Tämä nyt ei ihan videopelistä käy, mutta kuuluu jossain määrin aihepiiriin. Kokeilin hiljattain Hong Kongin Facebookissa niiden uutta kalastuspeliä. Aika hyvä ja koukuttava loppuunsa. Ideana siis se että kuva jostain kalastukseen liittyvästä tuotteesta paljastuu pala kerrallaan ja se pitää arvata mahdollisimman nopeasti. Yllättävän pienestä osasta esim jotain uistinta jo pystyy sanomaan mistä tuotteesta on kyse. Kannattaa varsin kokeilla:
https://www.facebook.com/HongKongKalastuskauppa?sk=app_218431188229331 - tuossa on suora linkki, jospa se toimis noin. Ainakin sinne pääsee kirjoittamakka Facebookin hakuun Hong Kong ja valitsemalla vasemmasta laidasta kalastuspelin.
On muuten tosi koukuttava. Hieman nauratti, kun painoin kuvan pois heti alussa, siis siinä vaiheessa, kun kuvan tilalla oli vain ruskeaa. No eihän siinä voinut muuta kuin arvata ja sepä menikin oikein.

Siitä rapsahti 904 pointsia. Ennätys pisteet yhdestä kuvasta on 927, ainakin niistä mitä mieleen on jäänyt. Kerran olen kaikki arvannut oikein ja silloin sain pisteitä yhteensä noin 10 000.