Sivuja: [1] 2   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Muuramenjoki.

(Luettu 26888 kertaa)
Kala87433
**

0
Poissa


Profiili
« : 14.05.10 - klo:08:07 »

Onkos moni käynyt kalastamassa tuolla? Itse kävin eilen:

Noniin.

Varasimme luvat sinne eiliselle klo 20. Saavuimme paikalle 19.30 katsomaan hieman paikkoja. Kysyimme eräältä mieheltä että onko tullut. Ei kuulumma ollut koko päivänä tullu kuin muutama kirjolohi  Surullinen. Joissakin paikoissa polulla saattoi olla nilkkaan asti vettä joten kannnatti ottaa kumpparit mukaan. Sitten kahdeksalta aloimme heitellä siitä paloaseman niemenkärkeä vastapäätä. Yritimme siitä noin 45 minuuttia. Kun ei napannut, päätimme vaihtaa paikkaa. Menimme toiselle puolelle jokea ja seuraavaan niemenkärkeen missä oli pieni laituri. Siinä heittelimme noin 15 minuuttia. Ei mitään tapahtumia lukuunottamatta 5cm countdownin GFR värityksellä jäämistä puuhun   Itkee. Kello oli 21.00 kun siirryimme vieläkin alemmaksi siihen rauhoitusalueen lähelle. ehdin heitellä noin 10 minuuttia kun nilsu jäi puuhun kiinni Pyörittää silmiään. Seuraavaksi vaihdoin johonkin halpislusikkaan. Ehdin heitellä n. 10 minuuttia kun kokeilin katkokelausta. Heitin uistimen tavallisesti, annoin vajota ja aloin kelata. Mutta  sitten uistin pysähtyi. Luulin että oli pohjasssa kiinni mutta sitten se lähti viemään. Kala oli puolikiloinen kirre  Hymyilee leveästi. Siitä viisi minuuttia niin toinen kiinni. Samalla halpislusikalla ja vajotustyylillä. Mutta tämä kala ottikin aivan pari metriä rannasta. Sekin oli kirjolohi mutta hieman isompi:n.600g. Kello oli 21.25 kala ei enää syönyt. Lähdimme kävelemään takaisinpäin. Kokeilin vielä kerran heittää ja annoin uistimen vajota melkein pohjaan. Sitten uistin jäi johonkin kiinni. Mutta se ei ollut kala, vaan jonkun t-paita joka oli siellä pohjassa  Virnistää. Matkan varrella kokeilimme vielä heittää pari kertaa, mutta ei kalaa.



Uploaded with ImageShack.us
Nanottaja
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #1 : 18.06.10 - klo:10:04 »

Komeita kirrejä
Jobbe™
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 11.08.10 - klo:16:34 »

Itekkin oon ajatellu käydä siellä, Hienoja kaloja Järkyttynyt

Jobbe™
Kalaisa
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 18.09.10 - klo:12:31 »

Tossa toukokuun 25 tuli käytyä, ensi oli hiljasta muutama tunti mutta sitten mentiin kavereitten kanssa iha ohimennen testaan yhtä paikkaa ja 2 ekalla heitolla kaxi kirjolohta, 15min saalista kerty yhteensä 3 kirren verran: 1.5kg , 1.75kg ja 1.8kg sen lisäks noin kolme pääs irti, muttei samassa paikassa. Tossa viime keskiviikkonakin tuli käytyä kaverin kanssa, saalis jäi tosin laihaksi: yksi noin 1.5-2.0kg karkas suvannon rannassa. Kyllä se vähän otti päähän, kun suvannossa hyppi kalaa runsaasti, laskettiin, että enite oli jotain 60-70 kertaa minuutissa. Yhet oli perhostamassa, ja nosti yhteensä 5 tai 6 1-2kg painoista kirree.

Kalaisa®

Tämä tunnus ei enää ole aktiivisessa käytössä!
Kalaisa
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #4 : 21.08.11 - klo:13:12 »

Eilen tuli taas käytyä tuolla joella, vesi oli melkoisen matalalla muttei haitannut kalastusta, kaikkien osalta saalis jäi laihaksi, oma saaliini oli kaksi karannutta n.1-1,5kg kirreä Welmulla ja Mini fat rapilla, kaveri tosin sai Mini fatilla luonnontaimenen, mutta oli selvästi alamittainen, toiselle kalakaverille napsahti perholla harjus, alamittainen tosin sekin.
iVot
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #5 : 09.12.11 - klo:20:19 »

Viime viikonloppuna tuli taas käytyä, eikä ollut ihan turha reissu. Saaliiksi sain ensimmäiset taimeneni Muuramenjoelta: pituudet 33 ja 20 senttiä  Virnistää. Yksi noin 20 senttinen taimen ja about 50 senttinen kirre karkasivat. Lisäksi kaveri sai pari 20 senttistä taimenta. Kaikki reissun tapahtumat tulivat n. 45 minuutin aikana yläosasta, ysitien sillan ja vanhan kivisillan väliltä.

iVot
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #6 : 29.04.12 - klo:20:47 »

Parin aikaisemmin keväällä joelle heitetyn hiljaisen reissun jälkeen eilisellä käynnillä tapahtumia riittikin ihan hyvin. Aluksi aamupäivällä karkuutin kirren ensin perholla ja sen jälkeen kahdesti virvelillä. Tämän jälkeen näin (saman?) kirren iskevän kolmesti uistimen ohi lähes peräkkäisillä heitoilla. Tämän jälkeen oli pari hiljaista tuntia ja tuli kierreltyä jokea. Vähän ennen luvan loppumista palasimme samalle paikalle jossa olimme aamupäivälläkin olleet. Pari minuuttia ennen luvan loppumista haavissa sätki virvelillä saatu 1,4kg kirre ja tähän oli hyvä lopettaa.
Joonas93
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #7 : 29.04.12 - klo:21:39 »

Mites kun olis kovat halut päästä minulla perhoa vispaamaan ja Muuramenjoki kyllä kiinnostais  Iskee silmää
Kun olen täysin aloittelija vasta perho hommissa ( vain aikaisemmin pari kertaa vispaillut) niin onko järkeä suunnata Muuramenjoelle?  Pyörittää silmiään Kun kuvissa paikka näyttää aikas pajukkoiselta niin luultavasti aika menisi perhoa irroitella oksista, vai löytyykö myös avonaisia paikkoja vispailla?  Hymyilee
ᾲᾒῙῙὶ
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 01.05.12 - klo:11:30 »

Mites kun olis kovat halut päästä minulla perhoa vispaamaan ja Muuramenjoki kyllä kiinnostais  Iskee silmää
Kun olen täysin aloittelija vasta perho hommissa ( vain aikaisemmin pari kertaa vispaillut) niin onko järkeä suunnata Muuramenjoelle?  Pyörittää silmiään Kun kuvissa paikka näyttää aikas pajukkoiselta niin luultavasti aika menisi perhoa irroitella oksista, vai löytyykö myös avonaisia paikkoja vispailla?  Hymyilee

Juu joistakin paikoista puskaa ja puuta löytyy ja saa olla varovainen ettei huido puuhun. Iskee silmää
Mutta esim. Paloaseman suvanto on kohtuullisen helppo kalastettava, kuten myös yläosa siitä "heittolaiturin" kohdalta.
Itse olen muutamia kertoja joella perhostellut ja perho on käynyt kahdesti puussa, kummallakin kerralla puusillan yläpuolisen montun rannalle koivuun olen vispannut Hymyilee leveästi

Joen suuntaiset heitot auttavat asiaa, kuten myös lyhyet heittopituudet, sillä joki on varsin kapea.

Oispa kalaa
Joonas93
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #9 : 01.05.12 - klo:13:42 »

Kiitoksia tiedosta! Kyllähän sinne sit pitää tänä kesänä suunnata ainakin yksi reissu  Iskee silmää
iVot
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #10 : 01.05.12 - klo:14:19 »

Löytyykö myös avonaisia paikkoja vispailla?  Hymyilee
Hyvin tuolta takaheitto tilaa löytyy esim Paloaseman suvannosta kuten ᾲᾒῙῙὶ mainitsikin. Lisäksi alasuvannossa on heittolaitureita ja betoninen tasanne ja pieneen saareen johtavat pitkospuut joilta on myös ihan hyvä heitellä.  Ja matalan veden aikaan eli kesällä heittotilaa on runsaasti esim. Paloaseman suvannossa kun voi kahlata pidemmälle. Kyllä tuolla lähes jokapaikassa mahtuu vispaamaan, tai ainakin itseltä on onnistunut. Tässä on ilmakuva josta näkee vähän mittoja. Ja tässä vähän fotoja joita olit jo varmaan katsellutkin.
Joonas93
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #11 : 08.05.12 - klo:12:19 »

No niin nyt ois parin viikon sisään käynti Muuramenjoella!  Iskee silmää Onkos kelläkään antaa vinkkejä ns." varmoista otti perhoista" aloittelevalle perhostelijalle?  Hymyilee
iVot
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #12 : 25.06.12 - klo:20:39 »

Tänään tuli käytyä taas joella. Saaliiksi sain 11 särkeä ja 8 ahventa. Lisäksi kaksi kirreä ja yksi harjus karkasivat. Ottiperhoina toimivat larvat, liitsit ja nymfit eri väreissä.
http://www.kalasaalis.com/iVot/kalastusreissut/Muuramenjoella-sarkia-narraamassa/1596/
Kalastaja92
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #13 : 28.06.12 - klo:21:50 »

ite menossa lauantaina klo 4 alkaen. Näyttää kieltä eka kerta ku käyn. hienon näköstä paikkaa on
iVot
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #14 : 28.06.12 - klo:21:52 »

ite menossa lauantaina klo 4 alkaen. Näyttää kieltä eka kerta ku käyn. hienon näköstä paikkaa on

Ootko menossa perhoa vispaamaan vai virvelöimään? Onhan se hieno paikka. Hymyilee
Sivuja: [1] 2   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines