Nyt on paha tunnistus.Hauen vatsassa 4 viiksekästä.. - Kalastuskuva

Nyt on paha tunnistus.Hauen vatsassa 4 viiksekästä,ahven ja hauki.Vinkkinä Lapin kuohuva koski ja makea vesi.Luulin kivinilkaksi..?
Nyt on paha tunnistus.Hauen vatsassa 4 viiksekästä,ahven ja hauki.Vinkkinä Lapin kuohuva koski ja makea vesi.Luulin kivinilkaksi..?
Päiväys:15.06.2016Katsottu
483
kertaa
Lisääjä:Näytä käyttäjän kim75 muut kuvat
Kamera:Canon, Canon PowerShot S2 IS
Valotus:1/80
Aukko:27/10

Takaisin

Kommentit

Kirjaudu sisään tai rekisteröidy lisätäksesi kommentin.
15.06.2016pro kristo99Eiköhän nuo mateita ole kun lapista kerran on tullut.. Voi toki olla kivennuoliaisiakin.
15.06.2016kim75Ok,kiitos.Katsoin kyllä jo päivällä mateenkin kuvia,mutta kuvan kaloilla tyyliin vain yksi leuka "parta".Näillä tulee pään sivuilta yhdet ainakin kuvan oikeassa yläkulmassa olevalta.Vasemmalla kuvassa olevalla taas hiukan eri kohdasta.Ehkä jo sulanut evä yms.
15.06.2016Kivennuoliaisia nuo mahtaa olla, niillä on noita viiksekkeitä 6 ja viihtyvät virtaavassa vedessä. Monesti löytyy myös isompien taimenten mahoista. Pentuna oli suurta huvia kahlailla matalassa virtaavassa vedessä ja noukkia käsin kivien väleistä noita. Ihan pohjoisimmassa tuota ei taida esiintyä, mutta Lapin eteläisemmässä osassa ja koillismaalla olen ainakin itse törmännyt.