Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Pilkkikohteet Lapissa

(Luettu 12493 kertaa)
Pazzo
**

0
Poissa



Profiili
« : 08.02.12 - klo:20:51 »

Tarkoitukseni olisi lähteä pääsiäislomalla ensimmäistä kertaa pilkille Lappiin, ilmeisesti Pallasjärvelle. Eli mitä kokemuksia muilla on, onko Pallasjärvellä hyviä paikkoja? Ahventa olen lähinnä hakemassa. Toki jos tiedätte jonkin hyvän järven lähistöllä, tai miksei kauempanakin, niin kertokaa ihmeessä.

-On vapaus olla älyvapaa-
Qkkeli
**

0
Poissa


Profiili WWW
« Vastaus #1 : 10.02.12 - klo:23:42 »

Pallasjärvelle jos meinaat lähteä, niin ahventa tuskin saat, kyseisen järven kalasti koostuu enemmänkin harreista ja siioista.
Kyseisen alueen vesistöistä löytyy enemmän täältä:
http://saivokyro.nettisivu.org/kalavedet-lahistolla/

- Qkkeli
JuhannusKala
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 21.03.12 - klo:16:19 »

Ensi viikoksi on tarkoitus lähteä Enontekiölle. Meillä on siellä mökki vuokrattuna ja siinä lähistöllä on muutama järvikin. En tiedä mitä kaloja ympäröivissä järvissä on, joten kovin tarkasti ei väline-, taktiikka- ja paikkasuosituksia voi listata, mutta yritetään. Pitää sitten paikanpäällä kysyä joltain paikalliselta kalakannan koostumusta. Rautu, taimen ja harjus olisivat haaveiden täyttymys, enkä siikaakaan epätoivotuksi siiman jatkeeksi nimittäisi. Iskee silmää Toisaalta ainakin ahven on varma saalis, jos "tähdet ovat kohdillaan".

Kuitenkin jonkinlaiset vermeet sinne pitäisi valita otettaviksi. Tai siis kaikki pilkkikamat kyllä lähtevät mukaan, mutta jos jotain uupuu, että pitäisi ostaa lisää. Itseltäni löytyy kaksi Kinetic Alaska-vapaa ja yksi pienempi Kineticin vapa. Tuntemattoman Kineticin mallia en muista, mutta pituus on jotain hieman päälle 20cm. Siinä on korkkikahva ja keltainen kärki. Alaskoissa on suurinpiirtein 0.20mm siimat ja tuossa tuntemattomassa Kineticissä noin 0.17mm siimat. Riittääkö/ovatko tarpeeksi herkkiä nuo vavat? Entäpä siimat, ovatko sopivia? Siimat ovat merkeiltään Sufixeja sekä Unyleitä. Puolaamattomana löytyy ainakin 0.14mm Kuusamolaista ja 0.30mm Unyliä sekä erilaisia kesäsiimoja.

Pilkeistä löytyy tavallisia pystypilkkejä, morreja ja pari tasuria. Pilkkiosastolla ei siis ole esimerkiksi rautupilkkejä. Onko mulla sitten mahollisuuksia saada noita jalompia kaloja, kun esimerkki kukkarostani löytyvästä peruspilkistä voisi olla vaikkapa Tapsa-pilkin Saukko?

Mistäs kohtaa järveä pilkkiminen sitten kannaittaa aloitta, miltä syvyydeltä ja millä uitolla? Tietenkään mitenkään kovin tarkasti ei voi neuvoa, kun ei vielä tiedä tuota kalastoa, mutta perustaktiikan voi varmaankin neuvoa kalaston selvittämiseen.

Haaste on auttajille kova, mutta olen todella kiitollinen jos joku edes pientä neuvoa osaa heittää. Hymyilee

JuhannusKala
JuhannusKala
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 09.04.12 - klo:20:18 »

Lapin reissu tuli tehtyä. Jalokalat jäivät ensi kertaan, vaikka järvessä kuulemma harjusta, siikaa ja taimentakin on. Ahventa tosin tuli kolmatta kiloa. Uudeksi suosikiksi muodostui pystypilkki, jossa tapsin päässä roikkuu perho (itselläni Red Tagin muunnos). Tuolla yhdistelmällä sain suurimman osan ahvenistani. Hymyilee
Tagit: Lappi  Pilkintä 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines