mikä näistä keloista kannattaisi ostaa shakespeare omni fd,abu gargia cardinal sx fd vai shimano fx2500? Eli etujarrulista 2000-3000 luokassa olevaa avokelaa jokikalastus settiin.
Shakespear ja tuo Shimano on ehdoton ei. Abu Garciasta en osaa sanoa, mutta itse jättäisin kauppaan. Ilmeisesti budjetti on pieni, kun olet näitä halvempia keloja katsellut. Jos pystyt muutaman euron vielä panostamaan tuohon Abu Garcian hintaan, niin ehdottomasti paras valinta tämän hintaluokan keloista on minusta
Shimano Sienna FD 2500. Ostin tuon kelan isälleni joku aika sitten ja hintaisekseen varsin erinomainen kapistus. Ei paljon kalpene omalle Symetrelle, joka on tupla hintainen siihen verrattuna. Pitkäajan kestosta ei vielä osaa sanoa, mutta kyllä kolmen vuoden takuu aika hyvän luoton antaa.
Okumoista löytyy myös edullisia ja varmasti hyviä keloja. Esimerkiksi
Safina Noir ja
Hexana FD. Noista ei omaa kokemusta ole, mutta varsin suosittuja ja kehuttuja keloja ainakin Honkkarin verkkokaupan palautteen mukaan. Okumoissa itse ottaisin melkeinpä tuon 20 -kokoluokan kelan. Siimatilavuus ja voima riittää kotimaisille kaloille hyvin, ellei isoille lohijoille ole menossa.