|
Otsikko: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: aspiriini - 22.06.09 - klo:23:54 Varmaan meni väärään osioon jne mutta kuitenkin:
Miten kaloja olisi helpoin tapa fileoida? Lähinnä haukia siis. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Braven - 23.06.09 - klo:05:47 Suolet pois, fileerauspuukko niskasta sisään ja fileet pois molemmin puolin, fileistä evät veks.
Sitte nahka pois päräpäästä alkaen. Sitte vielä kylkiruodot veks. Y-ruotoa en ite osaa "siististi" ottaa poies. En kyllä yleensä syö alle 2kg haukia, niin ne löytää lautasellakin. Edit: tässä oikeen video. http://www.kalasaalis.com/video/147/Hauen+fileointi/ Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: aspiriini - 26.06.09 - klo:01:25 Oho, kiitos!
Täytyypä viikonloppuna kokeilla. Siis jos saan kalaa. :) Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: aspiriini - 08.08.10 - klo:22:33 Hauen saan nykyään fileiksi mutta miten kannattaa perata ahvenet? Fileoimalla nekin vai? Ja täytyykö se tehdä jotenkin eri tavalla kuin hauen fileointi?
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 08.08.10 - klo:22:44 Hauen saan nykyään fileiksi mutta miten kannattaa perata ahvenet? Fileoimalla nekin vai? Ja täytyykö se tehdä jotenkin eri tavalla kuin hauen fileointi? Ite suolistan vaan, usein uuniahveneen jätän pään ilman kituksia. Usein kun ovat pienehköä niin eip sellasia kannata omasta mielestä fileerata :) Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: KalaJopi - 08.08.10 - klo:23:07 Jos on isoja ahvenia niin samalla tavalla kun hauetkin. Mutta jos on pienempää niin ite teen sillai, että leikkaan mahan auki ja pään poikki ja vedän suolet pihalle. Leikkaan selkä-evän molemmille puolille viillot ja revin sen irti. Sitten tungen sieltä sormet lihan ja nahan väliin ja revit nahat irti. Se on siinä ;)
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: musla - 09.08.10 - klo:08:23 itse fileoin melkein kaikki ahvenet niin ei tarvitse rämplätä ruotojen kanssa
kannattaa hankkia kososen riston kalan käsittely video kosonen fileerasi parhaimmillaan päivässä 6000 kiloa kirjolohta Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Barra - 09.08.10 - klo:10:21 Jos mahollisuus savustamiseen niin sillon vaan perkaan, mutta muulloin menevät ahvenet fileeksi. Hauki menee aina.
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: _Junior_ - 09.08.10 - klo:22:49 Ite perkasin tänää ekan kerra kuhan, monesti olin tämän nähnyt, että miten tämä tehdään, ja onnistui yhtä hyvin kuin opettajienkin :). Tein kraavi kuhaa, eli suolaa ja sokeria, hiukan mausteeksi paprika jauhetta ja annan olla yön yli, sitten huomenna syön ne koulussa. Muut syö jotain koulun mätä/raaka ruokaa, kun minä syön kraavikuhaa :D
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Braven - 12.08.10 - klo:05:52 Ite perkasin tänää ekan kerra kuhan, monesti olin tämän nähnyt, että miten tämä tehdään, ja onnistui yhtä hyvin kuin opettajienkin :). Tein kraavi kuhaa, eli suolaa ja sokeria, hiukan mausteeksi paprika jauhetta ja annan olla yön yli, sitten huomenna syön ne koulussa. Muut syö jotain koulun mätä/raaka ruokaa, kun minä syön kraavikuhaa :D Toivottavasti laitoit tarpeeksi suolaa. Kuha on nimittäin madon kantaja. Siksi sitä ei yleensä graavina syödä. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: _Junior_ - 12.08.10 - klo:14:27 Toivottavasti laitoit tarpeeksi suolaa. Kuha on nimittäin madon kantaja. Siksi sitä ei yleensä graavina syödä. Tiedän, ja voin sanoa, että kyllä hauki, ja särkikalat eniten matoja kantavat, verratuna kuhiin ;)Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 12.08.10 - klo:14:42 Tiedän, ja voin sanoa, että kyllä hauki, ja särkikalat eniten matoja kantavat, verratuna kuhiin ;) Eiköhän nuissa kaikissa niitä ole, ja matotautien vaarallisuus ja määrä tuskin on sen mukainen, mikä arvostus niillä on. Eli ei jotta särellä ihan myrkkyliha ja lohta voit raakana syödä ilman että esim. Lapamatoja tulee takapuoleen ;) Kunnolla pakastettu tai kypsennetty liha ennen syömistä on välttämötöntä, moni tietänee raa-an kalan haittavaikutukset :( Tästä tuli mieleen että kerran yks vähän rahanahne kaveri söi 150g ahvenen elävältä, jotta toinen kaveri antoi sill Barra Magnumin :o Ei jessus, ruokahalun menetän kun sitä muistelen; "Rums, rouks, yäh, plääh, plötsplöts" :D Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: musla - 18.09.10 - klo:07:08 http://www.youtube.com/watch?v=nSfBSA1-R4c
siinä hyviä ohjeita Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: NonProkalastaja - 18.09.10 - klo:10:18 Itse suosin tapaa jolla vedät vaan just kidusten takaa selkärankaa pitkin pystöön asti fileen irti molemmilta puolilta (suolet ja muut jäävät sisään, ei tarvitse erikseen poistaa), sitten nappaat pyrstöpuolen nahkasta kiinni haarukalla ja vedät veitsellä nahan irti ::)...muita ruotoja en sitten otakkaan pois kuin kylkiruodot kun ovat nuo hauet ollu mulla tänä vuonna niin pahuksen pieniä :P
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: musla - 05.10.10 - klo:14:51 http://www.youtube.com/watch?v=NA5m3XOszOM&feature=related
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: harvesteri - 05.10.10 - klo:19:08 Ootteko noihin törmänny, affenan fileointia???
jhttp://www.kalasaalis.com/kalastusvideot/Suomalaiset+kalastusvideot/Katsotuimmat-videot/0/0/o Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: janne-s - 11.10.10 - klo:16:32 Hauet,kuhat ja isot affenet fileiks, ilman suolistusta. Esim. hauesta saa mahaevät helposti pois ku ei perkaa kalaa.
Lohet ja taimenet joudun suolistamaan, ku yleensä olen koskella niitä pyytämässä ja joudun liikkumaan autolla. Suosittelen katsomaan Risto Kososen kalankäsittely DVD.n Itseltäni löytyy kyseinen pätkä, mutta eipä taida olla olemassa saittia jolle sen vois tyrkätä.--->Tai jos joku fiksumpi tietää paikan mihin sen voi tyrkätä niin ilmottelehan, laitetaan video jakoon.. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: ededed96 - 11.10.10 - klo:17:58 Jaahas... Hauki kannattaa fileroida ruodottomaks, vaikka lihaa meneekin hukkaan ja ahventa ei kannata fileroida :P jos nyt niitä ei tule ihan älyttömästi.
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 11.10.10 - klo:18:06 Jaahas... Hauki kannattaa fileroida ruodottomaks, vaikka lihaa meneekin hukkaan Kun syö sopivankokoisen hauen (+2kg) niin ruodot on parempi nyppiä pois valmistamisen jälkeen. Ovat meinaan sen kokoisilla sen verta isoja sekä näkyviä, ettei niitä ihan helposti suuhun eksy. ahventa ei kannata fileroida :P jos nyt niitä ei tule ihan älyttömästi. Miksei? Iso ahven on jo ihan hyvä fileerattuna, sanotaan +500g. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Eris - 11.10.10 - klo:19:03 Jaahas... Hauki kannattaa fileroida ruodottomaks, vaikka lihaa meneekin hukkaan ja ahventa ei kannata fileroida :P jos nyt niitä ei tule ihan älyttömästi. Kannattaahan ahven fileerata. :D Semmosesta +200g ylöspäin. Eihän siihe nyt mene ku minuutti yhteen kalaan. Ja on loistavaa grillattuna tai pannulla paistettuna. Edit: niin ja perkaamista ei tarvita, ellei kala sitten kauaa veneessä ole... Hoituu fileeraus ilmankin. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: ededed96 - 12.10.10 - klo:16:41 Musta tuntuu että fisustaja ja eeris vainoo mua, kun joka komentointiin on kommentoitu :D . Mutta kyllä haukia useesti tulee sen verran että voi ne ruodottomaks fileerata. ;)
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 12.10.10 - klo:17:03 Musta tuntuu että fisustaja ja eeris vainoo mua, kun joka komentointiin on kommentoitu :D . Mutta kyllä haukia useesti tulee sen verran että voi ne ruodottomaks fileerata. ;) Vainotaan, ok :D En sitten tiedä miten susta niin tuntuu, en ainekaan ite vainoa, enkä usko Eriksenkään ;) Jos nyt ihan sattumalta sattuu jotain lainattavaa (kysyttävää, verrattavaa tms) olemaan viesteissäsi niin sitten, mutta ei mitään henkilökohtaista. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: NonProkalastaja - 12.10.10 - klo:17:34 Hauet,kuhat ja isot affenet fileiks, ilman suolistusta. Esim. hauesta saa mahaevät helposti pois ku ei perkaa kalaa. Lohet ja taimenet joudun suolistamaan, ku yleensä olen koskella niitä pyytämässä ja joudun liikkumaan autolla. Aika lailla samoin menee täälläkin. 8) Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: musla - 13.10.10 - klo:13:42 http://toru.ee/view/f41b76bef982
täs on kososen hauen fileointi ruodottomaksi Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: mpike - 13.10.10 - klo:15:05 Kaikki ahvenet kannattaa fileoida mitä sattuu tulemaan. Tietty niitä 5cm kääpiöitä ei, mut 50g+.
Tarpeeks terävä veitti ja oikeat otteet, niin onnistuu ihan yhtä hyvin kuin niillä puolen kilon kaloillakin. ::) Hyviä suupaloja ne pienimmät fileet. :P Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: aspiriini - 13.10.10 - klo:18:00 http://toru.ee/view/f41b76bef982 täs on kososen hauen fileointi ruodottomaksi Tuohan onkin hyvä video! Itse löysin joskus tällaiset sivut: http://www.ahven.net/suomi/kasittelyvideot.php (http://www.ahven.net/suomi/kasittelyvideot.php) Kannattaako se hauki sitten suolistaa? Kosonen sanoo että ei tarvitse, mutta tuo toinen kyllä sen teki. Toinen kysymys vielä, että kuinka kauan kala voi olla verestettynä ennen kuin sen fileoi ilman että menee pilalle? Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Barra - 13.10.10 - klo:18:43 Tuohan onkin hyvä video! Itse löysin joskus tällaiset sivut: http://www.ahven.net/suomi/kasittelyvideot.php (http://www.ahven.net/suomi/kasittelyvideot.php) Kannattaako se hauki sitten suolistaa? Kosonen sanoo että ei tarvitse, mutta tuo toinen kyllä sen teki. Toinen kysymys vielä, että kuinka kauan kala voi olla verestettynä ennen kuin sen fileoi ilman että menee pilalle? Riippuu kelistä. Ja siitä saatko sen varjoon. Mutta tänä kesänä +20 astetta, saavissa verestetty hauki säilyi muutaman tunnin hyvä kuntoisena. Kun veneellä liikkuu niin ei aina tietty pääse rantaan. Nyt syksyllä aika pitenee vain. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Eris - 13.10.10 - klo:19:34 Toinen kysymys vielä, että kuinka kauan kala voi olla verestettynä ennen kuin sen fileoi ilman että menee pilalle? Tähän osaan sen verran sanoa että kalan perkaaminen pitää suorittaa 15min verestyksen jälkeen, ei ennen, eikä mielellään kauhean paljon jälkeenkään. Ellet sitten suoraan fileeroi ilman perkaamista. Kyllähän se jäähdytettynä kestää melko kauankin ennen pilaantumista. Puhutaan kuitenkin muutamasta tunnista. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 13.10.10 - klo:19:39 Tähän osaan sen verran sanoa että kalan perkaaminen pitää suorittaa 15min verestyksen jälkeen Vartin jälkeenhän usein vielä tippuu veritippoja sydämestä. Ja ylipäätään, ei ainekaan itellä vartti taposta saalis pilaannu, oli sitten kesäilta +30 tai kolea syksy 0 astetta. Vai meinaatko tolla vartilla, jotta minimissään silloin? Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Eris - 13.10.10 - klo:22:33 Vartin jälkeenhän usein vielä tippuu veritippoja sydämestä. Ja ylipäätään, ei ainekaan itellä vartti taposta saalis pilaannu, oli sitten kesäilta +30 tai kolea syksy 0 astetta. Vai meinaatko tolla vartilla, jotta minimissään silloin? Se on vaan se vartti ainakin ammattikalastajien ja kalanjalostajien keskuudessa se tietty aika. Eipä sillä varmaan suurta merkitystä tälleen vapaa-ajankalastajan näkökulmasta ole. Ja ylipäätään, ei ainekaan itellä vartti taposta saalis pilaannu, oli sitten kesäilta +30 tai kolea syksy 0 astetta. ja tuohon vielä, saattaa taas jotkut loistavat EU SÄÄDÖKSET sanoa niin ettei saa myyntiin laittaa tollasta kalaa, mikä ei ole vartin jälkeen verestyksestä perattu. En tiedä oisko sieltä jostain sitten toi aika tullut, mutta tuota varttia kuitenkin ammattikalastajat käyttävät Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 13.10.10 - klo:22:46 Se on vaan se vartti ainakin ammattikalastajien ja kalanjalostajien keskuudessa se tietty aika. Eipä sillä varmaan suurta merkitystä tälleen vapaa-ajankalastajan näkökulmasta ole. ja tuohon vielä, saattaa taas jotkut loistavat EU SÄÄDÖKSET sanoa niin ettei saa myyntiin laittaa tollasta kalaa, mikä ei ole vartin jälkeen verestyksestä perattu. En tiedä oisko sieltä jostain sitten toi aika tullut, mutta tuota varttia kuitenkin ammattikalastajat käyttävät No juuh, nuo on tuommosia turhia hienostelu asioita oman maun mukaan ;) Joka korostuu etenkin ammattikalastajilla(jotaan hyvänolon tunnetta lisäävää säätöä heille varmaan). Ja EU säädöksissä nyt on vaikka minkä tasosia aasinsiltoja, kuten vinot kurkut (muahahaha...). Samaltapa nuo kalat on itellä maistunut, perkaanko kesähelteellä sen 30 vai 60 minuuttia tapon jälkeen, kunhan se on pysynyt viileänä, usein laitan saaliin rantaveteen jossa on varjoa. Eli käytännössä sama käyttääkö 0,23 vai 0,25 millistä siimaa ;) Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Eris - 13.10.10 - klo:22:55 No juuh, nuo on tuommosia turhia hienostelu asioita oman maun mukaan ;) Joka korostuu etenkin ammattikalastajilla(jotaan hyvänolon tunnetta lisäävää säätöä heille varmaan). Ja EU säädöksissä nyt on vaikka minkä tasosia aasinsiltoja, kuten vinot kurkut (muahahaha...). Samaltapa nuo kalat on itellä maistunut, perkaanko kesähelteellä sen 30 vai 60 minuuttia tapon jälkeen, kunhan se on pysynyt viileänä, usein laitan saaliin rantaveteen jossa on varjoa. Eli käytännössä sama käyttääkö 0,23 vai 0,25 millistä siimaa ;) Näehä se on... Jotkut syö kalat raakana ja jotkut sitten vaikka pilaantuneena. Meitä on moneen lähtöön. ;D Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: aspiriini - 18.10.10 - klo:20:40 Tieto lisää tuskaa, tänään luin semmoisesta myrkystä kuin botuliini. Sitä kuulemma on rantavedessä ??? Itsehän olen aina tehnyt niin että kun kala on fileinä niin huuhtasen sen järvivedessä puhtaaksi. Tapanko itseni jos jatkan näin? Sen lisäksi mökillä ollessa usein pesen kädet rantavedessä ja jopa hampaiden pesuun otan vedet siitä.
Olisiko suotavampaa jättää fileet kokonaan huuhtomatta fileoinnin jälkeen? Eihän niissä kauheasti likaa ole jos kala on verestetty... Jos vain mahdolliset roskat pyyhkisin vaikka talouspaperilla? Tiedän kyllä, että 90% peloista on turhia... :-X Niin ja mökillä ei siis ole muuta vettä kuin järvivesi + pänikässä tuotu vähän vettä, mutta se menee kahviin sun muuhun joten en sitä voi käyttää kalojen huuhteluun. Ensi kesänä kaivan kyllä sinne kaivon. Tänä kesänä piti jo mutta en löytänyt suonta vaikka varvulla etsin. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: fisustaja92 - 18.10.10 - klo:20:57 En botuleista tiedä, kai sitä siinä vedessä on jos niin olet lukenut. Itse teen samoin noiden fileiden kanssa, mutta hampaita en rannassa pese, tai käytä sitä vettä muuhun vastaavaan. Ja ainekin toistaiseksi hengissä ;D
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Pasi1 - 18.10.10 - klo:21:07 Tieto lisää tuskaa, tänään luin semmoisesta myrkystä kuin botuliini. Sitä kuulemma on rantavedessä ??? Itsehän olen aina tehnyt niin että kun kala on fileinä niin huuhtasen sen järvivedessä puhtaaksi. Tapanko itseni jos jatkan näin? Sen lisäksi mökillä ollessa usein pesen kädet rantavedessä ja jopa hampaiden pesuun otan vedet siitä. Olisiko suotavampaa jättää fileet kokonaan huuhtomatta fileoinnin jälkeen? Eihän niissä kauheasti likaa ole jos kala on verestetty... Jos vain mahdolliset roskat pyyhkisin vaikka talouspaperilla? Botuliinia alkaa kehittyä vaikka jättäisit kalan huuhtomatta. Useampi tunti lämpimässä, niin alkaa tyhjiöpakattu kalakin kulkea kohta itsekseen. Lähinnä tuossa järvi-/meriveden käytössä on se, että siinä oleva orgaaninen aines alkaa pilaantua ja samalla nopeuttaen kalan pilaantumista. Jos syöt kalan muutaman tunnin kuluessa huuhtomisesta tai vaihtoehtoisesti saat sen kylmään mahd. nop. niin ei tule vielä mitään ongelmaa. Itse mieluummin huuhdon perkausmoskat pois kalasta vaikka järvivedellä kuin vaihtoehtoisesti jätän ne muhimaan lihan pinnalle tunneiksi jopa. P*skaa se on kalan p*skakin ja näin ollen kaikki mitä lähtee pois, on plussaa. Otsikko: Fileointi Kirjoitti: musla - 19.10.10 - klo:06:32 itse osaan fileoida ja haluaisin nähdä kuinka moni ks.comin kalamies osaa vai onko täällä niitä jotka saavat kalan ja heittävät roskiin kun eivät osaa käsitellä
EDIT: Otsikkoa muutettu parempaan suuntaan Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: psychocowboy - 19.10.10 - klo:06:56 Sehän on asia jonka opettelu alkaa heti ensimmäisen saaliin noustua ylös. Ja opettelu loppuu kun nostat sen urasi viimoisen kalan. Eihän metsämieskään jätä vaikka lintua siivoamatta. C&R kun siinä ei oikein toimi ;).
Saaliin oikeaoppinen käsittely on itseään kunnioittavan kalamiehen perustaitoja. Meni se saalis sitten omaan tai kissan lautaselle. Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: NonProkalastaja - 19.10.10 - klo:10:06 oikeastaan aika hyvin. Tietysti joskus on mennyt ketuilleen kun sopivaa veistä ei ole ollut paikalla :P, mutta pääpirteissään aika hyvin ;D
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: fisustaja92 - 19.10.10 - klo:10:26 Saaliin oikeaoppinen käsittely on itseään kunnioittavan kalamiehen perustaitoja. Meni se saalis sitten omaan tai kissan lautaselle. Yes yes... Itse fileroin kalan erinomaisesti (vaikka itse sanonkin... ;D), mutta ei siihen selkärankaan extralihaa jää, nekin vähät tulevat fileisiin. Nylkeminen on taas hiukka hankalaa, mahdollinen lihapiikki varmasti auttaisi asiaa. Ja jätän ruodot kalaan, en syö niin pieniä jotteiko niitä ruotoja erottaisi lautasella ;) Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Dj_God - 19.10.10 - klo:10:47 Sehän on asia jonka opettelu alkaa heti ensimmäisen saaliin noustua ylös. Ja opettelu loppuu kun nostat sen urasi viimoisen kalan. Eihän metsämieskään jätä vaikka lintua siivoamatta. C&R kun siinä ei oikein toimi ;). Saaliin oikeaoppinen käsittely on itseään kunnioittavan kalamiehen perustaitoja. Meni se saalis sitten omaan tai kissan lautaselle. Näinhän se on. Eikä tuo kalan fileeroiminen nyt niin kovin hankalaa touhua ole. Kalasta riippuen saattaa kuitenkin tuntua kovin työläältä operaatiolta. Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Tyrä - 19.10.10 - klo:12:05 No joskus tuli leipäkin tienattua filetti kädessä ja vaikka homma ei enää ihan hanskassa olekaan, niin kyllä kalan vieläkin kappaleiksi olen saanut.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Percho - 19.10.10 - klo:13:05 Kyllä aika hyvin mielestäni osaan. :) Joskus tulee kyllä jotain pikku kämmejä mut ei se mitään. ;D
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Barra - 19.10.10 - klo:16:20 Kyllä se nyt hyvin menee. Kyllähän niitä virheitä siinä sattuu, kun sen verran harvoin kalaan kumminkin kerkiän niin ensimmäiset ei aina mene ihan putkeen. Mutta pääpiirteissään menee aika hyvin, joskus opetellut vain hauen fileoimaan, aika samalla lailla ne muutkin taitavat mennä. Kun ruodottomaksi en niitä kummiskaan tee.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Tupa - 20.10.10 - klo:15:18 No en oikeastaan kovin hyvin... Ihan normi suolistus kyllä onnistuu. 2 pikkuhaukea olen fileoinut, mutta ei siitä kovin mahtavaa jälkeä tullut. :)
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Tapezu - 28.10.10 - klo:21:31 Joskus ensimmäisen kerran ihan improvisoimalla lähin fileointia kokeilemaan parilla pienellä hauella ja onnistuhan tuo. Sen jälkeen on tullut fileoitua (Tai joskus pelkästään perattua) nuo kalat jotka ovat ruokapöytään päätyneet. Laitoin että "ihan ok", sillä onhan tuossa hommassa vielä omalla kohdalla parannettavaa.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: jontsa76 - 10.11.10 - klo:15:25 muttamehän ollaan vaan kalastajia ei mitään cittarin kala tiskejä,itellä tulee pikku hiljaa ihan nättiä ruodotontakin filettä ,monesti vaan kun yöllä kuha reissun päätteeksi se perkaus ei aina ole mukavin juttu ,muutaman ampiaisen pyöriessä ympärillä
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: _Junior_ - 10.11.10 - klo:16:44 Kyllä se rupeaa sujumaan pikku hiljaa, viime lopputalvesta pilkkireissujen jälkeen rupesin harjoittelemaan filerointia, sen jälkeen olen muutaman muunkin kalan olen fileroinut kesän aikana, ja nyt se sujuukin kiitettävästi alkuun nähden :).
Ennen tätä kesää en ottanut itselleni melkein ollenkaan ruokakalaa, eli sitä edellisinä kesinä otin lähinnä kuhaa, ja siitä tehtiin uunikuhaa, joten ei tarvinnut, kuin perata, eli nykyään tulee kaikki kalat paistettua miltein pannulla, kun on se paremman makuista, etenkin hauen osalta. :D Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: kalakala543 - 10.11.10 - klo:18:35 Ahvenen osaam fileoida paremmin kuin hauen mutta kyllä molemmat onnistuu ihan ok. ;D
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Sopuli - 14.11.10 - klo:12:57 Kyllähän tuo sujuu ihan nätisti. Joskus luiskahtaa ja sitten saa parsia, mutta kyllä fileet kotitarpeiksi irtoaa.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: baakel - 16.11.10 - klo:18:47 Onnistuu ihan riittävän hyvin :D. Riippuuhan se kalasta.. Haukea on harjoiteltu mutta esim. taimenta en osannut fileoida jst. syystä.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: Lapinkala - 25.11.10 - klo:00:51 Sitä taitoa en äidinmaidossa oppinut vaan monien enemmän tai vähemmän hyvien yritysten kautta se alkaa sujumaan. Riippuu tietysti kalasta ja päivästä, ei ole joka hyvä päivä.
Otsikko: Vs: Osaatko fileoida Kirjoitti: janne-s - 25.11.10 - klo:10:26 Harjoitus tekee mestarin ja mestarit eivät harjoittele.. En ole mikään pro luokan filetin käsittelijä, mut vuosien saatossa olen tullut paremmaksi kalan käsittelijäksi. Alkuun kuhasta lähti kaikki kylkilihat, mut kun katoin Risto Kososen kalan käsittely dvd.n niin nytpä irtoo pelkät ruodot ja lihat jää. Kovalla pakkasella avannon reunalla irrotan vaan fileet ja nahotuksen ja ruodotuksen teen kotosalla.
Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Christian - 24.10.12 - klo:17:24 Kiinnostaisi kuulla minkälaisiin hyötysuhteisiin on porukka päässyt hauen fileoinnissa ruodottomaksi. Olen harjoitellut ruodottomaksi fileointia ja alkaa jo sujua, mutta yllättävän vähän filettä syntyy. Äsken pistin tasan 3 kg hauen fileiksi ja fileiden paino suht. kuivana oli 800 gr eli noin 27% painosta jäi jäljelle. Mielestäni fileointi vielä onnistui suht. pienillä tappioilla ...
Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: jehna95 - 24.10.12 - klo:18:07 Kiinnostaisi kuulla minkälaisiin hyötysuhteisiin on porukka päässyt hauen fileoinnissa ruodottomaksi. Olen harjoitellut ruodottomaksi fileointia ja alkaa jo sujua, mutta yllättävän vähän filettä syntyy. Äsken pistin tasan 3 kg hauen fileiksi ja fileiden paino suht. kuivana oli 800 gr eli noin 27% painosta jäi jäljelle. Mielestäni fileointi vielä onnistui suht. pienillä tappioilla ... Kyllähän siitä suuri osa menee kompostiin... Jos olet punninnut hauen "kokonaisena" ja lopuksi fileenä, niin riippuuhan tuo hyötysuhde myös mahan sisällöstä. Yleensä kuitenkin siitä lähtee reilusti yli puolet, etenkin jos laittaa 100% ruodottomaksi ja mahdollisesti nahattomaksi. Itse muistelin, että 6kg hauesta tuli 2,5kg filettä, jossa lihasruodot ja nahka mukana. Luultavasti mitä pienempi hauki, sitä vähemmän sitä filettä saa suhteellisesti.Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Barra - 24.10.12 - klo:20:04 Itsekkin laskin noita prosentteja tänä vuonna Muistelisin että tuo 27% ei todellakaan riittänyt. Olisiko ollut 37% itsellä. Hauet oli tosin keskellä kesää ja pulskassa kunnossa, koko yleensä vajaa pari kiloa.
Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Christian - 24.10.12 - klo:20:28 Itsekkin laskin noita prosentteja tänä vuonna Muistelisin että tuo 27% ei todellakaan riittänyt. Olisiko ollut 37% itsellä. Hauet oli tosin keskellä kesää ja pulskassa kunnossa, koko yleensä vajaa pari kiloa. Olitko fileroinnut ruodottomaksi, siis kaikki ruodot ml. Y-ruodot pois ja nahka tietysti myös. On vaikea nähdä miten ihmeessä voisi pienemmällä kalalla hyötysuhde olla niin korkea koska ei tuossa minun kalassa nyt niin kauheasti hukkalihaa omasta mielestä ollut. Aika paljon kamaa lähtee vielä pois Y-ruotojen mukana. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Barra - 24.10.12 - klo:21:33 Olitko fileroinnut ruodottomaksi, siis kaikki ruodot ml. Y-ruodot pois ja nahka tietysti myös. On vaikea nähdä miten ihmeessä voisi pienemmällä kalalla hyötysuhde olla niin korkea koska ei tuossa minun kalassa nyt niin kauheasti hukkalihaa omasta mielestä ollut. Aika paljon kamaa lähtee vielä pois Y-ruotojen mukana. En fileoi y-ruotoja pois fileistä, koska ne on suhteellisen helposti poistettavissa paiston jälkeen. Ja varmasti niiden poistolla tuo prosentti putoaisi huomattavasti lähemmäs tuota minkä itse ilmoitit. Olisi pitänyt huomata mainita tuo etten ihan ruodottomaksi fileoi, hyvä kun huomautit. Eikä minullakaan mielestäni sitä hukkalihaa mitenkään erityisen paljoa jää noihin kaloihin. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Christian - 25.10.12 - klo:07:17 En fileoi y-ruotoja pois fileistä, koska ne on suhteellisen helposti poistettavissa paiston jälkeen. Ja varmasti niiden poistolla tuo prosentti putoaisi huomattavasti lähemmäs tuota minkä itse ilmoitit. Olisi pitänyt huomata mainita tuo etten ihan ruodottomaksi fileoi, hyvä kun huomautit. Eikä minullakaan mielestäni sitä hukkalihaa mitenkään erityisen paljoa jää noihin kaloihin. Joo. En itsekään nyt näe aivan kauhean tärkeänä tuota Y-ruotojen poistoa ja jos tekisin ruokaa vain itselleni niin tuskin ottaisin. Vaimo ja erityisesti lapset sen sijaan ovat hyvin tarkkoja ruotojen suhteen. Jos yksi tarttuu kurkkuun niin se on jo melkoinen katastrofi :-) Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: rantarosvo - 25.10.12 - klo:07:38 Ite ainakin huomaa, että jos oikeasti paneutuu siihen fileointiin, niin se näkyy myös tuloksessa. Oikealla korkeudella työskentely ja tietty hyvillä välineillä.
Muutaman kaverin oon nähny vajoavan sellaiseen "katoppa nyt poeka ku jänkhän jörkkeli vähän sipasee filhettä"-hurmioon ja sit huonolla puukolla silvotaan kauheella kiireellä jotain fileen näköisiä könttejä :D Kun kertoo itselleen, että en ole vielä paras, ja haluan tehdä rauhassa, niin jälki on yleensä sen mukaista. Harjoitus tekee mestarin pitää kyllä paikkansa ja jos toistoja tulee riittävästi, alkaa hommat sujumaan kuin elokuvissa. Monesti tulee aloitettua esim. ahventen fileointi pienimmästä, niin saa vähän "lämpöä" alle, ennen kuin alkaa tositoimiin :) Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Nisu - 25.10.12 - klo:14:23 No fileoinnissa ne ensimmäiset 300 kg on vaikeimmat ja sitten se sujuu vaikka silmät kiinni. Pahimmat virheet fileoinnissa on veitsen sahaaminen ja fileointi tylsällä veitsellä.
Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: jehna95 - 25.10.12 - klo:15:34 Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Rapala Special Fillet (http://www.normark.fi/tuotesivu/rapala_veitset_ja_fileointi/rapala_special_fillet_-filetti) on ollut monta vuotta käytössä. Halpa ja hyvä, hintalaadultaan aivan paras. Tästä filetistä on mielestäni eri kokoja olemassa ja mitä pidempi, sitä parempi. Olen joskus fileoinut liian lyhyellä filetillä ja kyllä se hankalaa oli. Ison hauen yms. kanssa saa sormet haavoilla leikeillä. Terä tietenkin ohut eli juuri tuommoisesta notkeasta terästä minäkin pidän. Ja kunnollinen kädensija noissa hommissa, sillä filetin terän on oltava mahdollisimman terävä ja siinä on aina se käteen viiltämisen vaara.Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Christian - 25.10.12 - klo:17:08 Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Fiskars Functional Form fileointiveitsi (http://homeware.fiskars.com/web/fiskarsweb.nsf/fi/veitset_functional_form_fileointiveitsi_857106). Teränpituus on 21 cm. Ei ole paljon kokemusta eri veitsistä, mutta kyllä tuo nyt on tehtävänsä ajanut. Terän lisäpituudesta ei olisi haittaa isompien kalojen kanssa. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Azmo_82 - 25.10.12 - klo:17:24 Iha ok. Tämäki on kyllä hyvinpitkälle "välineurheilua". Eihä siitä mittää tuu jos on paskat vehkeet. Itellä Ahti filetti olikohan 21cm terällä mittaa ja Rapalan piikki. Näillä onnistuu iha ok mutta sais fileointia kyllä harrastaa enempi nii tulist hommaan rutiinia :P
Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: ruuhijärvi123 - 25.10.12 - klo:18:12 Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Mulla on Marttiinin noin saman kokonen kun sunki veittes. On ollut erittäin hyvä, mutta taidoissa vielä hiomista paljon. Itse arvostan veistsen taipuvuutta jatietenkin terävyyttä eniten. Y-ruotoja en ole sen yhden yrityksen jälkeen jaksanu poistaa. Siinä lähtee mielestäni mun fileeraustaidoilla turhan paljon lihaa pois. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: rantarosvo - 25.10.12 - klo:18:29 Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Itellä on jokunen Wengerin Swibo, Victorinoxin se testivoittaja ja yks Marttiini. Hinta-laatusuhteeltaan ite kallistun ehdottomasti tuon Swibon puoleen. Motoneteistä esim. saa peruskoon filetin ~16e ja samoja "Sveitsiläisiä dimangeja" näkyvät käyttävän monen kaupan kala/lihatiskeillä jne. Omasta mielestä liian kapealla terällä on vaikea seurata esim. pienen kalan selkärankaa ja käy helposti terävän veitsen kanssa niin, että sipasee koko rangan poikki. Ite käytän siitä syystä tuota peruskoon (http://www.varuste.net/tuotetiedot2.php?_id=29148&nimi=Wenger+Swibo+fileerausveitsi+20+cm+Suora+(25020)) swiboa kaiken kokoisten kalojen fileointiin. Kahva tuossa on kovaa muovia ja se on omasta mielestä riittävän pitävä johtuen hyvästä muodosta ja on hygieeninen kun ei ime mitää liejuja. Victorinoxissa on pitävämpi "kumiseos" kahva, mutta sitä en juurikaan kaipaile. Kaiken kaikkiaan aikaslailla makukysymys, kannattaa kokeilla monia veitsiä ja makustella mikä omaan käyttöön toimii parhaiten. Sanellia tekis mieli kokeilla vielä, mutta pysynen noissa Swiboissa halvan hinnan puolesta. Monessa paikkaa niitä myydään n. 10e kalliimmalla, joten melkein motonetissä kannattaa vierailla jos sellainen lähettyviltä löytyy ja tuota veistä mielii kokeilla. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: psychocowboy - 25.10.12 - klo:21:02 Minkälaista veistä suositte ? Minä pidän pitkästä 40cm ja 2cm terän leveys, sopivan notkea ja ohut terä. Keittiössä tukissa on taotulla terällä "kotihommia" varten tälläinen Zwilling http://www.frapp.se/sv/matlagning-kok-ZWILLING-J.A.-HENCKELS/twin-cuisine-filekniv-18-cm.php?group=prod_prod_grp-s1%2F467 Kalakamoissa kulkee mukana Matiinin 6" terällä ja kumikahvalla http://www.marttiini.fi/epages/MarttiiniShop.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/MarttiiniShop/Products/826014T sekä 7,5" terällä ja puukahvalla http://www.marttiini.fi/epages/MarttiiniShop.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/MarttiiniShop/Products/630016 . Jos menossa vain haukikalaan niin edelliset vaihtuu laukussa Sanellin 8" hieman jäykempi-ja leveämpiteräiseen veitseen http://www.osmonikko.fi/product_details.php?p=62 . Mökillä meilläkin Fiskarssin Funtional Form filetti. Sen uskaltaa antaa anopin ja appiukonkin käteen (tykkäväät leikellä millä tahansa alustalla niin terät pilalla nopeasti). Yleisesti veitset menee niin että aivan halpoja ei edes saa teräviksi, kohtuuhintaiset (esim martiinit, fiskarssit) saa teräviksi mutta ei pysy kauaa käytössä terävinä, vauraammat sitten pysyy kauemmin terävinäkin. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Typeyks - 26.10.12 - klo:21:51 Itsellä käytössä Victorinox ja marttiini. Swibo on omaan makuun liian "lötkö".
Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: rantarosvo - 26.10.12 - klo:22:02 Itsellä käytössä Victorinox ja marttiini. Swibo on omaan makuun liian "lötkö". Riipunee varmasti Swibosta (terän leveys / pituus).. Itellä ainakin tuo aikaisemmin linkkaamani Swibo on jäykempi kuin omat Victorinox ja Marttiini :) Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Typeyks - 26.10.12 - klo:22:21 Riipunee varmasti Swibosta (terän leveys / pituus).. Itellä ainakin tuo aikaisemmin linkkaamani Swibo on jäykempi kuin omat Victorinox ja Marttiini :) Tottakai noissa on eroja. Oma Swibo on jotain muinaisjäänteitä ajalta, kun toimin vielä lihanleikkaajana ja sain sen "lahjuksena". Terä on 200mm ja todella kapea. Tuohon terän leveyteen saattaa kyllä vaikuttaa terotuksien määräkin. :) Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: rantarosvo - 27.10.12 - klo:06:32 Tottakai noissa on eroja. Oma Swibo on jotain muinaisjäänteitä ajalta, kun toimin vielä lihanleikkaajana ja sain sen "lahjuksena". Terä on 200mm ja todella kapea. Tuohon terän leveyteen saattaa kyllä vaikuttaa terotuksien määräkin. :) Heh, juu :) On itelläki tuo yks "ahven-/siikaveitsi"-nimikkeellä myynnissä oleva Swibo. Siinä on kans ohkainen ja lötkö terä ja ei ihan suosikkiveitsi ole, tekee työn toki kyllä. Äkkisiltään mietittynä aloittelijan (esim. itteäni ajatellen silloin aikoinaan) on ehkä hankalampi aloittaa liian lötköllä veitsellä. Itestä ainakin oli mahtava voimannäyte ku sai veitsen mutkalle ja sit olikin aika tarkkaa esim. filettä irrottaessa, että paine tuli juurikin siihen rangan seutuville ja että veitsi oli "oikealla" kaarella. Siinä missä suorallakin veitsellä ois tullu parempaa jälkeä :) Mutta mistäpä näistä tietää ku ei kuitenkaan mikään mestari ole, tosin kai sitä jotain on oppinut vuosien varrella ku pystyi naljailemaan joku aika sitten kaverille, joka aloitti kalastuksen ja fileoi ahventa ensimmäistä kertaa :P Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Satunnaiskalastaja - 12.11.12 - klo:23:45 Kyllähän sitä fileoi fileointiin tarkoitetulla veitsellä melkein millä tahansa kunhan se on vaan terävä. Sopivilla välineillä homma käy kätevämmin. Itselläni ei ole kovin paljoa kokemuksia eri veitsimerkeistä, vaikka viisi veistä omistankin. Täällä kaupunkiasunnossa on vain Fiskarssin pienempi Avanti 18 cm terällä. Yhdellä kalakämpällä on joku reilusti yli 20 cm mittainen, joka toimii kuin unelma - on tosin aika vähän käytetty, ei ole tarvinnut vielä hioa. Mökillä, jossa pääasiassa kalastan, on kolmen veistä, sellainen Rapalan halpa ruskeakahvainen Filetti, ja kaksi muuta lienevät Fiskars Avantin molemmat koot. Yhtä hieman pitempää ja järeämpää vielä kaipaisi noiden lisäksi.
Tuo Rapalan filetti toimii ihan hyvin keskikokoista ahventa perattaessa. Ongelmana sillä on nopea tylsyminen, parinkymmenen 200..300 g ahvenen fileoimisen jälkeen saa jo näyttää puikkoa ja silloin tällöin hioa, terä lienee pehmeämpi kuin Fiskarsseissa. Hyvänä puolena tässä on erittäin terävä ja ohut kärki, joka sopii mainiosti puhkomiseen, esim. kalojen rinnan puhkomiseen. Myös muikkujen vatsat aukenevat siististi yhdellä työnnöllä. Tässä terän lyhyys on eduksi koska tällöin kärjen saa kohdistettua helposti. Tavakseni on tullut käyttää kahta veistä, jos ahvenet ovat kookkaampia tai niitä on runsaammin (yli 40 kpl). Nuo Fiskarssit kestävät halkoa isompiakin kaloja pahemmin tylsymättä yhden perkauskerran, ja ovat käytössä vähäisiä pienikokoisiaa saaliita lukuunottamatta. Nahistaessa ja kalan koon ylittäessä puoli kiloa turvaudun tuohon pitempään (21 cm) Avantiin, lyhyemmässä terässä loppuu viiltopituus kesken - välillä kaipaisi vieläkin pidempää terää sekä ahventen nahkoja irroitellessa että haukien kanssa. Otsikko: Vs: Fileointi Kirjoitti: Typeyks - 13.11.12 - klo:08:16 Aika harvoin käytät puikkoa, jos 20 kalan jälkeen käytät termiä jo.
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Lidissimus - 08.07.13 - klo:20:32 Uppia
Hauen suomustus painepesurilla :o http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013070817142596_uu.shtml Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Satunnaiskalastaja - 09.07.13 - klo:22:10 Hauen suomustus painepesurilla :o Hauen suomut eivät kovin tiukassa ole, mutta toimisikohan tuo puolikiloiselle ahvenelle?Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Koukkuk - 10.07.13 - klo:01:02 Hienosti varmaan piha täynnä suomuja tuollaisea paine session jälkeen 8)
Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Braven - 10.07.13 - klo:04:13 Tieto lisää tuskaa, tänään luin semmoisesta myrkystä kuin botuliini. Sitä kuulemma on rantavedessä ??? Itsehän olen aina tehnyt niin että kun kala on fileinä niin huuhtasen sen järvivedessä puhtaaksi. Tapanko itseni jos jatkan näin? Sen lisäksi mökillä ollessa usein pesen kädet rantavedessä ja jopa hampaiden pesuun otan vedet siitä. Olisiko suotavampaa jättää fileet kokonaan huuhtomatta fileoinnin jälkeen? Eihän niissä kauheasti likaa ole jos kala on verestetty... Jos vain mahdolliset roskat pyyhkisin vaikka talouspaperilla? Tiedän kyllä, että 90% peloista on turhia... :-X Niin ja mökillä ei siis ole muuta vettä kuin järvivesi + pänikässä tuotu vähän vettä, mutta se menee kahviin sun muuhun joten en sitä voi käyttää kalojen huuhteluun. Ensi kesänä kaivan kyllä sinne kaivon. Tänä kesänä piti jo mutta en löytänyt suonta vaikka varvulla etsin. Itse en käytä vettä kaloja fileoidessa. Ainoa mihin tarvii, on käsien pesuun ja tiskaukseen jälkikäteen. Kalankäsittely keittiössä voisi olla aika sotkuista puuhaa, jos lutraisi veden kanssa isommin. Ahvenen ja kuhan fileroinnissa ei varsinkaan vettä tarvitse, kun suolet saa jäädä päähän kiinni. Hauen kanssa tarvii leikkuulauta pestä, jos ei käytä useampaa alustaa puhtaille fileille. Se hauen lima on ikävää värkkiä. Fileitä ei kannata huuhdella, jos ei satu maahan/lattialle tippumaan. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Postimies16 - 19.07.13 - klo:14:43 Samaltapa nuo kalat on itellä maistunut, perkaanko kesähelteellä sen 30 vai 60 minuuttia tapon jälkeen, kunhan se on pysynyt viileänä, usein laitan saaliin rantaveteen jossa on varjoa. Eli se on ok jos itse laitan kyrmyniskat muovipussiin ja pussi rantaveteen lojumaan? ??? Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Koukkuk - 23.07.13 - klo:01:41 Eli se on ok jos itse laitan kyrmyniskat muovipussiin ja pussi rantaveteen lojumaan? ??? Kyrmyniskat pussiin ja pussi varjoon, päälle vaikka märkä pyyhe. Kun vesi haihtuu pyyhkeestä niin tuo haihtuminen viilentää kalojakin. Verestys auttaa myös kalan säilymistä. Hiukan hifimpi tapa on käyttää kylmälaukkua tai ämpäriä jossa kylmä-kalleja tai jäädytettyjä 1/2 litran vesi pulloja. Otsikko: Vs: Kalojen perkaaminen ja fileointi Kirjoitti: Typeyks - 23.07.13 - klo:10:20 Täälläkin näköjään märehditään tuota Cl. botulinumia, joten kirjotetaan hieman omaa näkemystä/tietämystä asiaan liittyen.
Kannattaa muistaa, että kyseinen bakteeri kasvaa hapettomissa olosuhteissa ja itiöt ovat niitä, jotka tuottavat sen botuliini myrkyn. Kyseessä on hermostomyrkky ja sen takia sitä pidetään todella vaarallisena, mutta tätä myrkkyä käytetään myös ihan tietoisesti esim. laimennettuna naisiin, joka tunnetaan nimellä Botox. Bakteeri itsessään on todella huono kilpailija muiden bakteerien kanssa ja sen takia elintarvikkeista kylmäsavustettu kala ja Kuopion herkut (kukko) ovat yleisimpiä tartunnan lähteitä, joissa tuhotaan valtaosa muista bakteereista ja siten Cl. botulinumin kasvu onnistuu. Mitä tulee tuohon rantaveteen ja kalan huuhteluun, niin tuntuu oudolta, että tuota "pöpöä" olisi rantavedessä, johon allokko tuo happea säännöllisesti. Kaikki on toki mahdollista, eikä pidä vähätellä vaaran riskiä. Itse kuitenkin mielummin pesen peratun kalan rantavedessä, kun yhtä kaukaa haettuna saan EHEC:n kalan ulosteesta (jonka kala on saanu pelloilta valuneesta lehmän ulosteesta) ja siten itselle verisen ripulin. Jokainen tekee kuitenkin, kuten parhaaksi näkee. |