Oletteko koskaan kokeillut esim. rantakivikoissa piileskelevien simppujen ja nuoliaisten tai joessa lekottelevien haukien käsin kalastusta?
Itse rämmin tänä kesänä ensimmäistä kertaa rantakivikoissa simppujen ja nuoliaisten perässä. Ihan mielenkiintoista puuhaa täytyy sanoa, mutta vaatii varovaisuutta, sen verran vikkeliä otuksia ovat. Parhaista tyyleistä en sen enempää tiedä tai niistä ole lukenut, mutta tekemällä oppii nopeasti. Itse tein näin:
Aluksi etsin sopivan kokosen kiven, joka ylettyy veden pinnan yläpuolelle. Tämän jälkeen otan hyvän asennon ja senkun vain alan nostelemaan kiviä toisensa perään, mielellään niitä sen enempää kolistelematta. Ajan myötä aina jonkun kiven alta löytyy jotakin. Sitten, kun kala on hollilla lasket kätesi erittäin varovasti veteen ja hivuttaudut aina vain lähemmäksi kalaa, kunnes sormesi ovat lähellä sen kylkiä. Tässä vaiheessa kätesi tärisevät jännityksestä ja sinun on oltava nopea, joten isket sormesi yhteen ja toivot, että kala jäi väliin. And thats it! Aluksi saat mitä luultavimmin kokeilla muutaman kerran, ennen kuin onnistut, mutta se kuuluu asiaan.

Tänne sitten vaan viisaammat kirjoittelemaan juttua, me vähemmän viisaat kuuntelemme ja toisin päin.