Sivuja: 1 [2] 3   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Kalankasvatus

(Luettu 19916 kertaa)
Sohjokauha
Vieras
« Vastaus #15 : 01.12.11 - klo:20:15 »

itseäni kiehtoo kalojen kasvatus,mutta kyllä ne siellä järvessäkin elää. onhan tuo 1000litran pönttö liian pieni?

E:vaikka 5 ahvenelle
Vastarannankiiski
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #16 : 02.12.11 - klo:17:19 »

itseäni kiehtoo kalojen kasvatus,mutta kyllä ne siellä järvessäkin elää. onhan tuo 1000litran pönttö liian pieni?

E:vaikka 5 ahvenelle

Ei ollenkaan. Omat kolme ahventani pärjäsivät vallan mainiosti 500 l tankissa. Tosin eivät olleet hirveän suuria.

Hurttarautu
Janzzki
Vieras
« Vastaus #17 : 03.12.11 - klo:20:11 »

Ollaan kaverin kaa kaivettu sellaseen suokohtaan kuoppaa joka on sellane u:n muotonen vähä. Vesistöjä ei oo lähimaillakaan, mutta vesi tulloo maasta ite. Siellä on yleensä puolisen metriä vettä, joten kyllä siellä nyt pari ruutananpoikasta eläs Hymyilee leveästi
Sohjokauha
Vieras
« Vastaus #18 : 18.05.12 - klo:14:34 »

Aihetta esiin...

Eli tänään olin katsomassa äitin enovainaan lohilammikkoa.
Pituus on noin 20m ja leveys noin 15m eli ihan riittävän suuri, ja syvimmässä kohdassa syvyyttä noin 1,5m.
Vähän rehevähkö.
Vesi virtaa hyvin, mäen päällä on lähde josta vesi tulee lammikkoon ja menee ojaa pitkin viereiseen järveen.

Suunnitteilla on että lähteestä laittaisi veden hetkeksi kulkemaan jonnekkin muualle ja pumppattaisiin lammikko tyhjäksi.
Sitten kaivurilla vain kaivamaan hieman syvemmäksi.
ja vesi takaisin.

Sitten olisi tarkoituksena laittaa isompia ahvenia vaikka 50 kappaletta ja laittaa niille salakoita ruuaksi.  Näyttää kieltä

Saattaa olla niinkin että minkit tulee mun kalat syömään mutta onneksi laitan minkkiloukkuja niin ei sitten tule syömään kun niiltä on nirri pois. Cool

Tarkoituksena olisi laittaa lammikkoon uppopumppu pyörittämään vielä vettä.
Liusi
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #19 : 18.05.12 - klo:16:23 »

Ainakin Amerikan puolella ovat rakentaneet noita altaita kasvihuoneiden pohjalle. Vesi kiertää kaloilta kasveille lannoitteeksi  Cool

Tuo olisi myös helpompi pitää sulana.

Hoitokalastaja
Lidissimus
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #20 : 18.05.12 - klo:19:03 »

Talon lähellä on sellainen 15x25 metrinen allas jossa on metrin verran vettä. Kerran laitoin sinne syksyllä 4 ahventa ja koko homma unohtui. Parin talven jälkeen keväällä tyhjennettiin lampea ja sieltä tulikin vastaan 3 paljon suurempaa ahventa + viitisenkymmentä pikkusta lisäksi eli hyvin niille oli ruokaa riittänyt eikä talvellakaan ollut lammikko pohjaan asti jäätynyt.

Nyt on yhdessä parin hehtaarin lammessa kuhakokeilu meneillään. Lammessa oli pelkkää pikkuahventa aikaisemmin jota on nostettu paljon pois ja sillä se ahvenenkin keskikoko on lähtenyt kasvamaan.

Kun tarpeeks yhdestä paikkaa kalastaa alkaa kalojen koko kasvamaan - hoitokalastusta Hymyilee
Janzzki
Vieras
« Vastaus #21 : 18.05.12 - klo:19:09 »

Joo, tuo mistä puhuin aikaisemmin niin siinä on nyt 9 ahventa. Hyvin eläävät, ovat olleet 5 päivää siinä (:
JuhannusKala
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #22 : 18.05.12 - klo:21:10 »

Uusimmassa Kalastus-lehdessä (nro. 1/12) on sivulta 46 alkaen juttua kalalammen rakentamisesta ja siihen liittyvistä seikoista. Jutun nimi on "Kalalampi kotipihalla" ja kirjoittajana Kari Lossi (taitaa olla Kalossi-vaappujen valmistaja).
Vastarannankiiski
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #23 : 19.05.12 - klo:10:27 »

Kari Lossi (taitaa olla Kalossi-vaappujen valmistaja).

Onhan se. Ellei sitten ole joku muu saman niminen

Itse en tänävuonna ainakaan vielä ajatellut kalankasvatusta. Jos jonkin mielenkiintoisen lajin saisi kotiin asti elävänä kuljetettua, niin sitten voisi aloittaa. Tankki on vettä vaille valmiina pihalla.
mikael
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #24 : 19.05.12 - klo:10:54 »

Kalankasvatusaltaan pitää olla suuri, jotta ne kasvaisivat ja lisääntyisivät siinä ja syvyyttä väh. n. 1,5 metriä. Kottikärryissä ne kalat kuolee nopeasti eikä niitä kannata säilyttää siinä päivääkään! Ruokaa kalat (luonnon peruskalat ainakaan kuten ahven ja särkikalat) ei tarvi mutta esim. hauelle pitää laittaa lampeen pikkukaloja. En tiedä kuinka suurta allasta ajattelit mutta kolme elintärkeää asiaa siinä kasvatuslammessa on:
1.) Siinä pitää kiertää vettä jossa on happea.
2.) Sen pohjan täytyy olla luontoa eli kumiseen uima-altaaseen on turha uneksiakkaan saavansa eläviä, hyvinvoivia kaloja.
3.) Riittävästi elintilaa eikä liikaa kaloja lampeen. Särkikalat elävät sulassa sovussa, ahvenet parvissa ja syövät pieneläimiä ja pikkukaloja. Hauet nielevät päivittäin niitä lammen pienempiä kaloja taas. Mieti millaisissa oloissa ne normaalisti elävät ja mitä ne tarvivat. Ruutana on suomen sitkein kala, ahven toiseksi jne. Niitä EI kannata rääkätä vaan järestää niille mahdollisimman lokoiset oltavat.


Tällainen se oma lampi on ja ollut jo ainakin mitälie 20 vuotta. Hiekka/mutapohja, pituutta n. 30 metriä ja leveyttä n.20. Vesi tulee lampeen kukkuloiden puhtaista puroista ja kiertää lammen kautta järveen laskevaan leveään ojaan. Talvella lammessa kävi useamman kerran saukko, ovela veikko siitä että pystyy rikkomaan 20-30 cm jään ja hakea sieltä ne kalat. Lammest siis hävisi talven aikana luultavasti kaikki lampeen laskemamme  kymmenkunta 1-2,5 kg lahnaa ja Lahnojen rankoja löytynyt pihan vierestä tänä keväänä useampi.. Ahvenista katosi noin puolet, kuitenkin hyvällä menestyksellä lampeen jäi kutukuntoisia ahvenia jatkamaan sukuaan. Särjet ja sorvat ovat selvinneet melko hyvin. Suurimpana yllätyksenä lampeen viimekeväänä lasketut kaikki neljä haukea ovat kasvaneet ja täydessä kunnossa lammessa kutemassa. Pikkuhaukiakin (sormenpäänmittaisia) havaittiin useampi! Kaloista siis yli puolet on selvinnyt varhaisesta viimekeväästä tuossa lammessa ehjinä ja siinähän kutevat nyt! Ei pystynyt edes saukko tekemään lammen kalakantaan suurta lovia, muuten kuin nuiden lahnojen osalta. Yksi hauki jopa nappasi tänään lammessa uittamaani jigiin hanakasti ja jaksoi taistella sen hetken kun oli kiinni. Yhden hauen pyrtöstö havaittiin jälki, jonka luultavasti saukko on sille tehnyt, tai toinen hauki muttei kiinni saanut. Tällä hetkellä lammen kalakanta siis mainiossa kunnossa ja tekemässä tuon lammen kalakannasta päättymätöntä tarinaa.. Hymyilee) Tällä hetkellä lammessa särkikalat mutustavat kaikenlaista "heinää", ahvenet ainakin niitä tuhansia nuijapäitä ja hauet kaikkia kaloja ja toimii..

Sohjokauha
Vieras
« Vastaus #25 : 19.05.12 - klo:15:41 »

Tänään kävin taas siellä lammikossa, huomasin että siellähän on ainakin kaloille ruokaa kun pohjaeläimiä pohja kuhisee ja myös pinnalla oli mitälie "kirppuja".
Sohjokauha
Vieras
« Vastaus #26 : 19.05.12 - klo:19:03 »

Laitan vielä siiä lammikosta kuvaa...



Oikealta mäen päältä virtaa lähteestä vesi lammikkoon (vastarannalle) ja lähtee oikeasta alakulmasta sinne järveen.

Kommenttia laittakaa.
JuhannusKala
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #27 : 19.05.12 - klo:20:09 »

Laitan vielä siiä lammikosta kuvaa...


Oikealta mäen päältä virtaa lähteestä vesi lammikkoon (vastarannalle) ja lähtee oikeasta alakulmasta sinne järveen.

Kommenttia laittakaa.
Hienohan tuo on paikkana kaloja kasvattaa. Ei ne sitte pääse karkaamaan puroa pitkin järveen, jos lampi käy liian pieneksi?
Sohjokauha
Vieras
« Vastaus #28 : 19.05.12 - klo:20:47 »

Hienohan tuo on paikkana kaloja kasvattaa. Ei ne sitte pääse karkaamaan puroa pitkin järveen, jos lampi käy liian pieneksi?

Sen takia siinä on pato ettei ne pääse, ja aattelin vielä laittaa "minkkiverkon" eli teräksisen tiheäsilmäinen verkko, sellaisia on esim katiskoissa, ettei varmana kalat pääse karkuun. Iskee silmää Eikä ne tuonne ylös lähteelle oikeen helposti pääse. Toivottavasti en sitten löydä kaloja sieltä pienen lähteen minilammikosta. Näyttää kieltä
Lahmajärven kauhu
****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #29 : 19.05.12 - klo:21:32 »

Sen takia siinä on pato ettei ne pääse, ja aattelin vielä laittaa "minkkiverkon" eli teräksisen tiheäsilmäinen verkko, sellaisia on esim katiskoissa, ettei varmana kalat pääse karkuun. Iskee silmää Eikä ne tuonne ylös lähteelle oikeen helposti pääse. Toivottavasti en sitten löydä kaloja sieltä pienen lähteen minilammikosta. Näyttää kieltä

Vaikuttaa hyvältä kokonaisuudelta. Toivotaan menestystä projektille! Laitas vähän välillä tilanne tietoja/kuvia.

”Huono päivä kalassa on parempi kuin hyvä päivä töissä”  Jompan seikkailut Kivikangas Oy:n Facebook sivuilla-> https://www.facebook.com/pages/Kivikangas-Kalastus-ja-Vapaa-aika/519480784743481
Sivuja: 1 [2] 3   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines