|
Otsikko: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: toivo virtanen - 04.11.07 - klo:16:57 minulla itsellä on 63-70 uistinta ??? sanokaa jos teillä on jotain erikois uistimia :-\
EDIT: Otsikko Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Harry - 06.11.07 - klo:07:05 :'( juu aika monta ,samohin määrien jää.Pitäisi viedä johonkin myydäväksi ja jättä vaan parhaat. ;D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jio - 06.11.07 - klo:08:05 Viehelaukku painaa kymmenisen kiloa ja siinä on osa vieheistä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: stento-z - 06.11.07 - klo:09:32 Onhan noita vuosien varrella kerääntynyt useampi sata.On se vaan kumma et niitä pitää kuitenkin ostaa aina vaan lisää,taitaa olla jonkin asteista mielenvikaisuutta :P
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: stento-z - 07.11.07 - klo:09:28 Kannattaisi ehkä tyytyä muutamaan uistimeen eri väreissä ja opetella uittamaan niitä kalastavasti.En usko että hurja määrä uistimia lisää kalan tuloa,vaantieto miten uistin ui ja millä syvyydellä,lisäisin ehkä muutaman syväimen/painouistimen niin kalantulo varmasti paranee ja toi vieherumba jää pois ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: tsoka - 07.11.07 - klo:13:01 Kannattaisi ehkä tyytyä muutamaan uistimeen eri väreissä ja opetella uittamaan niitä kalastavasti.En usko että hurja määrä uistimia lisää kalan tuloa,vaantieto miten uistin ui ja millä syvyydellä,lisäisin ehkä muutaman syväimen/painouistimen niin kalantulo varmasti paranee ja toi vieherumba jää pois ;) pelkkää asiaa itse olen meritaimenen heittelyssä kokonaan tuolla linjalla käytän vain tobyja ja niiden halpis kopioita ja rapala cdj tä vaapuista.tänä vuonna tosin meinaan kokeilla hansenin peltejä kun satuin niitä saamaan sopivasti.enkä usko yhtään taimenta jääneen sen takia saamattaOtsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: stento-z - 08.11.07 - klo:08:27 Itse olen mieltynyt noihin kevennettyihin vaikka noi peltiuistimet ei ole huonoja mutta toi J Kingin lusikka on sikäli hyvä että rannalta kalastus onnistuu melko hyvin 8)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: EniZei - 08.11.07 - klo:10:01 Paljo nuita uistimia on tullut hommattua, mutta siltikin esimerkiksi Särkisalon reissulla loppui vaihtoehdot kesken. Suspeja ei ollut mulla juurikaan ja niillä siellä tuntui kalaa tulevan. Nyt sekin asia on korjattu. Yleensä uistimia tulee jaettua huonoimmasta tai vähiten käytetystä päästä kaverin pikkupojille, niin menevät hyvään tarkoitukseen ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: ykkönen - 08.11.07 - klo:12:12 Mulla ei oo palio uistimia ... Noh, miten sen nyt ottaa ja kuka laskee ;)
Yleensä mulla on porukassa vähiten valikoimaa ku esim. haugee pyyetään,.. vaikka olenki meleko innokas hauenpyytäjä ;D. Yleensä käy että veneessä käy tupina ja kilinä ku vieheitä vaihetaan ja toimivaa haetaan, mutta mulla vaan on monesti koko hauenkopasun ajan Kuusamon Roffessoori siimasa likuamasa ;) Ja sitä vielä että vaikka tyyli on yksinkertanen niin mää saan niitä kilosia haukia ihannn tarpeeksi. :-\ Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: nikkelodeon - 09.11.07 - klo:14:24 Itselläni on jotain 100 uistinta tällä hetkellä ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: felixu - 09.11.07 - klo:17:33 Tarpeeks niitä ei kyl oo ikuna! ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalamies100 - 29.11.07 - klo:13:18 en kauheest oo osteskellu ku jottai 5 niit löytyy.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Saamamies - 30.11.07 - klo:12:59 Sama juttu kuin monella muullakin. Vieheitä on paljon, mutta aktiivisesti käytössä on vain 5-10 luottopeliä. Jostain syystä vain aina kalastusvälinekaupassa saa itselleen perusteltua, miksi tuo ja tuo viehe olisi hyvä pakista löytyä.
Viime vuosina onneksi oppinut vähän rauhoittamaan vieheiden ostelua. Vähän tarkemmin nykyään perehdytään vieheeseen ja sen käyttömahdollisuuksiin ennen kuin ostetaan. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Harry - 04.12.07 - klo:07:01 juu sama täällä,ei ostetta enää silmillä :D ,vaan yritetään ymmärtä miten see liiku/ui.
Ja tietenkiin yritetään valmista itse ;D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jormalie - 31.12.07 - klo:18:01 Juuri nyt noin 5kpl, sillä tässä syystalvella kävi varkaita mökillä ja veivät 2 pakkia uistimia! Tuuri asiassa oli, että vavat keloineen olin ripustanut verstaan kattoon, eivät ilmeisesti, koukkuselkäisinä huomanneet, kelat on muutaman vuoden, mutta oli 2 vapaa juuri sksyllä ostettuja, niin että huonossakin tuurissa voi olla myös hiukan tuuria ;D :D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Dragon - 25.01.08 - klo:20:37 Laskin uistimeni tossa joulunaikaan ja niitä oli jotain 70kpl + jigejä jonkun verran
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: lape89 - 01.02.08 - klo:22:25 Vähän alle sata. Lisää tulee koko ajan, vaikka niitä onkin jo ihan tarpeeksi ja liikaakin.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: k.s.k - 23.02.08 - klo:22:54 useita satoja.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: juqe - 27.02.08 - klo:09:23 Pari sataa, se on kumma juttu että aina lisää uistimia vaikka kaikkia ei edes kerkiä uittaa. :-\
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tori - 06.04.08 - klo:08:56 Vähän päälle 50.
Kyllä on omaan käyttööni ollut ihan tarpeeksi enkä tarvitse yhtään enempää. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Juha - 02.06.08 - klo:19:26 Aivan liikaa. Pitää taas raskaasti ajatella uuden pakin ostoa kun täyttyy kokoajan.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: vimm00 - 14.06.08 - klo:13:29 jotain 34 pakissa olevaa uistinta saman verran sitten ruosteisina pilalle syötyina jota säilytän muualla kokoajan tekisi mieli ostaa jos kaupassa näkyy mutta pakko on ajatella järkevästi ja olla ostamatta kun ei niitä välttämättä tarvii sit jos ois todella paljon uistimia niin stressiä siitä vaan aiheutuis kun ei oikeen pysty valita sitä uistinta mitä käyttää
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jphaaranen - 14.06.08 - klo:16:06 noin 30 uistinta mutta harvat on hyviä:)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Roope - 15.06.08 - klo:08:29 Varmaankin noin 20 ja lisää tulee koko ajan. Oon yrittäny ostaa sellasia mitä tulis, sais ja ois hyvä käyttäää...pakkia ei vaan vielä ole, pitäs hankkia...
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Gras - 15.06.08 - klo:11:18 Sen verran mitä tarvitsen.. Yleensä tulee otettua kaikki sellaiset joilla saa yleens kalaa, muut turhat tulee annettua pois veljille ynm. tai laitan ne eri pakkiin jossa on kaikki turhat..
:D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: pastorisilli - 09.07.08 - klo:17:56 mulla noin 7 kpl.ja aina ostan samoja jos tulee menetyksiä.lienen urpo. ???
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Mate - 11.07.08 - klo:20:16 Luetteloin, joten helpommin selviää :D
- Vaappuja reilut 50,eriväristä ja kokoista. - Jigejä lähemmäs 25, mutta joitakin vain käytetty syystä, että jigit eivät ole paljoakaan iskeneet minuun, entäs teihin ? - Lusikoita jotain 50 luokkaa. - Thaimaalaisia uistimia 5 :) Äsken mökkireissulla nousi jopa 2kg hauki, aivan hullulla uistimella, vaikka tarjoilin Professoria ja Minnow Spoonia ennen tätä, joten eivät nekään mitään aivan turhia ole ;) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: julle - 19.07.08 - klo:15:26 mulla on varmaan 30-40 uistinta :-\ saattaa niitä tietenkin olla enemmänkin
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: JeZe-96 - 22.07.08 - klo:20:25 oon vasta 13 ja uistimii löytyy reilu 50 kpl. ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tumi81 - 22.07.08 - klo:21:04 n. 300-400 kpl... kolme pakkia täynnä ja odottelen kunhan poika kasvaa. Sitten varmasti moni uistin siirtyy juniorin pakkiin! :D Jos käy niin hyvin että kalastus alkaa junnua kiinnostamaan ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: -JoN- - 22.07.08 - klo:21:41 Hirveitä määriä omistatte uistimia, 300-4000??!! =) Onko kaikki edes käyny vedessä??
Mulla vasta 9pl, mutta kaikki hyviä ;) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: LaiskaLahna - 23.07.08 - klo:07:53 n. 20 vaappua kokoluokassa 2-5cm
n. 100 vaappua kokoluokassa 5-10cm n. 50 vaappua kokoluokassa 10-20cm sekä muutamia vähän suurempia ""Melkein kaikilla"" mahdollisilla väri/koko ja merkkiyhdistelmillä, suurin osa kuitenki Rapalaa,Stormia,Nilsua ja Jesseä Peltejä n.30kpl, Lippoja n.20kpl, Jigejä ja suspeja n.50kpl Bluefoxia,Kuusamoa,Beteä,Stormia Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Ese - 23.07.08 - klo:08:52 Satoja niitä varmasti on, mutta nykyään käytössä vain lohipulikat ja -laput. Yleensä niitä kesässä jo löytyyki 20-30 kahlatessa ja hävikki on luonnollisesti 0 ku ei härvelillä tuu kalastettua.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: k-jp-k - 06.10.08 - klo:13:20 .Noin sata niitä on ja koko ajan lisää tulee ku ei vaan voi lopettaa.Sen kerran ku erehdyt kalastusvälinekauppaan menenmään niin kyllä sieltä melkoiset kasat tulee mukaanaa raahattua..... :D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kriss3 - 06.10.08 - klo:13:48 Alkuvuosina tullut keräiltyä melko paljon ylinmääräistä roinaa.
Tällä hetkellä omistan N.100 kpl ja käytän varmaan käytössä on vain 20 kpl :D http://www.heittokalastus.info/forum/myydaan/myydaan-vaappuja-lusikoita-ja-muutamia-lippoja-seka-skitter-pop/ Siinä murto-osa ei käytössä olevista uistimista. Ostakaa pois :D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Sopuli - 06.10.08 - klo:15:51 Tällähetkellä jotain 100-110 kappaletta, jos jigejä ei huomioida (laskin viimeviikolla). Jigit tuohon päälle, niin summa kasvaa 500:lla.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Sopuli - 06.10.08 - klo:15:55 oon vasta 13 ja uistimii löytyy reilu 50 kpl. ;) Kertooko tämä siitä, että sulla on muutama levy bilteman lippoja? Itellä ei ole muuta, kuin rapalan, stormin, bluefoxin, nilsmasterin, beten, savagearin ja kuusamon uistimia. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Sopuli - 08.10.08 - klo:15:31 Ei mulla mitään sitä vastaan, että jollain 13v. on 50 uistinta. Tuli vain sellainen olo viestin siällöstä ja ulkoasusta, että pitää laittaa palautetta.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jesse - 09.10.08 - klo:07:07 Mulla nn uistimia 250-300 ja jigei n.50 ja perhoi n.25 eli yht joku 350-425.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalaihminen - 09.10.08 - klo:13:45 Joku 100.
Fladenia, Rapalaa, Kuusamoa, Roopea, Jesseä ja Blue Foxia Ja muuten Bete Lottojaki on 3kpl ja on tullu hyvin kalaa. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: vaappu - 14.04.09 - klo:11:27 noin 20,mutta en käytä kaikkia...
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Daiwa - 19.04.09 - klo:11:05 Tällähetkellä laitoin kaikki minulle turhat vieheet pikkuveljen pakkiin, että saapi sitten niillä aloitella kalastusta. No kumminkin pakkiin jäi 81kpl vieheitä ja nyt voi sanoa, että näillä pärjää ainakin täälläpäin.
(http://www.aijaa.com/img/b/00127/4050166.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=4050166.jpg) (http://www.aijaa.com/img/b/00589/4050194.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=4050194.jpg)(http://www.aijaa.com/img/b/00166/4050200.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=4050200.jpg)(http://www.aijaa.com/img/b/00174/4050207.jpg) (http://www.aijaa.com/v.php?i=4050207.jpg) + jigit. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Top_Fish - 01.05.09 - klo:14:22 on tullut keräiltyy vuosijen aikana noin 90-120 viehettä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Hauzi - 01.05.09 - klo:19:11 oisko noita joku 200. Pitäs muutama myydä pois kun ei ole käyttöä taimenvesillä. Osa on haukikapuloita. Sitten taimen /lohi uistimia.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: r3ap3r92 - 02.05.09 - klo:07:53 Psljon yks iso pakki ja kaks keskikokoista. mutta vielä pitäs lissää saada :P
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: mrblackwell - 04.05.09 - klo:09:57 Tällä hetkellä on varmaan 40 uistinta kun vanha kalapakki varastettiin kotoa terassilta (vielä piilossa)) kun olin jättänyt pakin kuivumaan >:(. Siellä oli 20 vuoden ajalta kaikki uistimet eli noin 200 kpl ja pari kelaa. Arvatkaa vaan että V...TTI. Parivuotta oon katsellut kaikkien pakkiin jos omani löytäisin mutta ei Vaasassa tullut vielä vastaan.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Mäski - 03.06.09 - klo:11:31 Eipä kovin paljon. Laskin mun kaikki uistimet ja sain vastaukseksi 26 viehettä. ;D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jumbo1 - 03.06.09 - klo:12:29 joku 50 ku on muutama isäl lainas... mut vaappuja mul ei oo paljoo..joku 3-5 jos oikein muistan mutta aion ostaa muutaman ThunderCrankin ja vaikka jesse vaappuja
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kala132 - 03.06.09 - klo:12:35 Liian vähän niit aina on!!!! :(
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Vesulio - 03.06.09 - klo:12:45 olisko jottain 20-30 pakissa. sitten on vielä ehkä joku parikymmentä mökillä ikivanhoja lippoja ja lusikoita sekasin ruosteen peitossa.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: eranen - 09.06.09 - klo:15:40 eilen laittelin uuteen pakkiin vieheet ja sain 159kpl vastauksen ... alkanut jälleen pitkän tauon jälkeen kalasteleen :) kaikki niksit ja mitä uistinta uittaa misäkin on on päässyt unohtumaan :'( täytyisi löytää joku hyvä artikkeli uistimien "tarkotuksesta... ;D kertokaa ihmees jos tulee vastaan.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Heebo - 09.06.09 - klo:21:45 Mulla on uistimia kertyny reilut parisataa... kaikkia käytän ... uistimen valinta riippuu siitä mitä kalaa kalastan... jos jotakin nyt mainitsisin niin en oo monta tyyppiä täällä nähry käyttävän smolttia ... se on hyvä uistin silloinkin kun muut ei taho lentää tuulessa :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jyssi - 09.06.09 - klo:23:45 siis niitä on vaikka muille jakaa ! emäntä alkaa jo kohta riehumann kun uistimia on ympäri kämppää, ei kaikki mahu pakkiin, ja teen + vaappuja ja perhoja ;D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Dumppi95 - 10.06.09 - klo:23:35 Löytyyhän noita vähän päälle 70kpl, mutta suuri osa noista on minun käyttööni täysin turhia ja joita voisi myydä pois. :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Träppi - 14.06.09 - klo:09:35 Kyllä niitä on jotain lähelle sata.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: eduppi - 16.06.09 - klo:10:36 oiskohan tommoset 30 viehettä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: JoonaN - 16.06.09 - klo:13:30 Ei oo enää ku 10. Uistinrasia lensi koskeen ja siinä oliki parhaat uistimet.
Näitä venäläisiä vaappuja onki sitte muutama ;D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalajanne - 21.06.09 - klo:22:57 oiskohan siinä 40-50 paikkeilla :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Sheido - 25.06.09 - klo:20:55 oisko tällä hetkellä reilu 300 =), koskesta tullut sukelleltuu
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: äijä - 25.06.09 - klo:22:22 Oiskohan noita vähän toistasataa: lippoja, vaappuja, lusikoita, jigejä,liitsejä, jerkkejä... Ja vain pieni osa on käytössä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Eris - 25.06.09 - klo:22:25 80-100 taitaa olla
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: akihh - 30.06.09 - klo:12:00 Viitisenkymmentä pakista löytyy, tosikäytössä enää seuraavat:
- Rapala original (ehkä paras yleisuistin ikinä, kokoa vaan lisää kesän edetessä) - HK-Varma - Sepentuuri Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: janne-s - 30.06.09 - klo:12:53 Kolmesta pakista laskin yli 150 vaappua,40-50 lusikkaa,lippoja kymmenittäin ja perhoja useita satoja..(20 vuoden aikana on kerenny ostamaan aikamonta uistinta..)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: JoonaN - 30.06.09 - klo:15:11 oon vasta 13 ja uistimii löytyy reilu 50 kpl. ;) Onhan se munki serkku vasta 10 ja sillä onki jo 2 pakillista uistimia. Kahesti voittanu Pyhäjoella haukikuninkuus kisan nuorten sarjan. :DNyt Itellä n. 25 uistinta. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Endulance - 30.06.09 - klo:17:05 2-3 sataa varmaan.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jre - 02.07.09 - klo:20:39 Päälle 75. Luottoihin kuuluvat kyllä Merimetsot (7kpl), Rapala Fat Rap, Husky Jerk sekä Nils master Invincible 5cm ja 15cm.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: fishaman - 08.07.09 - klo:19:30 Ehkä 20, mutta käytän säännöllisesti niistä ehkä seitsemää.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jonzku - 08.07.09 - klo:19:35 Oisko 20-35.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Lohimies - 09.07.09 - klo:13:19 en mä noita kyllä rupee laskemaan ei oo viäkää tarpeeks
;D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jertsa - 09.07.09 - klo:18:53 notota 2 helvetin kokosta pakkia täynnä uistimia veikkaisinpa 150 pintaa
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: t jerk - 13.07.09 - klo:05:49 102
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: j0p0 - 14.07.09 - klo:00:56 vähän alta 400
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Paxton- - 21.07.09 - klo:03:36 Vajaa 60
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Korkki88 - 21.07.09 - klo:06:38 2 pakillistahan niitä löytyy, laskemaan en kyllä ala :D
lohi ja tammukka uistimia tartteis lisää ::) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Blompe1 - 22.07.09 - klo:23:43 No huh! Aivan hirveitä määriä uistimia. ??? On mullakin muutamia ja yleensä vaan yksi on kerrallaan käytössä. Parhaiten kalastaa se joka on siiman päässä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: uate - 24.07.09 - klo:18:35 Nykyään enää noin 40 ja niistäkin yli puolet vaan lojuu pakissa.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Locked - 24.07.09 - klo:18:56 Oiskohan 20-35 kappaletta? Ei mitään hajua, kun aika vähän on, enkä jaksa nyt laskeakaan niitä : D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Saaski - 28.07.09 - klo:10:28 n. 50 kpl. joista reissulle pääsee kerrallaan maksimissaan 10 ja yleensä ne on ne samat.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Pelle - 28.07.09 - klo:12:39 reilu 200.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: m1kke - 02.08.09 - klo:20:38 n.200kpl ja ei tunnu riittävän edelleenkää ..
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Pazzo - 03.08.09 - klo:09:44 Parikymmentä uistinta, mitäpä niitä enempää, kun ei tule kuitenkaan enempää käytettyä :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jre - 07.08.09 - klo:14:46 oon vasta 13 ja uistimii löytyy reilu 50 kpl. ;) Taas sää kehuskelet täällä iälläs :D Ei ne vaaput ikää katso! oot syntynyt vuonna 1996 ja olet kirjoittanut topicciin vuonna 2008. Taidatko ihan olla 13 vuotta? ;)Mutta asiaan. jotain 50 varmaan enään kun tääl päin niitä jää aika usein kiinni noihin vesikasveihin! Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Kala87433 - 02.09.09 - klo:14:46 Löytyy 72 uistinta (jigitki mukana):)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: hymynaattori - 02.09.09 - klo:15:32 jotai 120... ::)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: aksu97 - 02.09.09 - klo:16:27 Parikytä, luotan vanhoihin ja turvallisiin. ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Barra - 02.09.09 - klo:18:13 40-50. On ollu vähän aikaa tää ostelu rauhallisempaa kun ei meinannu mennä pakki kiinni. Nyt kun on uus pakki niin mahtuu tuplana vieheitä, ja heti piti mennää kauppaan etsimään näihin luotto peleihin uusia värejä kun kaupassa tuli joskus liian herkästi ostettua ärsytysvärejä. Eikä niit kyl koskaan ole liikaa.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Ese - 04.09.09 - klo:12:16 Pelkästään lohipulikoita ja -lappuja on 200-300, kun ei vieläkää oo riittävästi niin 40 lilliä tilasin lisää. Samoin tullimies-lappuja pitäs tulla kymmenkunta.
Sen lisäks vielä koskipakki, joka on tosin ollu vuosia lähes käyttämättä. Siinä ehkä 50-100 killutinta. Sitten uistelupakki kuhalle, siinä ei oo varmaan ku parikymmentä pulikkaa... Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: lape89 - 04.09.09 - klo:12:24 Ennen oli reippasti yli 200kpl, koko ajan oon määrää vähentäny ja myyny ylimääräsiä pois, enää taitaa olla jotain 120kpl.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: skfin - 06.09.09 - klo:13:10 About 100-150 niitä on kertynyt
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Dumppi95 - 10.09.09 - klo:15:27 Päivitystä on kesän mittaan tullut, eli nyt jo semmoset n. 80kpl. :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Artsi94 - 30.09.09 - klo:14:38 Semmoset 50 uistinta löytyy ja ei siinä mun mielestä oo vielä tarpeeksi kun kaikkia kalalajeja pyydän.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Barra - 30.09.09 - klo:14:57 Miten te noita 150-200 uistinta oikein säilötte? Ja millä perusteella sitten valitsette ne pulikat reissulle?
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: _jeppe - 17.02.10 - klo:21:47 itelläni on tasan 60 uistinta :)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: tribman - 18.02.10 - klo:12:53 mul on sellanen 130+ ja n. 50 valmista putkiperhoo ja kokoajan teen lisää..pitää viel ostella lisää noit vieheit ku on ylimääräst... mulla on aina kaikki mukana ku ei tiedä mihin eksys kalaan ja jos aattelee kotoon et mit tärttee ni varmast puuttuu joku niinku yks kaveri tekee ja sit se ain kiroilee... mul on 3 isoo viehelaatikkoo pulteil toisissaan kiinni ja yks niist 2 kerroksinen ja putket tulee mediumis mukana ja kaikki mahtuu mul reppuun mukaan semmonen hiukka isompi ku normi reppu ja siel on aina kaikki mit tarvii puntarit,muutamat pihdit, 200m monoo, puukot, kahen kelan vara puolat, nukutus nuija, abun haavi, notskin sytytys geeli, muutama pussi ja kaikkee muuta epämääräst mit saattaa tarvita
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jaakko95 - 18.02.10 - klo:14:14 About 100-150 niitä on kertynyt Kuinkahan monta mulla on ?? ;D ;D :D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: atter - 18.02.10 - klo:17:21 Aiemmin tuli osteltua vähän liikaa ja turhia mutta varmaan 100-150 kipaletta.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalastaja95:D - 18.02.10 - klo:17:25 joku 300-400 semmone perus vetouistelijalta joka käy kisoissa :D
ja vieheitä (pilkit, uistimet ja raksit) on yhteensä joku 500kpl :D Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: miska k - 18.02.10 - klo:17:34 Paljon niitä on hommattu, mutta käytän enimmäkseen vain viittä.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Percho - 18.02.10 - klo:18:29 Käyttö vieheitä noin 30-40. Kaikkia muita 100 jota ei siis käytetä. :D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jusa87 - 18.02.10 - klo:20:03 66 laskin, noista 31 uusia joita testataan ensi kaudelta. Osa "perintönä" tulleita. Vielä tulossa lisää n.20kpl omatekoisia.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Mäski - 19.03.10 - klo:13:33 Oon vasta 12-vuotta mutta on mulla noin 84 kunnon uistinta. No mutta mitä se ikä siihen vaikuttaa? Ei mitään. :oOtsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalastaja95:D - 19.03.10 - klo:14:02 joku 300-400 semmone perus vetouistelijalta joka käy kisoissa :D niin ja mä oon 14v,...ja vieheitä (pilkit, uistimet ja raksit) on yhteensä joku 500kpl :D No mutta mitä se ikä siihen vaikuttaa? Ei mitään. :o ... ei se ikä siinä mitään meinaa tosin, kun laskin niin 400viehettä minulla on yhteensä, eli uistimia oli noin 250 ja 100 pilkkiä (mormuskat, tasurit, pystypilkit), tosin toi satsi kyllä tosta hiipuu joka vuosi.... :-\Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jompsu - 31.03.10 - klo:19:04 noin 100 kpl löytyy erilaisia uistimia eri keleihin ja sää olosuhteisiin.
Jos lisätään vielä pilkit ja perhot mukaan niin 100 kpl lisää.. onhan noita ihan reilusti jo, mutta lisää sitä saa taas kevääksi ostaa ;) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: janne-s - 01.04.10 - klo:01:00 Vaappuja,lusikoita ja lippoja löytyy noin:250kpl. perhoja on ehkä 300kpl. jigejä varmaan se 500kpl.(ilman koukkua) ja pilkkejä, pystypilkkejä 25kpl. ja tasureita 48kpl. ja noista tulee vuoden aikaan ehkä 10% käytettyä. Pitää ihan itekkii myöntää se tosi asia että on tullu hankittua ihan jonniin joutavia uistimia! "Mut poiskaan ei raahi heittää"(jos sitä vaikka joskus tarvii..)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on? Kirjoitti: fisherman97 - 11.04.10 - klo:10:58 Monta... ;D
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: zaukko - 11.04.10 - klo:11:24 -27 uistinta
-23 perhoa -83 jigiä lisäksi muutama pilkki =) kaikkia on siis yhteenlaskettuna 133 :) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kirvesniem1 - 11.04.10 - klo:11:31 ei ole ollu viel nii tylsää et olisin jaksanut kaikki laskea :D mut on niitä useampi sata
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tupa - 01.05.10 - klo:11:24 Aika vähän, en onneksi tarvii enempää. Arviolta jotain 30... :)
Edit: Muistin että mullahan on jigejä aivan halavattu määrä... Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jounes12 - 05.05.10 - klo:13:38 25 vaappua
15 lusikkaa 20 lippaa 1 jerkki ja 30 jigiä :) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: fisustaja92 - 05.05.10 - klo:14:53 Aika vähän, en onneksi tarvii enempää. Arviolta jotain 30... :) Edit: Muistin että mullahan on jigejä aivan halavattu määrä... Mullakin on jigejä aivan -keleesti, päitä about 70 ja häntiä sen 250 suuntaan, enkä ole niitä edes käyttänyt :D Talvella tuli funtsittua että alottais jigaamisen kunnolla, noh eipä ole alotettu :) Tosin sainki niitä ihan pilkkahintaan... Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Mäski - 17.06.10 - klo:10:34 Kyllähän nuo on viime kerrasta noussu! Nyt tuli lähelle 70 uistinta. Tietenkään tuossakaan ei ehkä ole kaikki ku niitä saattaa jostain varastosta tai sellaisista paikoista löytää ku niitä on unohtunut sinne. ;D Mutta pakista laskin ton verran.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tupa - 02.07.10 - klo:19:18 7 vaappua
12 lusikkaa 56 jigiä (3 suspia) 11 lippaa 1 Hairy Killer :-[ Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Barra - 02.07.10 - klo:19:26 7 vaappua 12 lusikkaa 56 jigiä (3 suspia) 11 lippaa 1 Hairy Killer :-[ Tupa, ei tuossa ole mitään surkeeta. Ei se vieheiden määrä vaan se kalastajan laatu. ;) Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tupa - 02.07.10 - klo:21:26 Tupa, ei tuossa ole mitään surkeeta. Ei se vieheiden määrä vaan se kalastajan laatu. ;) No eipä tietenkään. :) Jigejä pitää olla niin kauheesti... >:( Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Ohyeahiguess - 14.07.10 - klo:22:57 Kyllä niitä saattaa itse vieheitä olla joku 50-60, mutta jos jigit ja kaikki mukaan niin 150 reilusti. ?
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Tupa - 05.08.10 - klo:15:22 Mulla on juuri tuo aiemmin ilmoitettu määrä, eikä tosiaan liikaa. Juuri sopivasti joka säälle ja muutamalle kalalajille. ;)
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Vastarannankiiski - 05.08.10 - klo:19:20 jotain noin puolensataa jos jigejä ei lasketa mukaan.
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Kuusinen - 08.08.10 - klo:09:40 Itselläni on vain 13, riittää mainiosti tälläiselle sunnuntaikalastajalle ::)
4 erilaista vaappua, 3 erilaista lusikkaa, jigi (en hirveästi ole kiinnostunut niistä) 2 lippaa ja 3 rapalan ruoho-uistinta. Kyllähän näitä värejä tulee varmaan hankittua lisää erilaisia, mutta jos on 50-100 uistinta, tuleeko niistä käytettyä muita kuin niitä omia suosikkeja? Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: JET Kop - 08.08.10 - klo:12:07 Itselläni on 87 ja siinä ei oo vielä ees kaikki ku osa on mökillä -_-
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: _Junior_ - 08.08.10 - klo:14:11 Niin paljon, että ei huvita/jaksa laskea :D arvio noin 350-450kpl :)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: minkkinen - 08.08.10 - klo:15:53 No en oo ihan hirveesti laskeskellu... Viimesimmän inventaarion eli n. kaks vuotta sitten niitä oli pari-kolmesataa, tosin monet on aika heikkolaatusia halpispelejä mut kyllä jokavuotisessa käytössä on semmonen 150 viehettä, ahvenelle, hauelle ja kuhalle...
Nyttemmin en ole enää haalinut määrällisesti niin paljoa vaan koettanut satsata laatuun... Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: theKalastaja - 10.08.10 - klo:19:25 Oiskohan niitä 49 uistinta+35 jigiä.Eipä niitä nyt niin kovin paljoa ole.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jobbe™ - 11.08.10 - klo:16:12 Enintään 20 :-[
Pitäis ostaa kyl lisää ;) Mutta kaikki on kyl hyviä niin ei tarvis enempää. :-X Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: hannes -97 - 11.08.10 - klo:17:05 40 -60 jotain sinne päin
Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Dj_God - 14.08.10 - klo:22:01 Itselläni on vain 13, riittää mainiosti tälläiselle sunnuntaikalastajalle ::) 4 erilaista vaappua, 3 erilaista lusikkaa, jigi (en hirveästi ole kiinnostunut niistä) 2 lippaa ja 3 rapalan ruoho-uistinta. Kyllähän näitä värejä tulee varmaan hankittua lisää erilaisia, mutta jos on 50-100 uistinta, tuleeko niistä käytettyä muita kuin niitä omia suosikkeja? Tuo on kovin tapauskohtaista. Itse kuitenkin käytän uistimia aikalailla tasaisesti erilaisia, hiukan vesistöstä/rannasta riippuen. Tottakai kalaa tuova uistin saa myös muita enemmän uintiaikaa. Vieheitä löytyy pakista jigien kera varmaan 60 kpl. Lisää tulee heti isomman pakin myötä. Otsikko: Vs: kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Eris - 15.08.10 - klo:10:39 Kyllähän näitä värejä tulee varmaan hankittua lisää erilaisia, mutta jos on 50-100 uistinta, tuleeko niistä käytettyä muita kuin niitä omia suosikkeja? Itsekkin melkoisen tasaisesti tulee uistimia käytettyä. Vaikka jollain uistimella ei ole kalan kalaa tullut niin täytyyhän sitäkin kokeilla, eihän sillä muuten koskaan sitä kalaa tulekkaan ::) Monesti tullut huomattua että "tämähän uistin toimiikin tähän paikaan loistavasti" vaikkei sillä olisi koskaan kalan kalaa tullutkaan. Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: ZimppA95 - 20.08.10 - klo:17:34 Liikaa, en oo laskenu. Osa aivan turhia, joita ei ikinä tule käytettyä ja silti täytyy aina vaan ostaa lisää :D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: ededed96 - 11.10.10 - klo:18:35 Oiskohan jotain 350-400 , jos jigejä ei lasketa. Aina vain lisää :D :D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: psychocowboy - 15.10.10 - klo:19:24 Minulta kaverin vaimo tuota kerran kysyi ja laittelin rojut vaa'alle. Niitä oli 17kg, jerkit, jigit ja kevennetyt uupui. Määrää en tiedä mutta onhan noita jokunen vuosi kerättykkin ;)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: mikael - 01.02.11 - klo:14:45 varmaan jotain reilu 50 kpl, mutta koko ajan tulee lisää ja jää pohjaan, että määrä voi kaksinkertaistua tässä lähivuosina. :o
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Ahven 2 kg - 01.02.11 - klo:14:50 Taitaa olla 30 kpl. Pohjaan jäänyt koko "uran" aikana noin 15.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: NonProkalastaja - 01.02.11 - klo:14:54 No huhhuh... Määrästä en mene mitään varmaa sanomaan, mutta onhan noita jo reilusti yli 1 iso pakillinen ja 2 pikkuista... + talvella/myöhäissyksyllä hankitut ja itse tehdyt ???. En mene mitään veikkaamaan, pitäisi laskea ne joskus.
EDIT. Ja pohjaan on jäänyt varmaan jo useampi kymmenen :-\. Puihin vielä muutama lisäksi. Samoin kaverit on jättäneet pohjaan muutamia. Ja kalatkin ovat ehkä 5kpl. vieneet. Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: fisustaja92 - 01.02.11 - klo:15:07 Tämän hetken tilanteella reilusti alle sata. Käytännössä mennyt kaikki kentälliset uusiksi syksyn jerkkikuumeen jälkeen... Meinannut jo monesti myydä lusikat ja vaaput kokonaan pois, mutta järjellä ajateltuna ei pelkillä suspeilla ja jerkeillä pärjää.
Jerkkejä nyt päälle 20kpl, lusikoita ~15kpl, vaappuja ~20kpl, suspeja ~10kpl ja pari heittoperhoa. Varmaan maininnutkin, jotta sata on se aika vakio määrä uistimia itellä. Onhan tässä vielä ihan puolitiessään suspit ja lusikat. Pari rasiallista jerkkejäkin täytyy vielä haalia, mutta niihin ei rahat riitä todennäköisesti ennen kesää. Ne jos jotkut maksavat. Kun täytyy joku systeemikin ostaa, jolla niitä vispaa... ;) Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: mikael - 01.03.11 - klo:21:20 Tuossa pari päivää taakse päin laskin niin olikin vain 48 jigit mukaan lukien. :)( jigejä muutama)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Lapamato - 04.03.11 - klo:17:11 Kait se menee siihen 30 pintaan. Uistintappioita viime kesänä oli abouttiarallaa 5.
EDIT: 45.. Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Maekine - 28.04.11 - klo:16:00 Taitaa olla 12 pakillista. Yhteensä jotain 400-450 kpl.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: max-rap - 28.04.11 - klo:16:20 Varmaan noin 120 vaappua,lusikkaa ja lipaa + jigit päälle ehkä noin 50.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: lahna95 - 28.04.11 - klo:17:23 n. 50 + pilkit.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: teemu123 - 28.04.11 - klo:17:32 Vaappuja, lusikoita ja lippoja yhteensä noin 100. Lisäksi pilkit ja jigit.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: fisustaja92 - 28.04.11 - klo:17:38 Tällä hetkellä noin sata, etenkin jerkkejä pitää haalia jokunen kymmen. Aika tarkkaan tullu mietittyä nyt, jotta mitä kaikkea sitä ostaa. Ja päädyn siihen tulokseen jotta reilu 200 on riittävä määrä, joista valtaosa on haukivieheitä ja niistä valtaosa jerkkejä.
Ehkä joskus jos vaikka tulee kuhaa uisteltua, taimenta heitettyä ja muuta lisuketta niin tarve lisääntyy. Kahtasataa uistinta ei jaksa edes kantaa kerralla mukana, jos eivät kevyitä ja pieniä ole. Niin en näe järkeväksi hankkia niitä puolta tuhatta. Siis itselleni, en kerkiäisi käyttää kaikkia säänöllisesti. Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: tribman - 28.04.11 - klo:17:42 vaappui noin n.70 lusikoita n.60 lippoi n.70 jigei + suspei n.150 heitto hauki perhoi 6 ja putki perhoi n.100 + pilkkei ja tasureita n.55.... tappiot vuodessa 5-50 viehettä riippuu vähä kaikesta
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: fishustaja - 28.04.11 - klo:18:21 vaappuja,lusikoita ja lippoja on noin 80 +jigit ja pilkit
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: (Teme) Mao Tse Tung - 28.04.11 - klo:18:42 Olisiko kaupasta ostettuja n.200 ja omia tekeleitä tulee kun sorvista ruuvvaa... Eli ihan tarpeeksi ( ja lisää tulee ).
Vaimon mielestä LIIKAA! Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: R4NE - 28.04.11 - klo:19:21 lopetin laskemisen sataan(en osaa pidemmälle),joista valta osa oli rapalan vaappuja ,ja sitte joitain hairahduksia ja lippoja sun muita...siis ne mitä oli pakeissa,hyllyssä olevat erikseen sit..
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: maalle heitetty ki - 28.04.11 - klo:19:25 Mulla on paljon päälle sata uistinta, suurin osa taitaapi olla lusikka uistimia, sitten lippoja ja vaappuja.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: enäjärvenkauhu - 28.04.11 - klo:19:29 30? Ei niitä nyt ihan sataa tarvita, 10 riittäisi hyvin
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: peruke96 - 28.04.11 - klo:19:30 30? Ei niitä nyt ihan sataa tarvita, 10 riittäisi hyvin ykskin kyllä riittää ihan hyvin jos on oikeenlainen mutta kun se oikeenlainen tahtoo olla joka päivä vähän erilainen :D Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: enäjärvenkauhu - 28.04.11 - klo:19:32 siksipä juuri vaikka muutama räsänen, krokodil, rapala ja nilsu eriväreissä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: maalle heitetty ki - 28.04.11 - klo:19:55 No kyllä minäkin muutamalla vain suurimmaksi osaksi kalastan, mutta niitä uistimia on vain kertynyt pakkiin.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Maekine - 25.05.11 - klo:17:52 Ei nyt kyllä ihan 5 riitä. Kuhan uisteluun pakillinen, hauen uisteluun pakillinen ja koskikalastukseen pakillinen on hyvä olla :) Sellaset 50-100 riittäis ihan hyvin.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Christian - 25.05.11 - klo:18:06 Itsellä on varmaan hiukan toista sataa uistinta. Eihän toki noin montaa tarvitse, mutta ei kyllä tuolla 5:lläkään toimeentule. Toisaalta yhdellä kalastussessiolle harvoin tulee enempää kuin 5 - 10:ntä uistinta käytettyä kerrallaan ellei samassa sessiossa vaihda kalastustyyliä/lajia.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Miika- - 25.05.11 - klo:19:56 Taitaa olla joku päälle 20, ja eniten on varmaan vaappuja
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: _Junior_ - 25.05.11 - klo:20:44 Niin paljon, että ei huvita/jaksa laskea :D arvio noin 350-450kpl :) Laskin tänään 150 asti, enkä enää jaksanut, tuo edellinen arvio on ehkä hieman yläkanttiin.. Arvion nyt uudelleen luvuksi noin 250kappaleen tienoille ja koko ajan tulee lisää verstaasta ulos... :)Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Dj_God - 31.05.11 - klo:13:43 Äkkiseltään laskettuna 75kpl ja siihen päälle vielä noin 42kpl valmiita jigejä. Tarpeita uusiin jigeihin on vielä jonkin verran. Jos ne kyhäisi valmiiksi, puhuttaisiin varmaan noin 60 jigistä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Kuusinen - 01.06.11 - klo:14:30 58 tällä hetkellä. Jigejä ei laskuttu. On muutes muutaman kymmenen noussut viime kerrasta!
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Barra - 22.06.11 - klo:11:34 40-50. On ollu vähän aikaa tää ostelu rauhallisempaa kun ei meinannu mennä pakki kiinni. Nyt kun on uus pakki niin mahtuu tuplana vieheitä, ja heti piti mennää kauppaan etsimään näihin luotto peleihin uusia värejä kun kaupassa tuli joskus liian herkästi ostettua ärsytysvärejä. Eikä niit kyl koskaan ole liikaa. Ehm... Ehkä mun pitäis suosiolla myöntää ettei mun kannata arvioida yhtään mitään. Ei ole tämän viestin jälkeen tullut näitä lisää kuin ehkä max 15kpl. Ja äsken laskin. Ilman jigejä 81. Jigejä ehkä koukkuja kymmenkunta, matoja tuplaten. Iskän pakin sisältö mukaan laskettuna 115. Niistäin osa semmoisia jotka on säilytys teknisistä syistä siellä. Esim kaikki jigit on siellä. Mutta onpa noita vieheitä vähän enemmän kuin osasin ajatella. Ja hankinta listalla muutama, ja muutama ei ole edes pakeissa vähäisen käytön vuoksi. Jesh... Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Prokalastaja - 22.06.11 - klo:12:06 Tällä hetkellä jotain vajaa 300, ehkä 295. On niitä pari kertyny vuosien mittaan :D. Pian ois tarkoitus ostaa lisää.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: lammindude - 22.06.11 - klo:12:10 Itellä on noin 100-150 en ole koskaan lakenut joten en tiedä. Voi niitä olla enmmän tai vähemmän.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Pelle Svanslös - 11.07.11 - klo:00:18 Puuh, ettei paljoo tule valehdeltua, niin.. ~40 lusikkaa, ~40 vaappua ja ~30 lippaa.
Pitkälti tuntuu tällä hetkellä ainakin vaappujen osalta, että p*skaan on rahat sijoitettu, mutta jatkossa ollaan fiksumpia ja laitetaan rahat kiinni parempiin. Tietysti huonosti kokemustakin vaapuista, sillä niiden käyttö tällä hetkellä vielä hyvin vähäistä. Toivottavasti siis pian pääsee venekaupoille! Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: erä koira - 11.07.11 - klo:07:36 Mulla on varmaan vähä yli 50 uistinta,mutta lisää tulee kun ostan isomman pakin nyt on semmone fladenin pakki mis tuli jotain roskaa mukana (sinne ei mahu mitään kun se on 2 tason pakki). :D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Joonas93 - 11.07.11 - klo:15:47 Pakkiin olen survonut 100-120 uistinta ja kotona kaapista löytyy isokasa joitain muitakin kuvia mitä ei tule yleensä käytettyä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: viehepoju - 21.07.11 - klo:09:36 noin 120 ehkä... ???
oon vaan niin KOUKUSSA kalastukseen ??? ??? ::) ;D Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Janzzki - 30.07.11 - klo:19:13 Suurinpiirtein siinä 70 hujakoilla...
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: janne-s - 30.07.11 - klo:19:36 En oo koskaan laskenu, mut ehkä jotain +300kpl.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: anttix - 30.07.11 - klo:19:59 Noin 70, jos jigit lasketaan mukaan.. ilman jigejä varmaankin noin 50. :)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: laitela - 30.07.11 - klo:20:13 Jos jigejä ei lasketa niin 50 mutta tänään tilasin 10 uutta.Jigipäitä mulla on joku 10.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: thewade - 01.08.11 - klo:01:23 iso pakki täynnä että oisko 100-200 ???
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: rapala_ - 03.08.11 - klo:06:43 Tällä hetkellä on lähellä 50uistinta joista myyn n. 10kpl pois. :) Rapalaa, Nilsua, beteä.. 8)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Pikehunter - 29.03.13 - klo:20:47 Kyllä niitä kokonaisuudessaan on aivan liikaa, varmaankin n. 300 kappaletta. Mukanani reissuilla / veneessä kannan vain pientä osaa niistä, n. 20 viehettä on rasiassa mukana, ja niitä sitten valitsen pieneen pakkiin halutun kalan, kalastustavan ja vuoden ajan mukaan.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalamestari - 29.03.13 - klo:20:56 Niitä on vajaa 200 yhteensän >:( ,mutta käytän yleensä 30 uistinta. :-[
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Koukkuk - 23.07.13 - klo:01:06 Mahtaiskos kaikkia vieheitä uskaltaa laskea. Äsken valjastin uuden lokerikon jigejä ja nuppeja aamuksi ja totesin et niitäkin on niin vimmatusti :-*.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Zupi - 23.07.13 - klo:01:36 100-150 :P Eihän noita jaksa laskea, mutta käytän vain 10-30 niistä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: pacos - 24.07.13 - klo:11:53 Matkapakissa on 29 uistinta (ilman jigejä tai leechejä) ja mökillä niitä on vissiin parikymmentä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jehna95 - 27.07.13 - klo:13:00 60-65 kappaletta, jos suspijigit ja pilkit lasketaan. Jigejä aion hommailla lisää ehkä puolen sataa. :)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: nuusk1s - 27.07.13 - klo:18:12 eipä ole tullut laskettua.. Yli 500 mutta alle tuhat?
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: psychocowboy - 27.07.13 - klo:19:25 Viimeisen punnituksen mukaan alle 30kg niitä on. Pärjännee jonkun aikaa.....
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: _Popperi_ - 27.07.13 - klo:21:37 200-300 luulisin, ei edes uskalla laskea, tänä vuonna ei ole tarvinnut tehdä mitään hankintoja, vielä :D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jv7 - 30.07.13 - klo:17:34 200-300 luulisin, ei edes uskalla laskea, tänä vuonna ei ole tarvinnut tehdä mitään hankintoja, vielä :D mulla on arvioltaan 50-70 uistinta joista yleensä käytän 10-15 vaan jos on 200-300 uistinta ja vaikka puolet veneessä mukana nii joutuu miettiin kyllä aika kauan monkä ottaa.Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Maekine - 31.07.13 - klo:07:43 Olisko ollut 12 pakillista, joskus taisin jopa laskea ne ja lukema oli 400 paremmalla puolella :) Pitäs hommata muutama pakki lisää, vähän turhan tiukkaan pakattuja osa pakeista...
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Koukkuk - 18.08.13 - klo:15:36 Kokoelmassa tällä hetkellä 60kpl Punapää vieheitä lisäksi käyttö RH:t.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Koukkuk - 19.08.13 - klo:18:48 Suspeja 40g /Kippuroita 46g yht. 55kpl, erivärejä.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Teippa - 07.01.14 - klo:19:38 Vaappuja, lippoja ja lusikoita n.100 eli jo vähän liikaa :D ei tuu käytettyä kaikkia
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: River fisher - 10.09.14 - klo:06:45 oisko käytössä n.40? Laskempa tuossa keretessäni ???
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kuusamo kalastaja - 10.09.14 - klo:13:40 Itellä on vaan jotain 50
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: jamael - 10.09.14 - klo:15:08 Ihmeen paljon kertynyt, vaikka niitä vuosien aikana myynytkin kauheesti pois. Tällä hetkellä yhteensä 257 uistinta. Noiden lisäksi kotona sitten joitakin uistimia koristeina.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalastaja48 - 10.09.14 - klo:17:01 Lähelle 100:-D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Kristo99 - 10.09.14 - klo:20:21 Itellä varmaa jotai 200-300. Aktiivisessa käytössä vaan noin 50...
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: kalastaja48 - 10.09.14 - klo:20:31 Käytössä olevaa arvio
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: struutsi - 11.09.14 - klo:03:48 heittelemiseen noin 30 kpl ja vetämiseen 20 aktiivisessa käytössä
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Azmo_82 - 11.09.14 - klo:17:36 Lippoja lusikoita vaappuja kumia jigejä yms. jotaki 2 ja 3:n huntin väliltä abaut ???
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: River fisher - 20.09.14 - klo:15:18 oisko käytössä n.40? Laskempa tuossa keretessäni ??? oli niitä sittenkin päälle 70Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Jukezzu - 14.03.15 - klo:19:35 150-200 luulis olevan, mukana ehkä 30-50 ;D
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: Satunnaiskalastaja - 14.03.15 - klo:20:15 Ei noita jaksa laskea. 400 vaappua voi olla sinne päin. Jigikumeja runsaasti päälle, aika vähän rautatavaraa. Veneessä mukana kuvan mukainen kassi. Kuva puolentoista vuoden takaa, eikä tuossakaan olleet silloiset kaikki, jokunen rasia jää aina rannalle. Tuon jälkeen tehnyt muutamia kymmeniä vaappuja lisää. Mihinkähän noita pitäisi tunkea. Joukossa varmaan sellaisia, joita en ole käyttänyt viritysuiton jälkeen.
(http://www.kalasaalis.com/kalastusfoorumi/dlattach.html;topic=301.0;attach=13279;image) Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: muntsuri - 16.03.15 - klo:21:22 Lähelle kolmisenkymmentä eli liian vähän omistan omasta mielestä. usein ostelen alennus myyneistä kasallinen vaappuja. Tarkoitus ostaa vielä enemmän ehkä vielä hippusen enempi kuin on tarkotus.
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: River fisher - 21.07.15 - klo:10:48 96 ja kohta sata 8)
Otsikko: Vs: Kuinka monta uistinta teillä on Kirjoitti: rantarosvo - 21.07.15 - klo:12:46 Eipä ole tullut laskettua, mutta yksiselitteisesti niitä on liikaa :) Ite oon ottanu jo vähän toisen suunnan ja pyrkinyt myymään puoli-ilmaiseksi aloittaville kalakavereille sellaisia, mitä harvemmin tulee uitettua. Nyt ollaankin jo lähellä melkein maltillista määrää :) Jigi-innostuksen myötä on laukun sisältö pääsääntöisesti kumia.
Kotona pyörii tuollainen viiden ison rasian laukku (1x vaapuille, 1x lipoille ja lusikoille, 1x dropshot-jigeille, 1x kalajigeille ja 1x toukkajigeille) ja sieltä tulee reissulle otettua yhteen-kahteen rasiaan sellaiset vieheet, mitkä omasta mielestä kyseiselle reissulle on omiaan. Ite reenaan hauista mielummin isoja kalasaaliita enkä järjetöntä viehearsenaalia kantamalla ;) Kuitenkin ne vieheet kalastaa parhaiten, mitkä on siiman päässä eikä ne, jotka nöpöttävät pakissa. Ja näin "vanhemmiten" ei tarvi enää 10000 viehettä ollakseen päällikkötason kalastaja :) Tänäänkin, kun ollaan kaverin kanssa lähdössä kalalle ja saareen yöksi, niin matkaan lähtee pikkurasia lippoja, lusikoita ja vaappuja muiden kalojen narraamiseen jos jigittely kyllästyttää, ja isompi rasia täynnä jigejä kuhaa ja affenta varten. Kaikki huolella ja ammattitaidolla valikoitu kelin, ilmanpaineen, vesistön ja t-paidan värin mukaan :P |