Jos vaikka nyt talven aikana kiinnostuis kun ihan mukavalta touhulta näyttää...
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Ese - 03.12.09 - klo:08:38 Kunnollinen tinakolvi, 0,1mm kupari/messinki levyä, tinaa, koukkuja, epoksia ja värijauheita ja kunnolliset kirurgin pihdit. Jos teet reikämorreja niin nuppineuloja. Niillä pitäs pärjätä aika pitkälle...
Kai sitä pitäs jostain saada motivaatio taas väsätä vähän morreja, sais edes muutaman sata tehtyä niin olis taas hetkeks oman tarpeen verran, myyntiin en enää suostu väsäämään ihan väsässä tingassa... Ei vaan oikein meinaa kiinnostaa väsätä, se on niin pirun tylsää. Muuten, tulee vinkki. Hajotappa Sopuli tuota mikrolasia vähän pienemmäks vaikka vasaralla varovasti painelemalla, sitä kun laitat niin saat enemmän mattamaisen pinnan jota on hemmetin hyvä käsitellä... Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 03.12.09 - klo:14:32 Muuten, tulee vinkki. Hajotappa Sopuli tuota mikrolasia vähän pienemmäks vaikka vasaralla varovasti painelemalla, sitä kun laitat niin saat enemmän mattamaisen pinnan jota on hemmetin hyvä käsitellä... Joo, pitäis vaan saaha lisää mikrolasia, meinaa olla loppu nyt.Samalla pari kuvaa uusimmista: Kuva 1: Tein uuden morrimuotin ja nyt saa vähän isompia morreja. Loppuu ideat kesken värityksen suhteen. Kuva 2: Tapsimorreja. Tuo pallukka tuossa alla on jotain sulatettua hitsauslankaa. Maaleja vähän tuohon tinan päälle, niin näyttää paremmalta. En aio kuitenkaan kokonaan peittää tuota messinkiä. Kuva 3: Tuossa niitä lisää. Sulattelin Fosforikuparilankaa, jotain hopeajuotoslankaa ja tuota messinkiä. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 12.12.09 - klo:17:23 Pallomorreja. Sulattelin kupariputkesta palloja vielä muiden lisäksi.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Rölli - 11.01.10 - klo:19:21 Voisin pistää omiakin morreja näytille kunhan niitä tuosta alkaa valmistumaan. Ja kiitokset Sopulille hyvästä valumuotin ohjeesta.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 31.01.11 - klo:12:32 noi ekat ei oo mörejä vaa liitsei On ne, ne on isoja kirjolohimorreja. Jotkut sanoo nuita tasapainopilkeiksi, kun niissä on oravankarvapyrstö. Liitseissä on maraboupyrstö. Näistä nimiasioista kyllä vois vääntää vaikka maailman loppuun asti. ;DOtsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: lahna95 - 31.01.11 - klo:21:20 En ole kyllä itse koskaan morria tehnyt, mutta sillein olen tehnyt, että ostan kuparin/hopean väristä morria ja maalailen niihin iskupistettä ja muuta väriä. Nolottaa myöntää, etten osaa solmia semmosta morria, jossa siima pujotetaan läpi. Siksipä ostan niitä helpotettuja versioita. Meni vähäsen offtopic...
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 01.02.11 - klo:00:30 ...Nolottaa myöntää, etten osaa solmia semmosta morria, jossa siima pujotetaan läpi.... Itse olen tehnyt sen homman siten, että pujotan siiman yläkautta läpi ja teen nelinkertaisen tavallisen umpisolmun, pujotan sen koukun varteen ja kiristän. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: kalamies2000 - 26.03.11 - klo:10:00 voiteko kertoa minkälaista koukkua käytätte morrin tekoon
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: _Junior_ - 26.03.11 - klo:12:18 voiteko kertoa minkälaista koukkua käytätte morrin tekoon http://www.onkitukku.fi/koukut-lenkilliset-koukut-c-36_85.htmlAivan tavallisia onkimiseen soveltuvia yksihaaraisia koukkuja. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Joolle - 26.03.11 - klo:22:07 Perhokoukut on varmaan vähän laadukkaampia esim. Kamasanin koukut.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: peruke96 - 27.03.11 - klo:16:08 kamasan b531 on hyvä koukku
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: kalamies2000 - 27.03.11 - klo:19:20 Ja vielä samoja ulkona. Näkyy, millaiset värit ne on oikeasti. noissa ekoista moreista nii siinä tais olla valmistus virheOtsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: miska k - 28.11.11 - klo:10:24 Tässä ensimmäiset tekemäni morrit.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: NonProkalastaja - 28.11.11 - klo:11:48 Tässä ensimmäiset tekemäni morrit. Todella hienoja, ja loistavat värivalinnat noissa! Ja vasta ensimmäiset, ja näyttää noin hienoille! ;D Jatka samaa rataa! Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sohjokauha - 28.11.11 - klo:14:35 Tässä ensimmäiset tekemäni morrit. eiköhän noilla pitäis tulla kalaa? Ainakin hienot värit! Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: miska k - 30.11.11 - klo:16:14 Tätä kuparia en saanut sitten millään kiiltäväksi.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: köntsä - 01.12.11 - klo:14:10 Tätä kuparia en saanut sitten millään kiiltäväksi. Mistäs te tuota kuparia sulattelette? Itse olen tehnyt ainoastaan tinasta, mutta kuparikn kiinnostaisi. Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sohjokauha - 01.12.11 - klo:14:25 Tätä kuparia en saanut sitten millään kiiltäväksi. kyllä tuo jotenkin kiiltää, miten koitit saada kiiltäväks? Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: miska k - 01.12.11 - klo:15:02 En ole sulattanut kuparia, vaan olen tehnyt tampilla lyömällä kuparilevystä kilven. Mutta kaipa sitä voi kupariputkesta tai johdoista sulattaa. Yritin saada kuparin kiiltäväksi kiillotusaineella ja rievulla.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: miska k - 01.12.11 - klo:16:34 Nämä messinkikilvellä varustetut sain vähäisen paremmin kiillotettua.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 02.12.11 - klo:16:59 Mutta kaipa sitä voi kupariputkesta tai johdoista sulattaa. Itse kokeilin tuota kuparijohtoa koulussa, eikä onnistunut. Se ei oo pelkkää kuparia (nekin kyllä varmasti vaihtelee). Kupariputki oli paras. Pientä (10 mm) Putkea paukutti vasaralla kasaan ja rautalevyn päälle sulattelin tippoja. Kun niitä oli tarpeeksi, kippasin kaikki veteen ja uutta tulemaan. Melko nopeaa. Fosforikupariakin kokeilin, mutta siitä tuli vain sellaisia ruskeita pallukoita. Hopeajuotoslangasta tuli kans jotain, mutta sen kokeilu jäi melko vähälle.Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: miska k - 18.01.12 - klo:20:09 Uusimmat tekeleeni.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: Sopuli - 18.01.12 - klo:21:04 Sininen näyttää hyvältä, mutta ei toimi hyvin (ainakaan täällä). Silti sanoisin, että hienoja ovat.
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: NonProkalastaja - 11.02.12 - klo:18:35 Ei ole kukaan koittanut tehdä morria vaikkapa epoxista tai muusta aineesta joka on reilusti kevyempää kuin metalli? Tai jostain mikä uppoaa hitaasti? Näin voisi saada morrille omanlaisensa uintiliikkeen ("leijunnan"), joka ainakin joskus kiihottaa mato-onginnassa kesäisin ahvenen syöntihalua. (siis kun joskus kokeilin onkia ilman painoa ja mato upposi hyvin hitaasti). Ja jos tähän epoxiin vielä lisäisi jotain maalia tai hilettä niin voitaisiin saada hyvinkin hienoja morreja aikaan. Toimisivatkohan? Onko kenelläkään muulla käväissyt mielessä? ??? ::)
Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: JuhannusKala - 11.02.12 - klo:19:33 Ei ole kukaan koittanut tehdä morria vaikkapa epoxista tai muusta aineesta joka on reilusti kevyempää kuin metalli? Tai jostain mikä uppoaa hitaasti? Näin voisi saada morrille omanlaisensa uintiliikkeen ("leijunnan"), joka ainakin joskus kiihottaa mato-onginnassa kesäisin ahvenen syöntihalua. (siis kun joskus kokeilin onkia ilman painoa ja mato upposi hyvin hitaasti). Ja jos tähän epoxiin vielä lisäisi jotain maalia tai hilettä niin voitaisiin saada hyvinkin hienoja morreja aikaan. Toimisivatkohan? Onko kenelläkään muulla käväissyt mielessä? ??? ::) Tapsipilkissä voisi toimiakin, mutta "pelkkänä morrina" ei toimisi, koska jo valmiiksi kevyiden morrien kanssa on joskus hankalaa. ::)Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: NonProkalastaja - 11.02.12 - klo:19:49 Tapsipilkissä voisi toimiakin, mutta "pelkkänä morrina" ei toimisi, koska jo valmiiksi kevyiden morrien kanssa on joskus hankalaa. ::) Vähän mietinkin... Mutta mitenhän tuo toteus onnistuisi? Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: NonProkalastaja - 11.02.12 - klo:21:06 ...Tai jos kehittäisi morrin pintaan karvakerroksen eli jonkinlaisen "turkin". Perhonsidontatekniikalla kenties?
EDIT. Edellisessä viestissä kun sanoin: "Mitenhän tuo onnistuisi?" tarkoitin siis valmistusta ja toimivuutta. Varsinainen syy tähän editointiin kuitenkin oli uus idea. Saisikohan noita päällystettyä (jos tekee epoxista niin sellaisenaan, jos metallista niin pienen liima/lakkakerroksen jälkeen) mikrolasimuruilla? :o Otsikko: Vs: Morrin teko Kirjoitti: JuhannusKala - 11.02.12 - klo:21:18 Vähän mietinkin... Mutta mitenhän tuo toteus onnistuisi? No sidot valmiin morrin tapsin päähän pystypilkistä. :D Ei vaan niinkuin tekisit värikoukkua, mutta morriin sopivaan koukkuun....Tai jos kehittäisi morrin pintaan karvakerroksen eli jonkinlaisen "turkin". Perhonsidontatekniikalla kenties? Varmaankin toimisi, ainakin jos keksisi, että miten sen sitten sitoo...PS. Eikös tuon viimeisen viestin olisi voinut muokata vanhaankin. ??? |