|
Otsikko: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Sami - 05.06.08 - klo:14:31 Elikkäs mistä on nimimerkinne tullut. :) ???
Oma nimimerkkini on pitkälti omasta etunimestäni. ;D EDIT: Otsikosta tuon pikku kirjotusvirheen korjasin. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: EniZei - 05.06.08 - klo:16:21 EniZei = NHL (kun kirjaimet lausuu englanniksi, päästään aika lähelle mun nimimerkkiä).. EniZei on SP-tiimin Kissa-Ana nimimerkin omaavan vääntämä nimitys siis tuosta NHL:stä. Nuorempana mun lempinimenä oli NHL sen takia, kun vietin puolet vapaa-ajastani lätkää pelaten ;)
Mistäs muilla nickit juontaa juurensa? Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: poka - 05.06.08 - klo:17:43 Naapuri kylässä asuu ukko jonka lempinimi on Poka-Pekka ja se on nimensä saanut siitä, kun tahtoo tenniksessä osua aika usein tennismailan pokaan lyönnit.. No kerrattain sitten pelattiin sulkapalloa ja mulla varmaan viis peräkkäistä lyöntiä osui mailan pokaan, niin siitähän sitten pojat väänsivät Poka-Hekan.. Siitä sitten jäi loppupeleissä tuo Poka ihan viralliseksi lempinimeksi.. Kävi jossain vaiheessa Pokahontaksenakin lempinimi ja sitten oli pelkkä hontas, josta taas palasi Pokaan..
Notta semmonen stoori.. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: TuMi - 05.06.08 - klo:17:56 Oma on (mitä ilmeisemmin) väännös etunimestäni (Tuomas). Yksi kaveri alkoi käyttämään sitä minusta eräs juhannus ja kohta sitä käytti kaikki.. ..minäkin. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Gras - 05.06.08 - klo:19:27 bomberr on tullut siitä kun temppuilin "BMX"llä ja muilla pyörillä niin kylällä ruvettii sanomaan "kylän bomber". ;)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: ollimaha - 16.06.08 - klo:00:16 Niin elikkäs tota juu nääs päivää :D
Tiedän että monissa paikoissa nimimerkkiini ihmetellää, mutta sillä ei oo mitää erikoista tai teknistä syntymää :D Tässä kaikki: Ala-asteella joskus vuonna kivi ja miekka meillä oli puutöitä. Joka tunnin jälkeen työt vietiin kaappiin tietylle luokan hyllylle. Ja kaappi lukkoon. Sitten seuraavalla tunnilla ne haettiin sieltä. Meidän luokallamme oli eräs vilkas poika, joka yleensä aina meni ensimmäisenä kaapille ja huusi sieltä nimiä, jotka luki puutöiden kyljessä. Oli se ihan kivaa, ei tarvinnut itte mennä penkomaan. Meni vaan sillon sinne kaapille kun tämä "Einari" huusi nimen. Kerran hän sitten ravasi kaapille tuttuun tyyliin. Ja alkoi huutelemaan nimiä tähän tyyliin: Jannemaha! Arimaha! Eetumaha! Kallemaha! Ollimaha! Eeromaha! Janimaha!. Ja tosta se on jäänyt. Jotenkin se ollimaha iski niin paljon, että siitä tuli niin suosittu lempinimi että kaikki kutsuvat mua nykyään ollimahaksi, ja siitä tehdyiksi muunnelmiksi. (kuten mällimaha, mällioha, mallaspoika, mahis, mahatsu) :D eli semmonen stoori :D "mitä sylki suuhun tuo" :D Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: vimm00 - 17.06.08 - klo:13:14 omalla nimimerkillä on yhteistä vain kaksi ensimmäistä kirjainta oma nimeni on Viljami tätä nimimerkkiä käytin jossain runescapessa
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: aspiriini - 17.06.08 - klo:17:18 Mietin nimimerkkiä niin kauan että alkoi päätä särkeä...
Nimimerkin olisi tarkoitus olla "aspiriini", voisitteko vaihtaa sen kun kirjoitin väärin? Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: EniZei - 17.06.08 - klo:17:30 Mietin nimimerkkiä niin kauan että alkoi päätä särkeä... Nimimerkin olisi tarkoitus olla "aspiriini", voisitteko vaihtaa sen kun kirjoitin väärin? Vaihdoin tuon sun käyttäjänimen. Eli sen mikä näkyy täällä joka paikassa. Mutta kun kirjaudut sisään, niin muista käyttää siinä tunnustasi eli apiriinia. Käyttäjänimi ja tunnus on siis kaksi eri asiaa. Jos haluaa tunnuksen vaihtaa, niin sekin onnistuu, mutta siinä tapauksessa pitää maililla vahvistaa muutos. Niin ja käyttäjänimen ja tunnuksen vaihtaminen onnistuu seuraavasta paikasta "OMAT SIVUT -> PROFIILI -> PERUSASETUKSET". Sieltä sitten käyttäjänimen tai tunnuksen vaihto ja tallenna. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Juha - 23.06.08 - klo:09:58 Oman nimen laitoin :D Ihme et oli vapaana :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: kriss3 - 06.07.08 - klo:23:13 Heha lempinimi on krisse niin laitoinpa een tilalle kolmosen...olipas tylsä tarina :-[
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: julle - 19.07.08 - klo:20:09 julle tulee mun yhdestä lempinimestä ;)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: kirjokäärme - 20.07.08 - klo:11:14 Mietiskelin nimemerkkiä foorumille, (ei tälle) nii huomasin kirjahyllyssä lasten/nuorten kirjan, Kirjolohikäärme. Nyt minulla on täällä sitten nimimerkkinä kirjokäärme, mitä muilla foorumeilla on käytetty lempinimenäni Kirjolohikäärmeestä. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jkkaur - 20.07.08 - klo:22:30 Noo oikea nimi on jukka ja minua on kutsuttu vuosia jo juskaksi niin siitä vain vääntelin tuon. Nimen piti olla jusa mutta päätin sitten laittaa vähän numeroita mukaan.. ::)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: katiskamies - 21.07.08 - klo:13:48 Katiskamies.. hmmm empä kyllä tiedä mistä tuollaisen nimimerkin keksin, mutta piti joku keksiä kalastusaiheiselle sivustolle :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Sopuli - 05.08.08 - klo:16:12 Ensimmäisestä valmistamastani uistimesta, joka oli jotenki murmelin näköinen. Kun murmeli oli varattu, niin laitoin nimimerkiksi Sopulin.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: U:ki - 26.08.08 - klo:20:12 nimimerkki tulee paikkakunnasta uusikaupunki.. 8)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: jopy - 27.08.08 - klo:18:24 Etu nimen ja suku nimen kahdesta ensimmäisestä tulee nimi jopy. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Samurai - 13.09.08 - klo:14:41 oman nimimerkin läppä juontaa juureensa siitä kun yhteen kommenttiin mun entinen opettaja tokas että, No mutta Kimmohan ON samurai :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: pu - 19.09.08 - klo:23:44 Tämän niminerkin syntyhistorian kirjoittelinkin jo tuonne "mitä olet miehiäsi"-keskusteluun.
Mutta tässäpä se toisin sanoin: Muutin 90-luvulla pk-seudulta Koillis-Savoon leirintäalue yrittäjäksi. Ruvettiin yhdessä, nyt jo edesmenneen, vaimoni kanssa "rakentelemaan" itsemme näköistä, valtavirtoja vastaan uivaa, yritystä joka oli Kyläbaari ja leirintäalue. Paikka jossa yritys sijaitsee on nimeltään Putaansaari, elikkä paikalliskielellä "Puttaa". Nuoriso, jonka kanssa olen tämän koko ajan töitä tehnyt, risti minut nimellä "puttaanukko" tai "pu", ja siitä tulee tämä nimimerkkini. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Vikke - 24.09.08 - klo:17:19 Lempinimestähän tämä tulee.
Ei varmaan kummempia perusteluita kaipaa. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Stube - 15.12.08 - klo:11:11 Kaveri keksi kun joskus pk-seudulla kehä-3:sta ajeltiin semmosen paikan ohi ku stubacka (tai jtn sinne päin) ni se rupes sit mua sillä nimellä kutsumaan.. Notta ei sen kummempi..
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: atter - 15.12.08 - klo:15:55 Kalastan melkein vaan haukia siitä se nimi tulee.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Tikkaz - 30.03.09 - klo:17:28 Sukunimi ja siihen sitten Z:ta perään. Yleensä kun on koittanut laittaa pelkkää sukunimeä niin ollut varattu ni tottunut sitten sen Z:tan sinne perään tunkemaan ja sitten kaikkialla muuallakin sama nimimerkki.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jesse - 30.03.09 - klo:17:29 Nimi tulee omasta nimestä.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jykä - 01.04.09 - klo:12:02 Kautta aikain oon ollu oikeassakin elämässä jykä.
Eli ei nimimerkki vaan lemppari. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Daiwa - 06.04.09 - klo:08:55 Kaikkihan tietää, mitä minun nimimerkki tarkoittaa ja tuo nimimerkki oli mulla joskus pari vuotta sitten toisella foorumilla. Nyt se sitten tuli perässä tännekkin. Se on vain hieno nimimerkki ja hyvä valmistaja/huippu tuotteita.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Träppi - 29.05.09 - klo:21:11 Laitoin tän vaan siksi, koska laitan aina esim. sähköpostiin nimeksi träppi. Keksin tän nimen joskus kauan aikaa sitten. Mistäköhän keksin tuon? ???
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Suklaamonni - 01.06.09 - klo:10:48 Kummelista tuttu suklaamonni :D Tais olla siinä Eero nimeltään. Kummelia kattoneet tietää kyllä.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Vesulio - 01.06.09 - klo:12:17 tyttöystävä keksi joskus lempinimen kun oikea nimi on vesa.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Dumppi95 - 09.06.09 - klo:20:31 Kaverin isä joskus keksi tuon Dumppi nimen lempinimestäni, joka on Tumppi ja 95 tulee tietysti syntymävuodesta. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Mäski - 25.06.09 - klo:09:37 Joo olin isovelin kanssa kalassa tai sanotaan nyt käyttäjä Daiwan kun hän sanoi että: liity sinäkin kalasaaliin jäseneksi. Ja minähän lupasin. Mietin vain melkein koko kalastuksen ajan nimimerkkiäni että mikä se voisi olla. No Daiwa otti siinä käteen lahnamäskiä ku siinä ongella oltiin. Siitähän minä sitten keksin pistää nimimerkiksi Mäski. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Paav0 - 08.07.09 - klo:13:30 Etunimestä. :o
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: kirvesniem1 - 08.07.09 - klo:13:36 iha tulee sukunimestä
"enne se suksi luisti" ;D Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: skfin - 10.07.09 - klo:16:10 En ole hyvä keksimään mitään nimimerkkejä niin koostin nimimerkin etu- ja sukunimen alkukirjaimista ja maatunnuksesta fin. Aika onneton.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: skfin - 10.07.09 - klo:17:09 Kaverin isä joskus keksi tuon Dumppi nimen lempinimestäni, joka on Tumppi ja 95 tulee tietysti syntymävuodesta. :) Jännä muuten, 14-vuotias kaverini on Tuomas ja sitä sanotaan Tumpiksi, Tuopiksi tai Tulpoksi. Hyvin mielenkiintoista.Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: jonzku - 10.07.09 - klo:18:55 Se on mun lempinimi.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: (Teme) Mao Tse Tung - 10.07.09 - klo:19:23 Eli etunimi on Teemu ja pistin sulkuihin ku tuli sellain tunne....???? Ja toi Mao jne. tulee siitä kun viime kesänä aloitin taas kalastuksen sitte teinivuosien ja pistin kuvia serkulle heti kaloista jotka paino 2,5 - 7 kg niin siltä tuli suusta että" jumankeka, kaverihan vetää kalaa ku Mao Tse Tung". Tais vaan sillä Mao-ukolla olla kalasaalis aina taattu, tai näin ne tarinat kertoo....
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: köntsä - 09.08.09 - klo:17:17 Lempinimestähän toi tuli :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: zaukko - 02.04.10 - klo:14:24 koulussa minulle annettiin lempinimi Saukko. syytä en tiedä ::)...Siihen sitten vaihdoin S:än tilalle Z:an, ja tuloshan oli Zaukko!! :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Barra - 02.04.10 - klo:15:22 Kalastuksestahan tää tuli. Pala on pudonnu pois Rapalan BarraMagnumista, ei sen kummempaa.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Team Hajox - 02.04.10 - klo:15:32 Kaikki selvinee tosta linkistä -> http://www.hajox.fi/aloitus.html
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: fisustaja92 - 02.04.10 - klo:16:07 Loppuosa syntymävuosi ja fisustaja = kalastaja ;D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: skfin - 02.04.10 - klo:16:16 Kaikki selvinee tosta linkistä -> http://www.hajox.fi/aloitus.html Siinähän vasta pro tiimi onkin. Ja hienot sivut on, kuka teistä osaa ton photoshopin käytön? :DOtsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: kalastaja95:D - 02.04.10 - klo:16:34 empä ajatellu mitään, kun keksin nimimerkkiäni... :D pistin vain kalastaja ja sitten syntymävuoteni ja siihen lisäsin vielä smailin perään :D ja nimeni on:
kalastaja95:D Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Tupa - 02.04.10 - klo:16:57 Tuosta se tuli vaan ku tuola kaukana horisontissa aavemaisesti puiden takana näkyy muuan vanha, hylätty tupa. :o
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Team Hajox - 05.04.10 - klo:21:05 Siinähän vasta pro tiimi onkin. Ja hienot sivut on, kuka teistä osaa ton photoshopin käytön? :D Velipoikahan (Jari Jurvanen) noi sivut väänsi kuntoon. Se on tehnyt nettisivuja ja kuvankäsittelijän töitä jo 10 vuoden ajan, joten aikast vaivattomasti se koodaaminen näytti käyvän. Ja palkkaa sivuista joutui maksamaan kokonaiset 2 pulloa Irlantilaista ;DOtsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: RichardKala - 06.04.10 - klo:16:43 Nimimerkin piti olla yhtä uuno kuin kuvakin, joten... RichardKala
Huomatkaa kuvan täyteläiset pusuhuulet :-* Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: jounes12 - 21.04.10 - klo:14:10 tää tuli mun nimestä ja ikä 8) ;D :D
EDIT: Hymiöt Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: DT-10 - 21.04.10 - klo:19:30 Sain ensimmäisen kuhani tällä DT-10 vieheellä, joka myös loistaa tossa kuvassa.
Siitähän nimen idea lähti. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: _tursas_ - 21.04.10 - klo:20:07 Tätä olen tupannut aika paljon käyttämään muuallakin nimimerkkinä. Ja nimihän tarkoittaa iku-tursoa joka löytyy kalevalasta ja tarkoittaa vedenhaltijaa tai merihirviötä Ja wikin perusteella tursas voi tarkoittaa myös mursua :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: sisse - 21.04.10 - klo:20:29 Omalla nikilläni ei taida olla mitään syvempää merkitystä. Tietokonepelejä on tullut pelattua ja jostain keksin ekaksi sisseMU:n, ja sitten lyhensin sen sisse:en :). Tiedä sitten mistä tuollaisen repäisin:D olisi kyllä kiva jos nimimerkilläni olisi syvempi merkitys :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jere98 - 21.04.10 - klo:20:47 oma nimi ja syntymävuosi perään.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: aHy - 21.04.10 - klo:21:44 etunimen eka kirjain ja sukunimestä 2 ekaa. AUK:ssa meijän joukkueen kouluttaja lyhens nimensä samallalailla, siitä idea.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: kalajanne - 30.04.10 - klo:21:09 Noo...Janne on mun oma nimeni,joten jotaki muutaki piti keksii,joten ku kalastusaiheisel sivustolla ollaan,nii siit sitte se kala :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jokkemies - 08.05.10 - klo:20:58 Kaikki sanovat mua koulussa JokkePapaksi, niin joten siitä keksin JokkeMies ;D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: murmeli14 - 09.05.10 - klo:17:12 Ei keksiny muuta niin murmeli oli eka sana joka tuli mieleen.
Lisäsin siihen muutaman numeron niin tuli Murmeli14 Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Tupa - 08.06.10 - klo:09:02 Tuosta se tuli vaan ku tuola kaukana horisontissa aavemaisesti puiden takana näkyy muuan vanha, hylätty tupa. :o No jaa, oikeastaan parhaat nimimerkit vedetään hatusta. :D Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: esteri123 - 12.06.10 - klo:11:00 Veneen nimestähän tuo tulee.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: samu silakka - 12.06.10 - klo:11:46 No samu silakka tulee emt ;D ;D ;D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Dj_God - 12.06.10 - klo:12:06 Nickin tarina juontaa juurensa yli 10 vuoden taakse. Se oli sitä aikaa kun tuli mixailtua musiikkia yms. Jostain piti "taiteilijanimi" pieraista ja jostain se pieraistiin. Sittemmin nimimerkki vakiintunut ja on aktiivisesti käytössä vähän jokapuolella. Myös pari muutakin nimimerkkiä kulkee varalla takataskussa.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: peruke96 - 22.06.10 - klo:11:45 peruke oli ensimmäinen joka mieleen tuli ja ku oon syntyny v.96 niin loppu oli itestään selvää ;)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Säkkimies - 30.06.10 - klo:12:25 Lohenkalastajat käyttävät säkkiä (juuttisäkki) lohen lyhytaikaiseen säilyttämiseen jokivarressa
, säkki kastellaan kunnolla jokivedellä , ja kala pannaan säkkiin , sitten säkki vielä viileään paikkaan , niin säkistä haihtuva vesi pitää säkin lämpötilan matalana ja saalis säilyy kalastusrupeaman ajan . eli säkki ja mies = Säkkimies . Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Lasiahven - 01.07.10 - klo:13:41 Lasinen ahven.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: samppa96 - 07.07.10 - klo:16:34 Olen samu turunen,siitä samppa (lempinimeni) ja syntymävuosi perään.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Kuusinen - 22.08.10 - klo:17:16 Kuusamo+Räsänen=Kuusinen , räsänen nimittäin erinomainen lusikka :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Kalakärpänen - 30.08.10 - klo:17:09 Eipä ollut tultua kalasteltua 25 vuoteen kuin pikkasen ongella.. Ja sit appiukko osti juhannuksena minn kotan mökille, ja sitä koittamaan... Ja ei keretty olla ku 15minuuttia kun kunnon kokoinen taimen kiinni. eikä haavia mukana prk... Lopputulos vieheestä koukku poikki ja kaveri meni menojaan.
Nyt sit kärpäsen puremana joka viikonloppu oltu vähintään 16tuntii etsimässä missä kaveri luuraa. Rahaa mennyt välineitten hankkimiseen jo ihan kiitettävästi ja kuhaa tullut, mutta kaveri tiesään. -:) Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: theKalastaja - 30.08.10 - klo:17:23 Oli vaan keksittävä joku nimimerkki tänne foorumille ja tuntu "kalastaja","kalamies" on varattu niin päätin sitte tohon eteen ton the sanan laittaa,koska englannin kielessäkin sanotaan "the fisherman" (muistaakseni) ::).Näin sitten syntyi nimi theKalastaja.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: NonProkalastaja - 03.09.10 - klo:12:23 halusin rekisteröityä nopeasti ja ajattelin että pro sanan sinne ujutan...ja kalastajan olemuksen...ja muistin vielä että millanen rävelö olen niin puol minuuttia meni niin kehitin nimimerkin 8)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Toouk - 13.09.10 - klo:20:31 Nimestä Toukosta, väänsin tuollaisen
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: zeipeikei - 25.09.10 - klo:19:26 juuso-petteri kivelästä eli jpk ja vielä englanniksi lausuttuna zeipeikei :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: anttix - 14.12.10 - klo:20:14 elikkäs mistä olette keksineet nimimerkkinne vai onko se lyhenne jostain yms? minulla itselläni se on vain omasta nimestä pieni "muunnelma".
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: R4NE - 14.12.10 - klo:20:19 mul on kolme etu nimee ni toi on se kolmas niistä..jota osa kavereistakin käyttää..
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: anttix - 14.12.10 - klo:21:03 seelvä.laittakaas vaan muutkin "innokkaasti" nimimerkkien historiaa:)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: _Junior_ - 14.12.10 - klo:21:12 seelvä.laittakaas vaan muutkin "innokkaasti" nimimerkkien historiaa:) Kyllä kaikki vastaavat ajallaan ja sinä odotat, että kaikki käyttäjät olisivat vai laittaneet tunnissa nimimerkkiensä "synnyt"?Omasta nimimerkistä ei ole hajuakaan. Tuli vain päähän... :) Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: anttix - 14.12.10 - klo:21:37 enhän minä nyt niin odota,mutta kehoitin vaan kaikkia kertomaan.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: TuMi - 14.12.10 - klo:21:39 enhän minä nyt niin odota,mutta kehoitin vaan kaikkia kertomaan. Tällänen aihe tosiaan oli jo ennestään. Nyt yhdistettynä entiseen. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: janne-s - 15.12.10 - klo:00:18 Tällä saitilla nimimerkki juontaa juurensa ihan omasta nimestä. Tosin kukaan tuttu ei meinaa tunnistaa ku duunissa oon stefa. Ja toi taas johtaa juurensa kummeliin..."pojat elekeehän hättäilkö stefa hoitaa homman"...."kohta toimii se on jämpti"...."stefa saatana...nyt tää levis lopullisesti!" Sitä sattuu ja jos useesti sattuu niin siihen tottuu.. :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: anttix - 15.12.10 - klo:14:03 seelvä. :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Lapinkala - 15.12.10 - klo:22:11 Joskus aikanaan kun lapin matkalla sain ensimmäisen kalan pohjoisen vesiltä, juoksin vanhemmilleni näyttämään sitä ja huusin samalla: Kattookaa, mun eka Lapinkala! sieltä se juontaa juurensa inarijärveltä. Vieläkin jos faijan seurassa tulee joskus mainittua kalastamisesta jotain niin takas tulee aika nopeesti: et oot sääki yks tommonen Lapinkala. Että vähän sellasta muistelua siinä samassa ku nykyään kaikki tuntee/kutsuu sukunimellä.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: anZ - 16.12.10 - klo:14:15 Omat nimikirjaimet 8)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Ahven 2 kg - 16.12.10 - klo:17:08 Olin mato onkimassa ja nappas 2 kertaa noin kilon ahvenet niin siitä se tuli kun painoivat yhteensä 2 kg noin.
E. Kirjotusvirhe korjasin. Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: harvesteri - 16.12.10 - klo:19:15 Mun nimi on mettästä, niinkun tiiätte 8)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Kivitasku - 20.12.10 - klo:22:34 Harrastan lintujen tarkkailua ja tykkään kovasti kivitaskusta.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: lahna95 - 29.12.10 - klo:11:39 Oma nimi nyt vaan yrittää olla kekseliäs (eihän se sitä ole) mutta silloin tuntui hyvältä nimeltä.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Jaurun Mitri - 07.02.11 - klo:19:49 Joskus on elellyt sellainen porokuningas kuin Mosku. Ja Moskun ns. vihamiehiin kuului venäläinen pororosvo Jaurun Mitri. Jotenkin tykästyin siihen nimeen ja siihen kuinka se Mitri kävi suomalaisten poroja varastamassa ja vei ne Venäjälle. Vaikka Venäläisestä olikin kyse niin otin sen nimimerkiksi tänne.
Ja itse olen poromies niin nimi sopii sillä tavalla minuun itseeni, vaikka en pahemmin pororosvo olekkaan. Mitriin voi tutustua Mosku elokuvassa tai sitten lukemalla Moskusta kertovia kirjoja. Mun nimi on mettästä, niinkun tiiätte 8) Tästä nimestä tuli ensimmäisenä mieleen lyhytelokuva "Metsurin paluu" :)Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Lapamato - 07.02.11 - klo:20:09 Joku joskus sanonut lapamadoksi (tai siis useimmat sanovat ihan vaan lapa, mutta joku sen mato päätteen onnistu siihen vääntämään :D). Ja kun kuulin tästä saitista, tuli mieleen se nimi.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Kalastelija123 - 07.02.11 - klo:20:36 Youtubessa sama nickname ja tuli vaan mieleen jostain kun sinne tein (jos jollakin muulla on käyttäjä siellä pyytäkää kaveriks) :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: lahna95 - 07.02.11 - klo:21:06 Päivitystä tähänkin... Nimi nyt tuli vaan mieleen, kun lahna on vain niin hieno kala. Ja 95 siinä perässä taas ayntymäaika -> lahna95
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: ProMasa - 07.02.11 - klo:22:06 Nimimerkin synty liittyy aikaan jolloin vielä hakkasin pro pilkki 1:stä eli karkeasti oisko noin 8 vuotta sitte ja sieltä tulee toi Promasa, jota on tullu käytettyä erinäisissä paikoissa :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: NaapurinNippe - 09.07.11 - klo:11:03 NaapurinNippe, kaveri väläytti joskus kun menin aina niitten talliin jauhamaan paskaa. :D Eli joku vitun ärsyttävä naapurin tyyppi, vois vähän niinku kuvailla :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: ᾲᾒῙῙὶ - 11.07.11 - klo:11:50 eka nimimerkki oli anze666, unohdin sen salasanan joten tein anze665.
anze on lempinimi ja 666 on ollut suosikki luku aina. (en ole saatananpalvoja ;D) Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Kuhamato - 11.07.11 - klo:14:55 Kuhamato tuli vain yhtäkkiä mieleen :D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Fisk - 11.07.11 - klo:16:13 Rajanaapurin kielellä osuvasti "kala". Yksinkertainen ja ytimekäs, täydellinen kalastusfoorumille.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Miguelson - 12.07.11 - klo:21:29 Veljen jostain keksimä lempinimi ''Mikko'' -nimestä. :P
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Janzzki - 08.08.11 - klo:13:21 No tää Janzzki tuli siit ku olin kaverin kaa meses jonka nimi oli Tuomazz ja siitä tää :> ja muita on, Julle, Janski, ja ofc mun etunimi ja sukunimi :P
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: Leo - 09.08.11 - klo:15:11 Käyttäjänimi/nimimerkki tulee ihan vain omasta nimestä, eli ei sen kummoisempaa taustaa sillä.
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: BigPike - 09.08.11 - klo:18:44 Varmaan siitä että tykkään jahdata isoja haukia... ;D
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: jepse - 09.08.11 - klo:19:07 Omasta nimestä (Jesse) väänsin hieman eri version :)
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: taitokalastaja97 - 09.08.11 - klo:19:10 ihan vaa läpäl heitin pääst oon kyl ajatellu muuttaa tota...jos vaa pystyy...
Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: JuhannusKala - 11.08.11 - klo:13:14 "Juhannuskala" perustuu vain omaan syntymäaikaan, olen syntynyt Juhannusaattona (tietysti vaihtelee vuosittain, mutta aina tietyin väliajoin on taas Aattona). Ja kysyin äitiltä, että mikä voisi olla nimimerkki tänne, kun en oikein "omaa" kovin ikiomaa lempinimeä. Tietysti omaan nimeen on liittyen, mutta se nyt on jokasella saman nimisellä käytössä. :-\
Eli: synt.aika + harrastus + viilailua ;D Otsikko: Vs: Mistä nimimerkkisi? Kirjoitti: rapala_ - 11.08.11 - klo:14:15 Honkane tulloo omasta sukunimestä. ;) Olis muute ollut Honkanen
|