Itse ehdottaisin haukiskaban mitattavaksi suureeksi pituutta. Esim. viiden kalan yhteispituus ja kilpailuajankohdaksi elokuu-lokakuu. Olen
On totta, että painavia kaloja on helpoin saadaan mereltä marras-toukokuun välisenä aikana, mutta pisimmät kalat saadaan lähes poikkeuksetta järviltä ja yleensä loppukesän aikana.
Mahdollisesti ongelmana on myös se, että kalastuksen harrastajia on kovin monenlaisia. Kalliit palkinnot saavat myös muuten kaislikossa mököttävät himokalastajatkin liikkeelle. Yksi ratkaisu olisi, jos resurssien puitteissa on mahdollista, kaksi sarjaa joista toiseen hiukan parempi palkinto. Osallistua saa kumpaan vaan muttei molempiin. Ja jokainen kala pitää ilmoittaa esim. viikon sisällä saantipäivästä taktikoimisen välttämiseksi.
Tai sitten yksinkertaisesti junnusarja erikseen tai ikäraja.







