| Ängeslevänjoki, Tyrnävä | Ängeslevänjoki on Temmesjoen sivujoki Pohjois-Pohjanmaalla. Sen pituus on noin 30 kilometriä. Joki saa alkunsa Järvinevalta Suutarinkylän pohjoispuolelta ja laskee Temmesjokeen Limingan keskustaajaman koillispuolella lähellä Haaransiltaa. Joki on osa Temmesjoen vesistöaluetta.
Joen alajuoksun osuus virtaa paikoitellen syvässä ja mutkittelevassa kanjonissa halki Limingan–Tyrnävän peltolakeuksien. Joen leveys on suurimmillaan vain noin kymmenen metriä. Koskipaikkoja on vähän, ja joki onkin suosittu melontakohde. Veden laatu on joessa yleensä huono.
Lähde: Wikipedia | Perustietoa | | Maa: Suomi | | Majoitus: Vuokramökit Tyrnävä | | Vesistön kunnat: Tyrnävä | Vesistön tyyppi: Joki | Saadut kalat | Puronieriä (1)
| Parhaat viehevärit | | Punertava | Muut paikkakunnan Tyrnävä vesistöt | Suutarinjärvi Tyrnäväjoki
|
|
 Ladataan karttaa..
| | |
|
|
| | | Tagit: Kalapaikat Suomi Tyrnävä Ängeslevänjoki Vuokramökit Vuokramökki Lomamökit Lomamökki |
|
| |
|