Nyt on vaan pakko vastata tähän, vaikkei vastikään perustetussa profiilissa kaloja vielä näy.
Vaari aikoinaan opetti kalastamaan säkylän pyhäjärvellä ja Yläneellä sijaitsevalla mökillä tuli nuoruusvuodet vietettyä ihan vaippaikäisestä asti.
Tuoltahan on myös tuo nykyistä mainittua suurempi 'vanhan kansan' ennätys hauki saatu

En muista kertaa tai kahta enempää pilkkineeni tuolla, mutta kesäisin on tullut aikaa vietettyä kalastuksen parissa todella paljon.
Kalaa tuolta on tullut revittyä reilusti, vaikkakin aikaa viime kerrasta on kulunut reilusti.
Yläneen puolelta ja lähinnä lihasvoimin löytyvistä paikoista on itsellä kokemusta, joten suppeaksihan tää menee ja jälkijunassa alkuperäsiin kyssäreihin tulee.
Heittelemällä omia suosikkejani on Yläneen joki ja sen 'suisto' sekä kallionokka, joesta myös sikäläisenä on katiskalla saatu mukavasti kalaa.
Nykyisellään kun ei mökkiä tuolla enää ole, pitäisi mennä piipahtamaan autolla jokisuuhun ja kallionokalle vissiin pitää vääntyä karavaanarialueen kautta. Aiemmin tuonne tuli joko soudettua tai kahlattua ja uitua sen kapean virtaavan syvennyksen yli romut kainalossa.
Jokisuu löytyy kartalta jokisuuntie-nimellä (mikäli eivät tien nimiä ole vaihtaneet, paikkakuntana lienee nykyään pöytyä) ja ajelee vaan tietä kunnes kantti loppuu, tie kun päättyy jokeen.
Vasemmalle lähtee polkua ja mitä pidemmälle mennään sen ahtaammaksi käy paikat, mutta sopivaan aikaan osuessaan myös saaliin koko kasvaa. Itse viihdyin eniten kalassa iltaisin, jolloin tosin myös hyttysiä on tuolla varsin reippaasti (yllätys). Syönti alueella oli aikoina jolloin itse tuolla tuli aikaa vietettyä varsin vaihtelevat ja nollaretkiä on takana paljon.
Rannoilla pohjassa lienee edelleenkin reilusti katkenneita oksia, joten ahnaasti pohjaa tunnustelevalle kalastajalle on menetettyjä uistimia luvassa.
Oikealle menevä polku oli viime visiitin tehdessäni venahtanut hieman, mutta noilta nurkilta en muista koskaan saaneeni muutamaa ahventa enempää kalaa ja nekin soutuveneestä.
Veneen omaavalle kalastajalle uistelu tarjoaa oman lisänsä, mutta vesistöä tuntematon hajottaa matalan veden aikaan kohtuu helposti perämoottorinsa joen mutkissa

Kallionokan syvyyksistä isoa ahventa on irronnut mukavasti, mutta kyseessä on ollut melkein aina parvi, joka on mukaan kertynyt.
Syvemmältä harvakseltaan kolmosen nelosen hauki.
Kulkua tänne en osaa autolla neuvoa, mutta yläneen keskustassa on joku teidentukko-merkki, jota seuraamalla löytyy auton perässä raahattavien majoitusten pesimäalue, jonka pohjoisimmassa kolkassa ne isot ja harvakseltaa löytyvät hauet lymyää

Narvinkiven kivikkoinen ympäristö tarjoaa soutuveneilevälle keskikokoista ahventa ja atraimelle pienempää haukea kivikosta ja viereisistä kaislikoista.
Lohkare sijaitsee pehkurannan edustalla ja Turkulaisilla ainakin oli helposti mahdollisuus päästä näistä antimista nauttimaan Kalikan alueen silloisilla soutuveneillä puurtamalla about kilometrin (narvinkiveltä on 2km jokirantaan).
Myös Loimaan kunnalla/kaupungilla on oma vapaa-ajan kohde kalikassa, joten sikäläisillä lienee myös mahdollisuus tähän, tai ainakin lieni.
Itse on sattuneesta syystä tullut myös snorklailtua lohkareen ympäristössä harppuunan kera, tuloksena tosin mukavat muistot ja tylsyneet harppuunan kärjet

Mukavia entisten naapureiden rantoja ja niiden kivikoita on lähistöllä reilusti, mutta ne on valitettavasti omissakin silmissä yksityisrantoja :|
Veneen lasku yleisesti lienee edelleen mahdollista valasrannan nurkilta.
Ei muuta kun humuksen tummentamaan jokisuistoon tutustumaan tai sen ympäristön tarjoamaan upeaan kirkasvetisempään järveen ja sen kalakantaan ottamaan tuttavuutta. Järven lupa-asioista lienee tälläkin sivustolla tarkempaa tietoa, etsivä löytää

Kireitä siimoja,
-Sammy