Tieto lisää tuskaa, tänään luin semmoisesta myrkystä kuin botuliini. Sitä kuulemma on rantavedessä

Itsehän olen aina tehnyt niin että kun kala on fileinä niin huuhtasen sen järvivedessä puhtaaksi. Tapanko itseni jos jatkan näin? Sen lisäksi mökillä ollessa usein pesen kädet rantavedessä ja jopa hampaiden pesuun otan vedet siitä.
Olisiko suotavampaa jättää fileet kokonaan huuhtomatta fileoinnin jälkeen? Eihän niissä kauheasti likaa ole jos kala on verestetty... Jos vain mahdolliset roskat pyyhkisin vaikka talouspaperilla?
Tiedän kyllä, että 90% peloista on turhia...

Niin ja mökillä ei siis ole muuta vettä kuin järvivesi + pänikässä tuotu vähän vettä, mutta se menee kahviin sun muuhun joten en sitä voi käyttää kalojen huuhteluun. Ensi kesänä kaivan kyllä sinne kaivon. Tänä kesänä piti jo mutta en löytänyt suonta vaikka varvulla etsin.
Itse en käytä vettä kaloja fileoidessa. Ainoa mihin tarvii, on käsien pesuun ja tiskaukseen jälkikäteen. Kalankäsittely keittiössä voisi olla aika sotkuista puuhaa, jos lutraisi veden kanssa isommin.
Ahvenen ja kuhan fileroinnissa ei varsinkaan vettä tarvitse, kun suolet saa jäädä päähän kiinni. Hauen kanssa tarvii leikkuulauta pestä, jos ei käytä useampaa alustaa puhtaille fileille.
Se hauen lima on ikävää värkkiä.
Fileitä ei kannata huuhdella, jos ei satu maahan/lattialle tippumaan.