Minulla on jo 198cm/3-12g vapa kevyille vieheille ja jigailuun. Nyt pitäisi saada järeämpi keppi jolla onnistuisi tuosta 12g vieheistä raskaampien heittely rannalta ja veneestä. Puntaroin 14-40g (240cm) ja 20-60g (250cm) avokelavapojen välillä.
Jos hankin 14-40g vavan niin mitenköhän paljon tuon painosuosituksen uskaltaa ylittää jos haluaa satunnaisesti heitellä painavampaakin viehettä? 20-60g vavalla ei varmaankaan tulisi painosuositusta koskaan ylitettyä mutta mietityttää että miten tuohon 12-19g välimaastoon jäävät vieheet sillä lentävät (kuten esim. 15g Minari)?
Onko viehepainosuosituksella mitään tekemistä vavan herkkyyden kanssa? Onnistuisikohan tuollaisella 20-60g haukivavalla myös raskaampi jigailu?
Onnistuu. Lähinnä vavan aihion laatu määrää, miten herkkä se on. Itselläni on esimerkiksi Dragonin HM80 Monster Jerk- vapa jossa suositus 30-80. Todella herkkä ja kevyt aihio, vaikka voimaa on kuin pienessä kylässä. Käytän Raskaammassa jigauksessa yli 30g vieheiden kanssa.