Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Saarijärven Pyhäjärvi

(Luettu 7885 kertaa)
pekauppi
*

0
Poissa


Profiili
« : 08.06.09 - klo:18:59 »

Tässä juhannuksen jälkeen suunnataan kohti keskisuomea ja Saarijärveä. Kyselisin tietoja Saarijärven Pyhäjärvestä kalapaikkana. Ainakin netin mukaan lajisto on laaja ja kalaa pitäisi tulla. Mutta vähän olisi kiva tietää etukäteen millainen paikka ja mistäpäin järveä kannattaa kalaa lähteä etsimään. Näin alkukesästä varmaan hauki ja ahven ovat varmimpia saaliita vai miten?

Millaista väriä Pyhäjärvellä on syytä valita käyttöön, onko vesi miten kirkas/tumma. Miten lohikalat näin alkukesästä, syvänteestä vai matalikolta, kun ei järvestä ole lohta koskaan pyytänyt. Kannattaako ottaa verkkoja ja katiskoja mukaan?

Eli tälläistä yleistietoa... Tarkoitus olisi pääosin vetouistella parilla kolmella vavalla riippuen tietenkin siitä saanko moottorin vuokrattua vai meneekö soutuhommiksi. Verkkokalastus on minulle järvikalastuksesta se tutuin, muikkua ja ahventa on tullut nostettua Iso-lamujärvestä paljon joskus nuoruudessa
Rölli
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 09.06.09 - klo:20:57 »

Vesi ainakin on kirkasta ja väreinä on parhaiten toiminu rusehtavat ja muikunväriset.
pekauppi
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #2 : 10.06.09 - klo:08:09 »

Tuo oli hyödyllinen tieto. Voisikin olettaa jos kerran muikkua on järvessä, on se myös yleinen saalis petokaloilla.
Zinkki
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 15.06.09 - klo:14:15 »

Isompi ahven ja hauki on itselläni uistelussa ottanut parhaiten erilaisten pakkojen ja karikoiden ympäristöstä  ja niitähän kyllä pyhäjärveltä tuntuisi löytyvän. Itse en kyllä ole kovin kummosilla saaliilla päässyt ikinä siellä juhlimaan. Epävarma Oletettavasti huonolla paikkojen tuntemisella on jotakin osuutta asiaan.

Verkoilla saavat ainakin siikaa ahventa haukea ja madetta mitä nyt talvella tuli pilkkimiehiä kuulosteltua.
pekauppi
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #4 : 20.08.09 - klo:09:19 »

Tuli tosiaan heinäkuun alussa käytyä Pyhäjärvellä ja saalistakin tuli. Pääosin ahventa, joitakin pienia haukia. Yksi isompi kala oli kiinni mutta pääsi väsytyksen jälkeen irti juuri ennenkuin olisin nähnyt mitä uistimen päässä olisi ollut kiinni.

Katiskallakin tuli haukia mutta olivat niin pieniä että menivät samaa tietä takaisin järveen.

Sinäänsä hyvä paikka, varsinkin ahvenet olivat isokokoisia.
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines