|
Otsikko: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Tupa - 19.05.10 - klo:18:58 Käytätkö mäskiä? Jos käytät, onko tullu huomattavasti paremmin? Entä mitkä kalat eritoten mahtavat tykätä siitä? Tiedän yhden kirrepaikan lähijärvellä, ja voisin käydä sielä onkimassa vaikka PowerBaitilla. Toimisikohan mäski kirrelle? ::) Vielä siitä että käytättekö ritsaa kun heitätte mäskiä? Oli erätulilla -ohjelmassa tämmöstä.. Vielä sellasta että tekeekö kukaan sitä itse? Jos tekee niin annatteko tarkat ohjeet? ;)
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Barra - 19.05.10 - klo:19:10 En käytä. Ei jaksa rahdata sellasia kauheita varastoja sellasia joka paikkaan.
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Daiwa - 19.05.10 - klo:20:13 Käytän usein! Tulee normaalia enemmän harrastettua tuota mato-ongintaa ja sen myötä tavaksi tullu tuo mäskin käyttö. Tottakai kalaa tulee paljon paremmin ja eipä sitä tulis käytettyäkään, jos ei tulis. :) Ihan käsin tulee heitettyä nyrkin kokoisina palloina.
Ehkä mökillä kun laiturin nokassa onkii, niin käytän omia "kauraseosmäskejä", niitä muutamaa särkeä varten, mutta oikean onkireissun tekee, niin kaupan valmisteita käytän. Ei mulla oikeen mitään kummempia apuja tuohon omien mäskien valmistukseen... Eiköhän sille kirrelle enemmän käytetä niitä siihen tarkotettuja tahnoja? Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Jesse - 19.05.10 - klo:20:56 Joskus tulee käytettyä jotai ite tehtyä, jossa on maissia ja kauraa sun muuta mitä vanhaksi mennyttä mökiltä löytyy. Ihan käsin niitä palloja järveen heittelen. Ja kyllä silloin mun mielestä tulee paremmin kalaa, ainakin isompia.
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Mäski - 10.06.10 - klo:16:25 Äänestin tuota "Vain tietylle kalalle", koska yleensä Lahnan Mato-onginassa käytän lahnoille tarkoitettua mäskiä ja siitä tulee tuo minun nimikin ;D Hyvin on tullut Lahna mäskillä kalaa ja isoa. Yli kilon lahnoja voi tulla milloin vain niin kuin minulle on käynyt muutamia kertoja. Suosittelen!
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: tuom4s - 19.06.10 - klo:15:44 Itse keitän kaurapuuroo, en nimittäi oo varma mistä mäskiä voisi ostaa, luultavasti jostain kalastustarvikekaupasta(?). Huono puoli on, että lähimmälle on yli 20 km matkaa. Kyllä siitä kaurapuurosta on ollut paljon hyötyä.
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Daiwa - 19.06.10 - klo:16:39 Huono puoli on, että lähimmälle on yli 20 km matkaa. Minulla on yli 30km. Eihän sole, kun ostaa yhdellä kertaa 10 pussia. :)Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Tupa - 21.07.10 - klo:20:49 Tein itse mäskiä tänään. Reseptin pieraisin jostain. Korvasin vain maissit riisillä. Tulee hyviä palloja, ja huomenna mennään onkimaan. Katotaan mitä tulee. En ole kovin tarkkaan mitannut, kuinka paljon mitäkin tuli, mutta tässä suurinpiirtein.
Resepti Vettä, ruisjauhoja, vehnäjauhoja, sokeria, riisiä/maissia. Kaada n. 3 rkl vehnäjauhoja mittakannuun. Päälle n. 4-5 rkl ruisjauhoja. Sekoita ja kaada astiaan. Loraus vettä. Sekoita/vatkaa seosta. Lisää 2 rkl riisiä, ja 1 rkl sokeria. Sekoita riisi hyvin sekaan, ja mittakannu esiin. Samanlainen satsi jauhosekoitusta kuin äsken. Kaada astiaan, ja loraus vettä taas. Hieman riisiä ja sokeria taas. Sekoita niin kauan, että siitä tulee sopivan mäskimäistä. Välillä voi lisätä ruisjauhoja, jos pitää saada paksuutta. Lopuksi voi valella ne vehnäjauhossa, ettei tartu sormiin. Lisätään kavereitten kanssa vielä tahnasilppua, kun se kuulemma toimii. Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: _Junior_ - 22.07.10 - klo:22:07 Tähän väliin heitän pienen kysymyksen (saattaa olla tyhmäkin ;)), onko järkeä käyttää mäskiä venepilkinnässä, jos ei käytä ankkuria. ???
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Daiwa - 23.07.10 - klo:01:49 Tähän väliin heitän pienen kysymyksen (saattaa olla tyhmäkin ;)), onko järkeä käyttää mäskiä venepilkinnässä, jos ei käytä ankkuria. ??? Jos se vene ei siitä liiku mihinkään, mihin mäskit heitit niin mikäs siinä. Mutta pahoin pelkään että vene ajautuu jonnekkin aivan muualle, minne mäskit heitit, joten ite ainaki ankkuroisin veneen ja sitten mäskitäisin. Eikai se ankkurointi ole homma eikä mikhää?Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: _Junior_ - 23.07.10 - klo:08:47 Jos se vene ei siitä liiku mihinkään, mihin mäskit heitit niin mikäs siinä. Mutta pahoin pelkään että vene ajautuu jonnekkin aivan muualle, minne mäskit heitit, joten ite ainaki ankkuroisin veneen ja sitten mäskitäisin. Eikai se ankkurointi ole homma eikä mikhää? Eihän se olekkaan, mutta yleensä etsin sen kalaparven niin, että annan tuulen viedä, mutta kai se kalaparvi tulee minun luokseni, jos käytän mäskiä :)Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Daiwa - 23.07.10 - klo:12:04 Eihän se olekkaan, mutta yleensä etsin sen kalaparven niin, että annan tuulen viedä, mutta kai se kalaparvi tulee minun luokseni, jos käytän mäskiä :) Juu, kyllä siihen mäskäysalueelle voi tulla isokin kalaparvi, jos ne kalat vain havaitsee sen. Ja siitä se kalan-nostojuhla alkaakin. ;)Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Eris - 12.08.10 - klo:13:43 Mitenkäs tuota mäskiä nyt tehdään? Ostin Virosta tollasen "mäskijauhe"-pussin, mikä siis oikeastaan näyttää ihan sahanpurulta. Elikkä eikös sitä johonkin sankoon laiteta ja sitten vaan vettä päälle ja jotain madon- ja toukkien palasia joukkoon ja vaikka maissia? Vai olenko ihan hakoteillä? :D
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: aksu97 - 30.09.10 - klo:16:53 eipä ole tullut kaytettyä...
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Dj_God - 30.09.10 - klo:18:43 Enpä moista käytä. On "liian" iso työ alkaa valmistamaan tuota aina ennen kalareissua. Varastointitilaakaan kun ei ole. Reissuilla myös muutakin kannettavaa, joten ylimääräiset taikinapurkit yms. jäävät suosiolla pois matkasta.
Mutta eikö tuo otsikko ole hiukan "kaksimielinen"? Vai viiraako taas allekirjoittaneen korvien välissä? Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Barra - 30.09.10 - klo:18:47 Mutta eikö tuo otsikko ole hiukan "kaksimielinen"? Vai viiraako taas allekirjoittaneen korvien välissä? En sitä nyt muuttamaankaan ryhtyisi. Ihan sopiva otsikko, kuvaa tätä aihetta ihan hyvin. Kyllähän se mullakin vähän pisti alkuun silmään, muttei enään kun tämä aihekkin on ollut sen verta pitkään. Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: Dj_God - 30.09.10 - klo:19:01 En sitä nyt muuttamaankaan ryhtyisi. Ihan sopiva otsikko, kuvaa tätä aihetta ihan hyvin. Kyllähän se mullakin vähän pisti alkuun silmään, muttei enään kun tämä aihekkin on ollut sen verta pitkään. En sitä tarkoittanutkaan. Tuli vain jostain semmoinen pakottava tarve lisätä pieni "huumorinkukka" viestiin. Mutta turhat jorinat sikseen. Onko noista kaupan versioista kuinka laajaa kokemusta? Mitkä toimivat, mitkä eivät? Kuulemani mukaan nuo PowerBaitin mäskit eivät oikein tuottaisi toivottua tulosta. Mihinkä aikaan vuodesta nuo ovat parhaimmillaan? Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: vepatus - 24.01.11 - klo:17:53 Mitenkäs tuota mäskiä nyt tehdään? Ostin Virosta tollasen "mäskijauhe"-pussin, mikä siis oikeastaan näyttää ihan sahanpurulta. Elikkä eikös sitä johonkin sankoon laiteta ja sitten vaan vettä päälle ja jotain madon- ja toukkien palasia joukkoon ja vaikka maissia? Vai olenko ihan hakoteillä? :D käy kattoo tuolta tos on lnkki mistä näkee hiukan et miten mäski tehdään http://www.onkitukku.fi/maskireseptit-avaa-klikkaamalla-tasta-p-1580.html. ite oon käyttänyt kyseisen liikken mäskejä mut oon itse lisännyt mäskiin vaaleeta ja tummaa leipäjouhoja ja sitten kun oon kalapaikalla niin oon lisännyt sokeri/suolaliemessä ollutta maissia ja vaniilisokeria (esim. lahnat tykkää makeesta)matoja ja toukkia sekään ja ei kun palloja tekemään ja heittämään mistä onkii.palloja saa heittää 5-15 kappaletta kerralla ja kalaa rupee tulee 30 min sisällä.hja jos virtaavaan paikkaan menee onkimaan niin kannattaa pistää peukalonpääm kokosia kiviä palloihin niin ei virta vie mennessään mäskiä Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: mikael - 05.03.11 - klo:20:48 Harvoimpa mäskiä olen käyttänyt. Jokusen kerran viime kesänä kokeilin ja siihenhän se jäi, kun saaliit eivät parantuneet kalallakaan. >:(
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: esteri123 - 10.03.11 - klo:19:00 En ole käyttänyt kaupasta ostettua mäskiä koskaan, mutta pieniä leivänmuruja olen joskus repinyt leivästä ja tiputellut veteen.
Edit: Ensimmäisen mäskipussin ostin elämässäni eilen, toivoen sen houkuttavan suuri lahnoja onkeeni ;) Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: mikael - 11.03.11 - klo:18:07 En ole käyttänyt kaupasta ostettua mäskiä koskaan, mutta pieniä leivänmuruja olen joskus repinyt leivästä ja tiputellut veteen. Niin, jotain tollasta mäskäystä itsekin joskus käyttänyt, ottanut jotain pehmeää leipää, kostuttanut hiukan ja puristanut taikinaksi, toimii ihan kohtalaisesti. ;) Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: anttix - 19.07.11 - klo:09:07 Itse käytän nykyään mäskiä aika usein, ainakin katiskaan laitan aina, ja toimii hyvin.
Tässä resepti: Elovena kaurahiutaleita Vettä Leivinjauhetta Olutmallasta -Laita kaurahiutaleita johonkin rasiaan -Lisää sekaan vettä -Laita mikroon lämpenemään täydelle teholle noin minuutiksi -Lämmittämisen jälkeen lisää leivinjauhe ja olutmallas -Sekoita vaikkapa lusikalla -Kaurahiutaleita voi lisätä niin paljon kun on tarve, jos haluaa paksua. Kannattaa kokeilla! Edit: Ahventa, särkeä ja lahnaa ainakin houkuttelee toi mäski. Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: lammindude - 19.07.11 - klo:09:59 Ite ostin dragon talivi mäskiä kirjolohelle, mutta ite en ole vielä testannut ja sit käytän särki kaloille omatekosta mäskiä.
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: vepatus - 01.07.12 - klo:10:04 käytän mäskiä.käyn itte mäskikilpailuissa ja tämän kesän paras saalis 15.6 kiloo kilpailuissa.harjotteluun käytän eri mäskiä kuin kisoissa.kalalajeja on ollut laidasta laitaan esim.lahnoja,pasureita,särkiä,kirjolohia,kuhaa,haukee,sorvaa siinä muutamia lajeja.
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: krisu - 05.07.12 - klo:12:09 hello kyllä sitä tullee käytettyy aika usein
Otsikko: Vs: Mäskin käyttäminen Kirjoitti: darkskate12 - 20.07.12 - klo:18:43 Pitäs nyt sekotella mäskit joten tietäisköhän kukaan mikä olis melko varma ahvenelle. Eli ahventa pitäs houkutella avaraan kaislikko kupeeseen ja toivottavasti myös lähtis tuo hauki kiinnostumaan niistä ahvenista sitten joka on tarkoitus. Saa kyllä olla hajusteita muillekkin kaloille joista hauki tykkää. Oon kuullu että hajuina toimis kahvi/kaakao,vanilja ja valkosipuli. Vaniljaa on jo valmistettuna, mutta tuo valkosipuli.. mahtaisko toimia? luulis haisevan edes vähän paremmin kuin vanillan, kiinnostais siintä tietää enemmän ja onhan niitä valkosipuli jigi hajusteitakin. Tai joku muu perushaju jonka löytää nopee jos käy kaupassa. Kiitos etukäteen.
|