Äänestys
Kysymys: Käytätkö mäskiä?
Aina ja saan kalaa satunnaisesti - 0 (0%)
En koskaan - 38 (51.4%)
Usein - 5 (6.8%)
Satunnaisesti - 8 (10.8%)
Vain tietylle kalalle - 5 (6.8%)
Harvoin - 15 (20.3%)
Aina, ja saan kalaa paremmin - 3 (4.1%)
Aina, mutta en saa kalaa paremmin - 0 (0%)
Äänestäjiä yhteensä: 66

Sivuja: 1 [2]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Mäskin käyttäminen

(Luettu 22801 kertaa)
Barra
*****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #15 : 30.09.10 - klo:18:47 »

Mutta eikö tuo otsikko ole hiukan "kaksimielinen"? Vai viiraako taas allekirjoittaneen korvien välissä?

En sitä nyt muuttamaankaan ryhtyisi. Ihan sopiva otsikko, kuvaa tätä aihetta ihan hyvin. Kyllähän se mullakin vähän pisti alkuun silmään, muttei enään kun tämä aihekkin on ollut sen verta pitkään.

Dafag did I just said...
Dj_God
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #16 : 30.09.10 - klo:19:01 »

En sitä nyt muuttamaankaan ryhtyisi. Ihan sopiva otsikko, kuvaa tätä aihetta ihan hyvin. Kyllähän se mullakin vähän pisti alkuun silmään, muttei enään kun tämä aihekkin on ollut sen verta pitkään.

En sitä tarkoittanutkaan. Tuli vain jostain semmoinen pakottava tarve lisätä pieni "huumorinkukka" viestiin. Mutta turhat jorinat sikseen.

Onko noista kaupan versioista kuinka laajaa kokemusta? Mitkä toimivat, mitkä eivät? Kuulemani mukaan nuo PowerBaitin mäskit eivät oikein tuottaisi toivottua tulosta. Mihinkä aikaan vuodesta nuo ovat parhaimmillaan?

The Optimist thinks this is the best of all possible worlds. The Pessimist thinks the Optimist may be correct.
vepatus
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #17 : 24.01.11 - klo:17:53 »

Mitenkäs tuota mäskiä nyt tehdään? Ostin Virosta tollasen "mäskijauhe"-pussin, mikä siis oikeastaan näyttää ihan sahanpurulta. Elikkä eikös sitä johonkin sankoon laiteta ja sitten vaan vettä päälle ja jotain madon- ja toukkien palasia joukkoon ja vaikka maissia? Vai olenko ihan hakoteillä? Hymyilee leveästi


käy kattoo tuolta tos on lnkki mistä näkee hiukan et miten mäski tehdään http://www.onkitukku.fi/maskireseptit-avaa-klikkaamalla-tasta-p-1580.html.

ite oon käyttänyt kyseisen liikken mäskejä mut oon itse lisännyt mäskiin vaaleeta ja tummaa leipäjouhoja ja sitten kun oon kalapaikalla niin oon lisännyt sokeri/suolaliemessä ollutta maissia ja vaniilisokeria (esim. lahnat tykkää makeesta)matoja ja toukkia sekään ja ei kun palloja tekemään ja heittämään mistä onkii.palloja saa heittää 5-15 kappaletta kerralla ja kalaa rupee tulee 30 min sisällä.hja jos virtaavaan paikkaan menee onkimaan niin kannattaa pistää peukalonpääm kokosia kiviä palloihin niin ei virta vie mennessään mäskiä
mikael
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #18 : 05.03.11 - klo:20:48 »

Harvoimpa mäskiä olen käyttänyt. Jokusen kerran viime kesänä kokeilin ja siihenhän se jäi, kun saaliit eivät parantuneet kalallakaan. Vihainen

esteri123
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #19 : 10.03.11 - klo:19:00 »

En ole käyttänyt kaupasta ostettua mäskiä koskaan, mutta pieniä leivänmuruja olen joskus repinyt leivästä ja tiputellut veteen.

Edit: Ensimmäisen mäskipussin ostin elämässäni eilen, toivoen sen houkuttavan suuri lahnoja onkeeni  Iskee silmää
mikael
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #20 : 11.03.11 - klo:18:07 »

En ole käyttänyt kaupasta ostettua mäskiä koskaan, mutta pieniä leivänmuruja olen joskus repinyt leivästä ja tiputellut veteen.
Niin, jotain tollasta mäskäystä itsekin joskus käyttänyt, ottanut jotain pehmeää leipää, kostuttanut hiukan ja puristanut taikinaksi, toimii ihan kohtalaisesti. Iskee silmää
anttix
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #21 : 19.07.11 - klo:09:07 »

Itse käytän nykyään mäskiä aika usein, ainakin katiskaan laitan aina, ja toimii hyvin.



Tässä resepti:

Elovena kaurahiutaleita
Vettä
Leivinjauhetta
Olutmallasta

-Laita kaurahiutaleita johonkin rasiaan
-Lisää sekaan vettä
-Laita mikroon lämpenemään täydelle teholle noin minuutiksi
-Lämmittämisen jälkeen lisää leivinjauhe ja olutmallas
-Sekoita vaikkapa lusikalla
-Kaurahiutaleita voi lisätä niin paljon kun on tarve, jos haluaa paksua.

Kannattaa kokeilla!

Edit: Ahventa, särkeä ja lahnaa ainakin houkuttelee toi mäski.

EP - tiimi.
lammindude
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #22 : 19.07.11 - klo:09:59 »

Ite ostin dragon talivi mäskiä kirjolohelle, mutta ite en ole vielä testannut ja sit käytän särki kaloille omatekosta mäskiä.
vepatus
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #23 : 01.07.12 - klo:10:04 »

käytän mäskiä.käyn itte mäskikilpailuissa ja tämän kesän paras saalis 15.6 kiloo kilpailuissa.harjotteluun käytän eri mäskiä kuin kisoissa.kalalajeja on ollut laidasta laitaan esim.lahnoja,pasureita,särkiä,kirjolohia,kuhaa,haukee,sorvaa siinä muutamia lajeja.
krisu
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #24 : 05.07.12 - klo:12:09 »

hello kyllä sitä tullee käytettyy aika usein
darkskate12
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #25 : 20.07.12 - klo:18:43 »

Pitäs nyt sekotella mäskit joten tietäisköhän kukaan mikä olis melko varma ahvenelle. Eli ahventa pitäs houkutella avaraan kaislikko kupeeseen ja toivottavasti myös lähtis tuo hauki kiinnostumaan niistä ahvenista sitten joka on tarkoitus. Saa kyllä olla hajusteita muillekkin kaloille joista hauki tykkää. Oon kuullu että hajuina toimis kahvi/kaakao,vanilja ja valkosipuli. Vaniljaa on jo valmistettuna, mutta tuo valkosipuli.. mahtaisko toimia? luulis haisevan edes vähän paremmin kuin vanillan, kiinnostais siintä tietää enemmän ja onhan niitä valkosipuli jigi hajusteitakin. Tai joku muu perushaju jonka löytää nopee jos käy kaupassa. Kiitos etukäteen.

'' Hei siellä mulahti uistimen jälkeen...
Nyt haravoidaan tää lumpeikko! ''
Tagit: Mäski  onginta  mäskin käyttö 
Sivuja: 1 [2]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines