Sivuja: 1 ... 33 34 35 36 [37] 38 39 40   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Eräaiheiset uutiset

(Luettu 318939 kertaa)
jaakkima
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #540 : 30.08.15 - klo:18:58 »

Himmekkös kun välillä tuntuu että oli yhtä lottoa koko kalastus.http://m.iltalehti.fi/mieli/2015082820257165_md.shtml
Satunnaiskalastaja
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #541 : 27.09.15 - klo:21:32 »

Ilmeisesti Teknos tunnusti päästön melko nopeasti:

Liuotinpäästö Pitäjänmäen tehtaalla

Joo ei sitä yksittäistä työntekijää voi syyllistää, kun ei tiedetä hänen perehdytyksen/tietämyksen tasoa. Tälläiset asiat tulee nimenomaan miettiä ennalta ja tehdä tarvittavat toiminpiteet, jolloin tämänkaltainen päästö tehdään mahdottomaksi. Toki tässä tapauksessa siellä oli varajärjestelmä, mutta se petti kun anturi ei huomannut vuotoa. Eli syyllistä voidaan myös hakea tuon varajärjestelmän toiminnasta/kunnosta vastaavalta taholta.

Tämä vuoto menee vähän samaan kastiin kuin nämä (Virhon sivuilta):

VANTAAN JÄTEVESIPÄÄSTÖT:

14.4. klo 9.30 - 10.50 puhdistamatonta jätevettä Vantaan Strandkullantien jätevesipumppaamolta (JVP3181) avo-ojan kautta Vantaanjoen pääuomaan. Pumppaamon toinen pumppu oli mennyt epäkuntoon eikä toisen pumpun teho riittänyt. Arvioitu ylivuoto 1-3 m³.

14.4. klo 12.00 - 12.40 ja uudelleen klo 17.00 - 18.00 puhdistamatonta jätevettä Vantaan Tapolan jätevesipumppaamolta (JVP3160) Vantaanjoen pääuomaan. Myös tällä pumppaamolla toinen pumppu oli mennyt epäkuntoon eikä toisen pumpun teho yksinään riittänyt. Arvioitu ylivuoto Vantaanjoen pääuomaan 3-6 m³.

21.4. klo 1.15 – 7.50 Vantaan Siikakujan pumppaamolta (JVP3010) sähkökatkon aiheuttaman laitevian johdosta puhdistamatonta jätevettä arviolta 50 – 60 m³ jonnekin. Pumppaamo sijaitsee n. 1 km päässä Keravanjoen uomasta.


Eli miten ihmeessä on mahdollista että pumppaamon teho jaetaan kahdelle pumpulle, mutta siellä ei ole varapumppua?  Huh Varapumppu on ihan perusasioita. Mutta varmaan se motiivi löytyy jälleen rahasta. Eli (yleisesti) kun sillä pumpulla ei ole mitään vaikutusta tehtaan tuotantoon vaan mitättömiin ympäristöasioihin, niin ei viitsitä satsata. Jos kyse olisi tehtaan tuotantoon liittyvästä pumppaamosta (esim. raakavesi), niin varmasti olisi varapumput sun muun pelit. Siinähän hukkuu rahaaa, jos pumppaamo seisoo/yoimii vajaalla.

Ainoa tapa saada nämä asiat yrityksissä kuntoon on kunnon sakot kaikista päästöistä + päälle vielä velvoitteet luontohaittojen korjaamisesta.

Lainaus parin vuoden takaa. On kyllä annettava tunnustusta Teknos Oy:lle suoraselkäisestä ja vastuullisesta toiminnasta vahingon jälkeen. Mätäjoessa on nyt syntynyt ensimmäinen luonnonvarainen taimenkanta, ja kunnostustöiden päärahoittaja on tuo yritys.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1443237052999?jako=5f1b8b0f6f3aa755a79ed4a9d8304970
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #542 : 06.10.15 - klo:11:47 »

Naapurikylästä, Ruotsinpyhtäältä, myytiin lähiaikoina järvi kotkalaiselle Fishing Center Kotkalle. Se on ymmärtääkseni aikalailla istuta ja ongi -tyyppinen kirrelätäkkö. Mutta paikallislehden jutusta bongasin säännöistä "yli 100-senttiset hauet palautettava järveen". Järvelle myydään vieläpä C&R-lupia jotka normi kahden lohikalan lupaa halvempia. Tiedä, vaikka joskus kävisikin tuolla kun siellä on kaksi soutuvenettäkin vuokrattavana. Haukikannasta en tosin kyllä tiedä että onko minkälaiset mahdollisuudet kunnon kaloihin.

Linkkiä ei löydy, kuten järvestä juuri tietoakaan ainakaan nopealla kuuklailulla.

Laitoksesta karannut rantahörhö.
Jukezzu
Vieras
« Vastaus #543 : 16.10.15 - klo:12:41 »

http://www.hs.fi/kotimaa/a1444367180192 Tommonen löyty Järkyttynyt
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #544 : 16.10.15 - klo:13:01 »


Toi oli taas kyllä semmonen juttu että olen suurinpiirtein nauranut ja itkenyt samaan aikaan monta päivää... Tuokin oli toimittajan muotoilema haastattelu eli asioita (sanoja) on kevyesti kärjistetty (oli joku artikkeli siitäkin jossain).

Pieni poiminta:
Lainaus
Pyydystä ja vapauta -käytännön hän kieltäisi lailla uusien tutkimustulosten vuoksi. Se vähentäisi kalojen kärsimystä.
Tästä tulee ekana mieleen, että miksi esimerkiksi verkkokalastusta ei tulisi kieltää, kun kalat sätkivät useimmiten tunti tolkulla odottaen tukehtumista tai pappia?

Taidanpa mennä kenties aiheuttamaan joillekin kaloille kohtuutonta kipua, sekä lopettamaan joidenkin kalojen kärsimyksen..
Kristo99
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #545 : 16.10.15 - klo:19:26 »

Tottahan kalat kipua tuntee, mutta että CR kalastus kieltoon... eihän siitä olisi kellekkään mitään hyötyä. Vapaa-ajankalastajien määrä tippuisi varmasti paljon ja varmaan kaikki osaa päätellä että se tekisi huonoa Suomen taloudelle.

Mielestäni tappaminen ja kivun tuottaminen on hiukan eri asia... Tekstin kirjoittajakin luultavasti haluaisi mieluummin tuntea kipua kuin kuolla.
On se vaan kumma että mieluummin tapetaan kun "haavoitetaan"

Ja tosiaan tekstin on luultavimmin kirjoittanut naishenkilö joka ei paljoa varmasti ole kalastellut...

"IVP"
Jukezzu
Vieras
« Vastaus #546 : 16.10.15 - klo:19:57 »

Juu siinä ei todellakaan ole järkeä että C&R kalastus kiellettäis.
Mites sitte alamitan kanssakin jos ei saa päästää kaloja takas Järkyttynyt
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #547 : 16.10.15 - klo:20:35 »

Kaiken huippuhan siinä on se että tämä C&R on käytännössä valikoivaa kalastusta. Itsekin enimmäkseen seeärrään (vapautan) valtaosan saaliistani mutta poimin silloin sun tällöin fixun kokoisia kaloja ruuaksi. Isot on aina tarkoitus vapauttaa mutta mahdollisen merkittävän loukin kautta ruuaksi. Alamittaiset ja pienet ylipäätään aina takaisin. Ei voi kyllä kun nauraa noille älynväläyksille. Lähinnä sen takia, että miten aina, jonkun marttyyriwannabehipin mielestä se saaliin vapauttaminen on ongelma? Haluaako ne kalat pois vesistä? Niin no, nehän ei ole mediaseksikkäitä eikä niistä esimerkiksi tehdä vaatteita... Kaiketi kun tutkitusti kalat selviävät asianmukaisesta kohtelusta varsin hyvin.

Asiasta toiseen, tulin lukeneeksi jostain Twitterin syövereistä että uuteen kalastusasetukseen kaavaltaisiin kuhalle 42cm alamittaa. Jossain luki että ammattikalastajille sen sijaan 40cm.  Huh Huh Ja että eväleikatulle taimenelle 50cm. En tarkkaan muista mutta ainakin Jasper Pääkkösen twiiteistä noita muistaakseni löytynee linkkeineen.
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #548 : 21.10.15 - klo:08:12 »

Aika hiljainen vuosi ollut kalastuksenvalvojilla Loviisassa, mutta näköjään syksy taas houkutellut rosvoja paikoille kun Viikonloppuna puoli kilsaa luvattomia verkkoja.
rantarosvo
Vieras
« Vastaus #549 : 24.10.15 - klo:21:26 »

Pari päivää maltoin mieleni, mutta pakko kai sitä on taas osallistua C&R-keskusteluun ku foorumilla on muutenkin ollut niin hiljaista viimeaikoina Hymyilee

Pieni poiminta:Tästä tulee ekana mieleen, että miksi esimerkiksi verkkokalastusta ei tulisi kieltää, kun kalat sätkivät useimmiten tunti tolkulla odottaen tukehtumista tai pappia?

Tässä on ihan hyvä pointti. Kuka valvoo kuinka kauan verkot lojuu vedessä yhtämittaisesti ilman kokemista?

Tottahan kalat kipua tuntee, mutta että CR kalastus kieltoon... eihän siitä olisi kellekkään mitään hyötyä.

Nämä pari lausetta kiteyttää aika hyvin sen, miksi puolesta ja vastaan keskustelijat eivät oikein pääse yhteisymmärrtykseen Näyttää kieltä Minne unohtuu kalastustapahtuman toinen osapuoli, eli kala?

Mielestäni tappaminen ja kivun tuottaminen on hiukan eri asia... Tekstin kirjoittajakin luultavasti haluaisi mieluummin tuntea kipua kuin kuolla. On se vaan kumma että mieluummin tapetaan kun "haavoitetaan"

Ovatko kivun tuottaminen ja tappaminen eri asia? Ei liene ketään, joka väittäisi, ettei näin ole? Mutta jatkoargumentit on taas.. no.. ei ehkä ihan loppuun asti mietittyjä. Eli sodatkin olis ihan ok, jos ammuttais vaan jalkoihin ja käsiin eikä suinkaan tappaakseen? Snägärijonossa ois ihan ok tuottaa vaan vähän kipua kunhan ei tappais toista? Alusta asti näissä keskusteluissa on tehty näitä todella irrallisia vertauksia, missä vaa'an toisessa kupissa on kipu ja toisessa kuolema. Valitsen kivun.

Mihin on unohtunut tarkemmat määreet? Vaa'an kupeissa olisikin: Kuolema, että joku saa ravintoa (läsnä koko ajan, joka paikassa, eläinkunnassa, ihmiskunnassa) vai huvin vuoksi kivun aiheuttaminen. Muuttaa valintaa aika paljon ainakin omalla kohdalla. Valitsen kuoleman.

Ja tosiaan tekstin on luultavimmin kirjoittanut naishenkilö joka ei paljoa varmasti ole kalastellut...

Melko sekstistinen ja epäasiallinen kommentti. Tällainen kuvaamasi henkilöhän on mitä parahin puolustamaan kaloja ja tarkkailemaan asiaa objektiivisesti, koska hänellä ei ole välttämättä tietoa, kuinka mukavaa on lähteä järvelle ja nautiskella kalastuksesta.

Kaiken huippuhan siinä on se että tämä C&R on käytännössä valikoivaa kalastusta.

Ei suinkaan, C&R-kalastus on (ainakin oman käsitykseni mukaan) sitä, että lähdetään pyytämään ja vapauttamaan kaloja harrastuksen vuoksi. Nimeomaan sillä mentaliteetilla, että ei edes välttämättä tykkää syödä kalaa, se on vaan harrastus. Ei sovi sekoittaa millään muotoa valikoivaan kalastukseen, jossa toki osa kaloista palautetaan takaisin, mutta tavoitteena on saada saaliiksi kalaa syödäkseen.

Lähinnä sen takia, että miten aina, jonkun marttyyriwannabehipin mielestä se saaliin vapauttaminen on ongelma? Haluaako ne kalat pois vesistä? Niin no, nehän ei ole mediaseksikkäitä eikä niistä esimerkiksi tehdä vaatteita... Kaiketi kun tutkitusti kalat selviävät asianmukaisesta kohtelusta varsin hyvin.

Kannattaa olla varovainen kommenteissa, ettei sorru nimittelemään vastapuolta, vaikka olisi kuinka eri mieltä. En usko, että yksikään c&r-kalastusta vastustava olisi valmis kuolemaan aatteensa puolesta, tai että he sen enempää ovat ihmisiä, jotka haluaisivat olla hippejä (viitaten nimitykseesi). Missään vaiheessa eivät ole taineet nämä kyseisen ryhmittymän edustajat liputtaa sen puolesta, että haluaisivat kaikki kalat pois vesistä tapettuina pois kuleksimasta?

Myöskin tuo selviämisaspekti on vähän hatara, jos edelleen mietitään vain sitä kalan mielipidettä. Ihminenkin selviää melko hyvällä todennäköisyydellä ampumahaavoista tiettyihin osiin kehoa. Tai pahoinpitelyissä uhrit selviävät aika hyvällä prosentilla hengissä (henkisiä vaurioita voi toki tulla, mutta ne taitaa olla irrelevantteja?). Näiden puitteissa olis siis ihan okei käydä vähän harjoittamassa mukilointia ja shoot'n wound-ammuskelua?

Sorrun itse myös ottamaan mukaan vertaukset ihmisiin kohdistuviin juttuihin, mikä sinällään on vähän "epäreilua", mutta joskus lienee paikallaan miettiä, että jos sitä oikeasti ajatellaan niiden eläinten (tai tässä tapauksessa kalojen) parasta (vapauttamalla ne tappamisen sijaan), niin miksi ne asetetaan todella ala-arvoiseen asemaan? Siis sen puolesta, että on täysin oikeutettua käydä vahingoittamassa ja aiheuttamassa kipua toiselle, jotta minulla olisi mukavaa.

Näitä sopii edelleen miettiä. Ja edelleen täytyy painottaa, että en suinkaan ole c&r-kalastusta vastaan, mutta asiaa sopii pohdiskella ihan todenteolla, ennenkuin laukoo totuuksia elämästä ja kuolemasta. Itse otan mielelläni vastaan herättäviä ja omat väitteet vääräksi "todistavia" kommentteja. Yhdessä tässä kuitenkin ollaan tätä palloa tuhoamassa tai parantamassa Hymyilee
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #550 : 24.10.15 - klo:23:50 »

Ei suinkaan, C&R-kalastus on (ainakin oman käsitykseni mukaan) sitä, että lähdetään pyytämään ja vapauttamaan kaloja harrastuksen vuoksi. Nimeomaan sillä mentaliteetilla, että ei edes välttämättä tykkää syödä kalaa, se on vaan harrastus. Ei sovi sekoittaa millään muotoa valikoivaan kalastukseen, jossa toki osa kaloista palautetaan takaisin, mutta tavoitteena on saada saaliiksi kalaa syödäkseen.

Niin no, miten sen jokainen ottaa. Itse en loppupeleissä tiedä että mitä menen tekemään, kun menen kalaan. Ehkä poimin joitakin sopivia "välimittoja" ruuaksi tai en poimi. Mielestäni merkittävästi vauriota saaneet, ennen tai pyynnin aikana, jäävät kyytiin. Onko se nyt seeärrää, valikoivaa kalastusta, eläinrääkkäystä niin riippuu varmaan ihmisestä, miten asian näkee. Kuitenkin jos nyt aivan pakko on nimetä itse itsensä jonkun "tyyppiseksi" kalastajaksi, minkä vaihtoehto tuntuu nykyään olevan joko C&R-hippikalanhalaaja tai laatikkolahtaaja niin valitsen ensimmäisen. Varsinkin kesällä kun ei ruokakaloja välttämättä huvita ottaa kun niissä tuntuu järjestäen olevan hieman huonomman makuisia yksilöitä kun taas syksyllä viileästä vedestä pyydetyt on lähes järjestäen oman itsensä makuisia. Omat reissut kun kesäisin venähtävät useimmiten yli puolen yön niin eipä siinä kotiin päästyä enää jaksa kaloja värkätä suuntaan tai toiseen.

Lainaus
Kannattaa olla varovainen kommenteissa, ettei sorru nimittelemään vastapuolta, vaikka olisi kuinka eri mieltä. En usko, että yksikään c&r-kalastusta vastustava olisi valmis kuolemaan aatteensa puolesta, tai että he sen enempää ovat ihmisiä, jotka haluaisivat olla hippejä (viitaten nimitykseesi). Missään vaiheessa eivät ole taineet nämä kyseisen ryhmittymän edustajat liputtaa sen puolesta, että haluaisivat kaikki kalat pois vesistä tapettuina pois kuleksimasta?

En nyt viitsinyt etsiä sanakirjasta tarkkaa nimitystä näille ketkä ovat milloin minkin epämääräisen tutkimuksen perusteella (hatarin tiedoin) kieltämässä saaliin vapauttamista. Toivottavasti en loukannut kenenkään tunteita. Noihin ampumishommiin en nyt sano mitään, kun ainakaan itse en kalasta ampumalla.  Hymyilee Eikä nyt oikein huvittaisi lisätä noista turpakäräjistä, mutta mitä veikkaan ja osittain tiedän kalojen puolustavan omaa aluettaan /kutukumppania, niin mun tietääkseni hävinnyt yksilö ei masennusta tms. tunne. Ihminen kyllä, useimmiten. Vaikkei sekään nyt saaliin vapauttamiseen liity.



Kristo99
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #551 : 25.10.15 - klo:07:50 »

Melko sekstistinen ja epäasiallinen kommentti. Tällainen kuvaamasi henkilöhän on mitä parahin puolustamaan kaloja ja tarkkailemaan asiaa objektiivisesti, koska hänellä ei ole välttämättä tietoa, kuinka mukavaa on lähteä järvelle ja nautiskella kalastuksesta.
Tarkoitukseni ei ollut olla sekstistinen, vaikka tuosta sen käsityksen saakin... Epävarma Yhtä lailla nainen voi harrastaa kalastusta kuin mies.
Ja tottahan toki ihminen joka ei kalastaisi, olisi hyvä puolustamaan kalojen hyvinvointia.
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #552 : 26.10.15 - klo:11:49 »

Kalastusasetus: Kuhan alamitta nousee, ei ylämittoja...
fisustaja92
*****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #553 : 26.10.15 - klo:17:46 »

Aika hiljainen vuosi ollut kalastuksenvalvojilla Loviisassa, mutta näköjään syksy taas houkutellut rosvoja paikoille kun Viikonloppuna puoli kilsaa luvattomia verkkoja.

Naapurikylän lätäköstä eli Lapinjärven Lapinjärvestä takavarikoitu verkkoja myös ihan hyvin.
Salakalastus uhkaa jo kuhakantaa.

Edit: Missä määrin täällä loviisalaisia nyt pyörii mutta laitetaan nyt varmuudeksi kun en tiedä onko veneen omistaja jo tavoitettu.
Loviisan ulkosaaristosta löydetty ajelehtinut vene.
Satunnaiskalastaja
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #554 : 26.10.15 - klo:20:14 »


Ylläoleva on tarpeellinen ja tervetullut uudistus.

Lohikalojen ihokuolioko iskee?
http://yle.fi/uutiset/torniojoella_runsaasti_heikkokuntoisia_ja_kuolleita_lohia/8409228

Sivuja: 1 ... 33 34 35 36 [37] 38 39 40   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines