|
Otsikko: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: @kalapoika@ - 30.10.10 - klo:11:32 Elikkä minkälaisia kalastukseen littyviä viritelmiä ootte tehny. Itse oon ainakin tehnyt muutaman lusikan ja paari vaappua. Sitten oon tehny yhden pilkin. :D :D
EDIT: Otsikko Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Tupa - 30.10.10 - klo:11:42 Vaappuja, lusikoita ja onkivapoja. PS. Minkälaisia on yhdyssana. :D
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Kuusinen - 30.10.10 - klo:12:21 Pari lusikkaa, muutaman huonon vaapun ja kalapapin.
Lusikat ruoka- ja teelusikoista, vaaput ei mitenkään erityisistä materiaaleista ja kalapappi sorvattu joskus ala-asteella... EDIT: Juu muistui, että lippakin on tullut tehtyä :) Ja kuva kalapapista, jos jotain kiinnostaa: klikkaaminua (http://www.kalasaalis.com/Kuusinen/kalat/Kirjolohi/10561/) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Jesse - 30.10.10 - klo:12:33 Pari vaappua, morreja, perhoja ja haarukkavavan pilkintään. Tuossa kuva tosta vavasta.
http://www.kalasaalis.com/kuva/1366/ Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: NonProkalastaja - 30.10.10 - klo:13:43 Vaappuja, lusikoita, lipan ja jerkin :P. Lisää tulossa.
EDIT. ja kaksi perhoa, melkein unohdin ;D Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: kalakala543 - 30.10.10 - klo:14:34 Lusikoita,poppereita,jerkkejä,lippoja ja perukkeita.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: köntsä - 30.10.10 - klo:14:50 No vaappuja nyt pääasiassa tulee tehtyä, mutta on sita muutama lusikkaakin tullut tehtyä. Laittakaas myös tähän viestiketjuun kuvia niin voi sitten pientä arvosteluakin harrastaa. ;D
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Barra - 30.10.10 - klo:14:56 No vaappuja nyt pääasiassa tulee tehtyä, mutta on sita muutama lusikkaakin tullut tehtyä. Laittakaas myös tähän viestiketjuun kuvia niin voi sitten pientä arvosteluakin harrastaa. ;D Eiköhän nämä kaikki ole jo noissa itse tehdyt vaaput jne aiheissa. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Mäski - 30.10.10 - klo:15:00 Ainoastaan yhden Harjusperhon. Muuta en sitten olekkaan. Kaupasta ostan kaikki mitä tarvitsen. :)
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: köntsä - 30.10.10 - klo:15:11 Eiköhän nämä kaikki ole jo noissa itse tehdyt vaaput jne aiheissa. No, onhan siellä on kaikista vaapuista sun muista kuvia, mutta nyt tarkoitankin kaikenlaisia itse-tehtyjä nostokoukkuja, -perhoista, -sohjokauhoista ym. oudoista aputarpeista. En minä niitä vaappuja ja lusikoita tarkoittanut, kun olisi kiva saada kuvia muistakin itse-tehdyistä vermeistä. :-\Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Barra - 30.10.10 - klo:15:18 http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/perhokalastus/kuvia_omatekoisista_perhoista-t336.0.html
http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/teeseitse/nostokoukun_teko-t3126.0.html Katsele vain vähän eripaikkoja niin kyllä niitä löytyy ;) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: köntsä - 30.10.10 - klo:15:27 http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/perhokalastus/kuvia_omatekoisista_perhoista-t336.0.html No selvä, minä luovutan ja tyydyn katsomaan noita tee-se-itse sivuja jos niistä löytyisi semmoinen missä kerrotaan niistä eri vempeleistä. :-Xhttp://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/teeseitse/nostokoukun_teko-t3126.0.html Katsele vain vähän eripaikkoja niin kyllä niitä löytyy ;) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Barra - 30.10.10 - klo:16:35 No selvä, minä luovutan ja tyydyn katsomaan noita tee-se-itse sivuja jos niistä löytyisi semmoinen missä kerrotaan niistä eri vempeleistä. :-X Siis noista ainakin oli aiheita, mutta jos joku nyt on sen sohjokauhan askarrellut niin voihan sen kuvan tähänkin aiheeseen pistää. Kukaan ei sitä kiellä. Kai. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Kuusinen - 12.11.10 - klo:15:25 Koulussa aloin nyt haavia tekemään. Kehykset alle 1cm metallitangosta, jota voi juuri ja juuri käsillä taivuttaa. Ei siis niille isoimille :P . Taivuttelun jälkeen pitäisi kai jollain käsitellä ruostumista vastaan (?) . Mutta kertokaas, mistä saisi sopivaa verkkoa?
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: fisustaja92 - 12.11.10 - klo:16:34 Perukkeita olen innostunut nyt pyörittelemään kuitusiimoista. Käytän nelisäkeisiä, siimana 0,32mm Fireline tai 0,41mm Shakespeare Ugly Stick. Tarpeeksi tiukkaan kun punoo niin kestää kyllä hyvin hankautumiset hauen hampaisiin. Säe kerrallaanhan ne pettävät, ja melkolailla "vartioitu" tuo alin säe, saa mamma hetken jyrsiä ennen kuin saa uistimen vietyä. Testannut olen veitsellä hangata, ja hetken sai terävälläkin veitsellä vedellä ennen kuin kuului "naps naps naps naps".
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: _Junior_ - 12.11.10 - klo:16:47 Perukkeita, vaappuja, ensimmäistä jerkkiä oon tekemässä parhaillaa.., nostokoukun, haavin, pilkkivapoja, sekä tuunailen noita kaupan halvimpia pilkkivapoja paremmiksi, lyijypainoja sulattanut muotissa, ongen kohoja, onkivapoja, lippauistimen, mormuskan ja peltiuistimen :)
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Prokalastaja - 12.11.10 - klo:16:57 Lippoja, vaappuja, lusikkauistimia, jerkkejä, poppereita, pilkkivapoja, nostokoukkuja, pullonkorkkivieheitä, katkenneen vavan oon korjannu(2kpl), vapatelineitä, vetouisteluun siimanjakajia(saa 2 viehettä samaan siimaan, voi kyl sotkeutua ;D), perukkeita, pilkkipönttö (sangosta) ja vaikka mitä.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Sopuli - 13.11.10 - klo:22:59 Itse olen tehnyt vaappuja, lusikoita, lippoja, perhoja, morreja, tasureita, pystypilkkeja, pilkkivapoja, värikoukkuja ja muutaman perhorasian. Perhoja, morreja ja värikoukkuja on tullut tehtyä eniten. Vaaput ovat sen verran rumia, että en ole niistä kehdannut kuvia laittaa. Paitsi ensimmäisestä, joka tehtiin kokeneen opastuksella.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: baakel - 25.11.10 - klo:21:10 Perukkeita... En muuta, ei ole innostanu tarpeeks. Mutta usein korjailen ja vaihtelen uistinrenkaita tai vastaavaa..
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Lapinkala - 26.11.10 - klo:00:36 Lusikoita oon tehny ja yhen pintavaapun. Sit oon tehny vapatelineitä. Uistimia oon maalannu kyllä runsaasti ja paljon jopa onnistuneita värivariaatioita on syntynyt.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Tupa - 26.11.10 - klo:21:59 Vaappuja, madeharan, madepilkkivavan, popperin, lusikoita ja yhtä ootto-onkea nyt värkkään, siis jäällä käytettävää. Ja ihan omalla "reseptillä" ;D
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Lapamato - 26.11.10 - klo:22:13 Pari pilkkiä ja olen värjännyt Kuusamon lusikan.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Ahven 2 kg - 27.11.10 - klo:09:43 Nyt on tekeillään 1 vaappu. En ole ennen tehnyt mitään .
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: kalamies2000 - 21.01.11 - klo:21:11 perhoja.vaapuja.pilki vavan.liitsejä ja mörmysköitä
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: theKalastaja - 21.01.11 - klo:21:31 Muutaman lusikan,mato-onkia :D,perhoja ja kalapapin ainakii...
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: fisustaja92 - 03.02.11 - klo:16:23 Ala-asteella teknisen hommissa olin kova poika väsäämään laatikoita, parisen kymmentä per lukukausi huipuillaan. Nykyään niitä enään kymmenkunta, kun polttopuiksi osa joutui. Noh tossa yhtä laatikkoa pällistelin ja mietin, jotta tähän vois ajan kuluksi väsätä jotaan pimeetä.
Ja tadaa! Tommoinen uistimien säilytyshomma, jossa tällä hetkellä perintöuistimet ja kuitusiimaperukkeet. Ruuvasin ruuveja (käsin) ja sidoin mahdollisimman tiukalle 0,44mm kuitua, ja vetäsin vielä ruuvin kannan ihan pinnan alle. Tosin, pari viimestä ruuvia meni käteen ilmestyvien rakkuloiden takia vähän vinoon, mutta sain kuitenkin siiman tiukalle, eikä tuo nyt aivan järjettömältä omasta mielestä vaikuta :D. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Ahven 2 kg - 03.02.11 - klo:16:42 Ala-asteella teknisen hommissa olin kova poika väsäämään laatikoita, parisen kymmentä per lukukausi huipuillaan. Nykyään niitä enään kymmenkunta, kun polttopuiksi osa joutui. Noh tossa yhtä laatikkoa pällistelin ja mietin, jotta tähän vois ajan kuluksi väsätä jotaan pimeetä. Tuollaisen minä teen koulussa! Nyt puukässässä oon tekemässä uistinta. Koukkuja tein viime kerralla ajan kuluksi mato-onkeen. :DJa tadaa! Tommoinen uistimien säilytyshomma, jossa tällä hetkellä perintöuistimet ja kuitusiimaperukkeet. Ruuvasin ruuveja (käsin) ja sidoin mahdollisimman tiukalle 0,44mm kuitua, ja vetäsin vielä ruuvin kannan ihan pinnan alle. Tosin, pari viimestä ruuvia meni käteen ilmestyvien rakkuloiden takia vähän vinoon, mutta sain kuitenkin siiman tiukalle, eikä tuo nyt aivan järjettömältä omasta mielestä vaikuta :D. Ainiin lusikka on melkein valmis. Koukut enään puuttu. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: fisustaja92 - 03.02.11 - klo:16:45 Tuollaisen minä teen koulussa! Nyt puukässässä oon tekemässä uistinta. Koukkuja tein viime kerralla ajan kuluksi mato-onkeen. :D Ainiin lusikka on melkein valmis. Koukut enään puuttu. Suosittelen käyttämään siiman tilalla jotain jämäkkää mutta helposti käsiteltävää vaijeria tai vastaavaa, mutta hyvin tuo siimakin passaa, ainekaan vielä ole pettänyt vaikka parille pätkälle tulee vähän painoa ;)... Ja ruuvit kannattaa luonnollisesti porakoneella upottaa ;). Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: _Junior_ - 03.02.11 - klo:16:54 Suosittelen käyttämään siiman tilalla jotain jämäkkää mutta helposti käsiteltävää vaijeria tai vastaavaa, mutta hyvin tuo siimakin passaa, ainekaan vielä ole pettänyt vaikka parille pätkälle tulee vähän painoa ;)... Eikös rauta lanka sovi hyvin tuohon? :)Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: Barra - 03.02.11 - klo:17:08 Eikös rauta lanka sovi hyvin tuohon? :) Sopisihan tuo, tosin tahtoo tehdä mutkaa aika helposti. Siksi vaijeri olisi parempaa. Ja jos hifistelemään alkaa niin pari peiliä tuonne pohjalle... Mutta aikas komia on kyllä voisihan tuosta vaikka kaappimallisenkin askarrella... Ainakin annoit idean siihen mitä tekee kun on saanu puukässän hommat valmiiks viikkoa ennen kesälomaa :D Kerkiää tuommosen siinä vaikka askarrella, jos nopia on. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: fisustaja92 - 03.02.11 - klo:17:33 Eikös rauta lanka sovi hyvin tuohon? :) "vaijeria tai vastaavaa" <--- Huomioi sana vastaavaa ;) Kuten Barra sanoi, siksi en ehkä rautalankaa laittaisi... Mutta ajaahan sekin saman asian käytännössä. Sen saisi kyllä helpommin kikkailtua kireälle, mutta kun tai jos ruuvaa ruuvit kantoja myöten puuhun, voi puu alkaa helposti halkeilemaan, tai sitten kantoja ei saa tappiin asti. Toki siis varteen otettava vaihtoehto myös, ajattelin itse ensin laittaa. Mutta tuo siima on omalle silmälle parempi. Barra, toi kaappityylinen vois parempikin olla... Ajattelin tohon laittaa jonkiin kantokahvan vielä, vaikken tota kalaan tule todennäköisesti kuitenkaan ottamaan, mutta pieni hifistely on aina paikallaan. Harmi, jotta tossa laatikossa on vähän naulanjälkiä ja yksi kulmakin (kuvasta näkee) raollaan. Tuolloin ala-asteella huumorimielessä sabotoitiin toistemme töitä, tuokin käynyt uhrina näyttävästi ;D. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: lahna95 - 03.02.11 - klo:21:56 Olen tehnyt perukkeita ;), pystypilkin, tasurin ja morreja. Eräässä kerhossa käyn noita väsäämässä.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: mikael - 04.02.11 - klo:13:26 olen tehnyt värikoukkuja, haavin, onkia ja syöttejä itse. :)
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: miska k - 28.06.11 - klo:10:56 Itse olen rakennellut vaappuja,painolippoja,lusikoita,kalapapin,morrilompakon,morreja,tasureita,pystypilkkejä,haarukkavavan,perukkeita,siikapainoja ja uistelupainoja.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: jimboy - 01.10.11 - klo:21:02 ite oon tehny vaappuja,pystypilkkejä ja lusikoita. voiko joku opettaa tekemään morreja tai kalapapin
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: JuhannusKala - 02.10.11 - klo:14:25 ite oon tehny vaappuja,pystypilkkejä ja lusikoita. voiko joku opettaa tekemään morreja tai kalapapin Morreista en tiedä mitään (tai no jotain olen löytänyt: 1.Ohje (http://www.tee-se-itse.info/artikkelit/morrin-valmistaminen/) 2.Ohje (http://www.tee-se-itse.info/artikkelit/tee-se-itse-mormuska/) 3.Ohje (http://kalapedia.fi/index.php?title=Morrin_valmistaminen) ), mutta kalapappi on varsin helppo jos on sorvi ja osaa sorvata. ;)Itse olen tehnyt: -Valmiiksi:lusikoita, kalapapin (2kpl, toisen lahjaksi), jotain ilman penkkiä, rullanpidintä ym. tehtyjä perhoja=surkeitä karvakuvatuksia ;D ja onhan noita jotain hätävapatelineitä ym. myös tehty -Meneillä:nostokoukku(koulussa, huomenna taas teknistä :-*), vaappuja ja pari jerkkiä (varmaan 100 kappaletta vaappuaihioita vuoltuna ;D muttei edemmäs olla päästy) -Suunnitteilla: uistin"salkku" (lisää Kalastuspakin teko-aiheessa), ehkä myös kalapiikin teen Tossa nyt jotain, mitä muistui mieleen. Olen toki myös tuunaillut/kunnostanut mm: pilkkivapoja, uistimia, ja joka kategoriaan varmaankin tulisi jotain, mitä en muista. :-\ Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: fisustaja92 - 15.11.11 - klo:11:25 Oli kotona yksi loota menossa roskiin niin sain taas vaihteeksi alynväläyksen - Pystyroikkupakki :D
Linkkarin minisahalla holkit koukuille ja vähän hiomapaperilla ja veitsellä kaunistelua. Kaikkiaan noin 60 reikää, eli vaihtelevan kokoista jerkkiä/uistinta mahtuu sen verran siististi. Änkemällä saa noin 100. Pohjassa 6 reikää jotta vedet valuu pois. Sen lisäksi liimasin yhden rasian pohjaan kiinni, mutta sieltä on vähän ärsyttävä ottaa uistinta jos ympärillä on isoja jerkkejä. Kokoa laatikolta löytyy silmämääräisesti 60cm x 30cm + 25cm. EDIT: Otin pohjasta tuon rasian irti aiemmin mainitusta syystä. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: JuhannusKala - 15.11.11 - klo:14:22 Oli kotona yksi loota menossa roskiin niin sain taas vaihteeksi alynväläyksen - Pystyroikkupakki :D Hyvä idea, tuohonhan vois lisätä keskelle pienen laatikon. Köyhä selitys, mutta yksi kuva on enemmän kuin tuhat sanaa. ...Vai miten se ny meni?Linkkarin minisahalla holkit koukuille ja vähän hiomapaperilla ja veitsellä kaunistelua. Kaikkiaan noin 60 reikää, eli vaihtelevan kokoista jerkkiä/uistinta mahtuu sen verran siististi. Änkemällä saa noin 100. Pohjassa 6 reikää jotta vedet valuu pois. Sen lisäksi liimasin yhden rasian pohjaan kiinni, mutta sieltä on vähän ärsyttävä ottaa uistinta jos ympärillä on isoja jerkkejä. Kokoa laatikolta löytyy silmämääräisesti 60cm x 30cm + 25cm. EDIT: Otin pohjasta tuon rasian irti aiemmin mainitusta syystä. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: fisustaja92 - 15.11.11 - klo:14:30 Hyvä idea, tuohonhan vois lisätä keskelle pienen laatikon. Köyhä selitys, mutta yksi kuva on enemmän kuin tuhat sanaa. ...Vai miten se ny meni? Se pienempi sisälle voisi tietty sopia kaikelle pienemmälle (suspit, pikku jerkit, lusikat jne) mutta tuohon yhteen saa tosissaan ihan kiitettävästi tavaraa mukaan. Huomiselle reissulle pohjalla makaa rasiallinen suspeja sun muita lörppöjä. Ja siinä olisi semmonen homma, että joka liimalla se ei pysy kiinni. Ja jos se heiluu sielä vapaana, niin isommassa laatikossa roikkuvat jerkit ottaisi osumaa ;) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: JuhannusKala - 15.11.11 - klo:14:49 Se pienempi sisälle voisi tietty sopia kaikelle pienemmälle (suspit, pikku jerkit, lusikat jne) mutta tuohon yhteen saa tosissaan ihan kiitettävästi tavaraa mukaan. Huomiselle reissulle pohjalla makaa rasiallinen suspeja sun muita lörppöjä. Totta, mutta voithan laittaa laatikot pulteilla kiinni toisiinsa ja etteivät laatikot olisi epätasapainossa (koska keskeltä pohjaa törröttää pultit) voisit laittaa isomman laatikon kulmiin "koropalat". ;)Ja siinä olisi semmonen homma, että joka liimalla se ei pysy kiinni. Ja jos se heiluu sielä vapaana, niin isommassa laatikossa roikkuvat jerkit ottaisi osumaa ;) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: fisustaja92 - 15.11.11 - klo:15:17 Totta, mutta voithan laittaa laatikot pulteilla kiinni toisiinsa ja etteivät laatikot olisi epätasapainossa (koska keskeltä pohjaa törröttää pultit) voisit laittaa isomman laatikon kulmiin "koropalat". ;) Sekin voisi toimia. Tiedä taas vaan, että mitenkä tuommonen muovirimpula pidemmän päälle pulttausta kestää, eli reiät saattaisi jokusen reissun jälkeen kulahtaa. Tuohon laatikkoon on myös kansi, siihen saisi näppärästi pari rasiaa kikkailtua kiinni. Tosin fillarilla kun kulkee niin sitten se ei tarakalla pysy. Nytkin täytyy tän vuorokauden sisällä vielä testata, että saako ton tarakalle riittävän tukevasti. Ja sitten voi olla, että pohjaan pitää liimata vaikka T-paidan riepu tai muu rätti kiinni ettei olisi niin liukas. Tai sitten voi olla, että joudun huomiselle vielä järkkäämään uistimet tuttuihin rasioihin :D EDIT: Hyvin pysyy! :D Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: JuhannusKala - 15.11.11 - klo:15:21 Sekin voisi toimia. Tiedä taas vaan, että mitenkä tuommonen muovirimpula pidemmän päälle pulttausta kestää, eli reiät saattaisi jokusen reissun jälkeen kulahtaa. Tuohon laatikkoon on myös kansi, siihen saisi näppärästi pari rasiaa kikkailtua kiinni. Tosin fillarilla kun kulkee niin sitten se ei tarakalla pysy. No sekin totta, laitappa kokemuksia sitten. :)Nytkin täytyy tän vuorokauden sisällä vielä testata, että saako ton tarakalle riittävän tukevasti. Ja sitten voi olla, että pohjaan pitää liimata vaikka T-paidan riepu tai muu rätti kiinni ettei olisi niin liukas. Tai sitten voi olla, että joudun huomiselle vielä järkkäämään uistimet tuttuihin rasioihin :D Ehkä olisi ollut parempi tehdä toisinpäin, siis ensin kokeilu tarakkaan ja vasta sitten uistimet reikiin. Käyhän se toki noinkin. ;) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Dinotaunus - 20.11.11 - klo:19:22 Ompahan sitä kaikkea tullut tehtyä vaapusita leecheihin ja puukkoihin, mutta uusimpana on tullut bambusta vapaa tehtyä perhokalastukseen, ja tarkoitus olisi ruveta tekemään tilaushommina niitä, jos joku haluaa tilata, alla olevassa kuvassa on tyviosa koekasattuna
(http://revolvevaaput.suntuubi.com/datafiles/userfiles/Image/Muuta%20pajallatehty%C3%A4/IMG_1222.JPG) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: miska k - 22.03.12 - klo:07:50 Eilen sain valmiiksi kalapiikin.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: jarzo - 22.03.12 - klo:11:44 Vaappuja jerkkejä pilkkejä pilkkivapoja perhoja niin jalokaloille kun hauellekkin
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: fisustaja92 - 23.03.12 - klo:13:25 Hyvä idea, tuohonhan vois lisätä keskelle pienen laatikon. Köyhä selitys, mutta yksi kuva on enemmän kuin tuhat sanaa. ...Vai miten se ny meni? Tuossa olen yhden askartelukorin epoksilla käyttänyt mutta en muistanut hioa liukasta pintaa niin eihän se jokusessa päivässäkään kuivunut kokonaan. Ja oli hutilyönti muutenkin, kun oli just sen verta kookas että korkeemman profiilin jerkit meni ahtaalle ja jäi melko paljon tilaa käyttämättä. Mutta, tuommonen pieni sanko (korkeus n. 20cm) tuli pari päivää takaperin laitettua. Koska epoksi oli loppunut, pyörittelin palan jesaria kaksin kerroin kiinni. Toimii niinkin, ainakin niin kauan kunnes kastuu... ;) Tarkoitus ei tosin olekaan mukana raahata, vaan laatikossa on kalikkaa jotka ei mukaan syystä tai toisesta pääse. Sangossa ~30kpl spinnerbaittia, heittoperhoa ja vaappua kokoluokkaa hauki. Sen ulkoreunoille sitten saakin pienempiä jerkkejä roikkumaan. Itse laatikossa roikkuu puolestaan ~70 jerkkiä, eli tilavuus on ihan hyvä. Se on vaan vähän huono kun tuo laatikko on tollanen joustava lötkö rimpula niin ärsyttävä nostella kun painolastia kertyy... Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Eetu K - 15.04.12 - klo:18:30 Mä olen tehnyt nostokoukun,sohjokauhan,kalapiikin ja vaappuja.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä ootte ite tehny? Kirjoitti: JuhannusKala - 15.04.12 - klo:18:54 Itse olen tehnyt: Päivitelläänpäs...-Valmiiksi:lusikoita, kalapapin (2kpl, toisen lahjaksi), jotain ilman penkkiä, rullanpidintä ym. tehtyjä perhoja=surkeitä karvakuvatuksia ;D ja onhan noita jotain hätävapatelineitä ym. myös tehty -Meneillä:nostokoukku(koulussa, huomenna taas teknistä :-*), vaappuja ja pari jerkkiä (varmaan 100 kappaletta vaappuaihioita vuoltuna ;D muttei edemmäs olla päästy) -Suunnitteilla: uistin"salkku" (lisää Kalastuspakin teko-aiheessa), ehkä myös kalapiikin teen Tossa nyt jotain, mitä muistui mieleen. Olen toki myös tuunaillut/kunnostanut mm: pilkkivapoja, uistimia, ja joka kategoriaan varmaankin tulisi jotain, mitä en muista. :-\ Eli olen tehnyt: Neljä kalapappia, tosin kaksi niistä on hieman vielä kesken. Perhoja olen myös sitonut Kansalaisopiston kurrsilla (harmi, että loppui jo :(). Nostokoukunkin olen tehnyt, josta onkin kuvaa ja juttua täällä (http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/teeseitse/vs_nostokoukun_teko-t3126.0.html). Kalastussalkun olen tehnyt ja siitä taas löytyy juttua sekä kuvaa täältä (http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/teeseitse/kalastuspakin_teko-t1691.0.html). Kesken on nyt siis pari kalapappia (alumiiniputkesta tehtynä), kalapiikki, vaaput ja jerkit (joo'o...). Suunnitteita en viitsi luetella, koska niiden toteutumisvarmuus ei ole kovin suuri, enkä kuitenkaan muista kaikkea. :D Myöskään kunnostuksia ja virittelyitä en runsauden vuoksi luettele, eivätkä ne nyt varmaan kovin paljoa ole viime kerrasta muuttuneet. Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Trikkeri - 25.05.12 - klo:14:54 kalamies mites teit nuo koukkupaikat tähän? poralla?
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: fisustaja92 - 25.05.12 - klo:15:08 kalamies mites teit nuo koukkupaikat tähän? poralla? Jos puhut minulle niin vastaan että perus linkkarin sahalla ja veitsellä sitten pientä "levennystä". Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Hanski84 - 08.08.12 - klo:20:41 No nyt tuli tuunattua onki / pohja onki teline tollaseen retkijakkaraan ja jakkara pääsee ensi testiin nyt tuleva lauantaina.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: jamael - 30.09.12 - klo:11:56 -värikoukkuja
-morreja -perukkeita(tosin en tee niitä enää) -vaappuja -kalastustarvike salkku -perhoja -liitsejä -tasapainoja (valmisaihiosta) Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: miska k - 14.01.13 - klo:13:23 Tässäpä kuva ensimmäisestä puukostani jos nyt jotenkin liittyy aiheeseen. ;D
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: aHy - 31.01.13 - klo:11:24 Kannettavalle kaiulle pilkille.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: eemail - 31.01.13 - klo:11:45 Viime kesänä tein penkkiin kiinnitettävän vapatelineen soutuveneeseen.
Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Aku Puyol - 07.04.13 - klo:00:20 http://issuu.com/vapaa-ajankalastajat/docs/askarteluohjeita_kalakerhoille
täältä löytyy vaikka mitä. http://www.vapaa-ajankalastaja.fi/?svk=9111 Otsikko: Vs: Minkälaisia kalastusvehkeitä olette itse tehneet? Kirjoitti: Pro-Rapala - 07.04.13 - klo:08:35 -puukon
-värikoukkuja -vaappuja 2kpl (eivät ui) -nostokoukun -vapatelineitä -lusikkauistimen -luokkeja -verkkopuikkareita |