Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Tietoa pilkkimisestä tyhmälle.

(Luettu 2140 kertaa)
fisumies123
*

0
Poissa



Profiili
« : 11.10.11 - klo:15:32 »

Eli mistä kannattais ostaa, minkä merkkisii tavaroita kannattaa olla, minkä hintasia vois ostaa ku alotan. Vois mulle myös jotain perustietoa kertoa pilkinnästä  Hymyilee
Satunnaiskalastaja
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #1 : 11.10.11 - klo:17:33 »

No et sitten ihan suppeaa kysymystä laittanutkaan. Käytäpä hakukoneita hakusanalla pilkintä. Noin alkuun suosittelisin satsaamaan hyvään vaatetukseen ja lämpimiin jalkineisiin sekä kunnolliseen jääkairaan. Itse pilkkivehkeisiin ei tarvitse paljon satsata ennen kuin alkaa tietämään mitä tahtoo. Olettaen että pilkit ahventa sisävesillä, voisi ketjupilkki olla helpoin aloittaa.
NonProkalastaja
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 11.10.11 - klo:18:04 »

Itse tekaisin teelusikan varresta pystypilkin, värityksessä toisella puolen keltaisia raitoja, toisella puolen punainen, kultainen ja hopeahileinen pystyraita niin johan alkoi ahvenia tulla. (+siikaa, särkeä ja lahna sekä hauki joka karkasi avannon alla) On toiminut "vähän" sitä "neula" -merkkistä yleensä pilkkiongen kaverina tulevaa pystäriä paremmin. Pystypilkillä kuuluisi mielestäni olla uinti, ja tuo "leijuminen" ilmeisesti toimii paremmin kuin lähes suora uppoaminen ("neulalla"). Se uinti ja kirkkaat värit ja hieman suurempi koko herättävät ahvenien ja muiden kalojen huomion kauas, ja siitä lähtee muutaman sentin alaspäin olevasta siimasta toukka johon ne sitten napsivat.

Jos et itse tee niin minun vinkkejä olisivat:
1)Osta pystypilkki joka "leijuu" tai ui edes jotenkin eikä vain uppoa. Ja pystypilkiln koko saa/pitää järvellä olla ainakin pikkurillin pituinen tai pidempi. Pieni ei herätä riittävästi huomiota, kertoo kokemus.
2)Mikäli koukku on suoraan kiinni pilkissä niin irrota se ja korvaa siimanpätkällä jossa vasta muutaman sentin päässä on koukku. (ei jos pilkistä lähtee ketju koukkuun)
3)Maalaa mielellään siihen pilkkiin edes jotain jännää kuviota (aaltomaiset pystysuuntaiset raidat ovat hyviä!) huomioväreillä ja/tai hopea- tai kultahileellä, jotta pilkki erottuisi kauas. (tai käytä foliota)
4)Katso avannon alla kuinka pilkki ui, ja yritä uittaa sitä niin että se pilkki "jahtaa" sitä toukkaa kuin pieni kala.
5)yritä saada kala
6)Jos et saa niin mene kotiin
7)Jos saat niin pysy paikallasi, mikäli ei uusiksi nappaa niin siirry vähän syvempään tai matalempaan
8)Isommalle ahvenelle kirkkaanväristä (oranssi ehkäpä) tasuria jossa värikoukku, itsellä ei tosin toimi kovin hyvin kun on saalis niin pienikokoista


...tuossapa noita oli jonkin verran, mikäli isompaa kalaa haluat niin minä olen väärä henkilö vastaamaan. Hymyilee

-"...ja TAASKO se uistin on puussa?!?"
fisumies123
*

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 12.10.11 - klo:15:47 »

Kiitos vinkeistä  Hymyilee
Satunnaiskalastaja
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #4 : 12.10.11 - klo:22:18 »

Tästä
>6)Jos et saa niin mene kotiin
olen vähän eri mieltä jos kyse on ahvenjahdista. Vaikein asia uudelle pilkkijälle on kalojen löytäminen. jollei tunne paikkoja. Ahventa on mahdoton saada jollei sitä paikalla ole. Tyhjällä reiällä ei kannata kovin pitkään istuskella - jollei 5..10 minuutissa mitään elonmerkkiä ole, on viimeistään silloin aika vaihtaa paikkaa. Tämän vuoksi on hyvä olla kunnon kaira, sillä reikiä voi joutua tekemään aika lailla. Usein kannattaa ensin kairailla matalasta syvempään päin, kunnes löytyy se veden syvyys, jolla ahventa on, ja sitten seurailla pientä siksakkia tehden samaa syvyyskäyrää.
Tagit: Pilkintä  Pilkki 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines