Sivuja: [1] 2 3 4 5 ... 11   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Popperilla pyynti

(Luettu 69518 kertaa)
Jakeo
**

0
Poissa


Profiili
« : 19.04.10 - klo:04:55 »

Ajattelin tässä kysäistä että eroaako poppereilla kalastaminen tavallisiin vaappuihin verrattuna jotenkin. Popperit ovat siis pintauintisia ja niillä on kupera uintilevy. Olisi kiva tietää tarvitseeko niitä uittaa kuten jigejä tai jerkkejä.
kirvesniem1
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #1 : 19.04.10 - klo:06:57 »

no noista lähimpänä uittotyyliltää on jerkkaus. popperin ideana on rikkoa pintakalvoa räiskimällä vettä. ite uitan popperia et vavanliike ja kelaus samaanaikaan eli vähä ku jerkkais, mut noi popperit kuuluu myös noihi "käsiala" vieheisiin eli jokaisella on joku tyyli mikä sopii itselleen. ei muuta ku kokeilee mikä tuntuu itestä parhaalta

niillä korteilla palataan mitkä on jaettu!
skfin
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 19.04.10 - klo:07:42 »

Näin kalastetaan popperilla-video

Älä hätäile Hymyilee | skfin @ Quakenet, Freenode, IRCnet
Juuso92
*

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #3 : 30.04.10 - klo:13:11 »

On muuten älyttömän hauskaa ja jännää touhua popperilla pyynti. Näyttäviä tärppejä ja lisäks aika hyvin tulee sitä kalaa. Suosittelen kaikille! Vaikka Rapalan Skitter Pop kaupasta mukaan ja johonkin haukikaislikon tuntumaan viskomaan. Isot ahvenetki saattaa purasta..
ZimppA95
Vieras
« Vastaus #4 : 15.06.10 - klo:11:52 »

Ite ostin just Rapala Skitter Pop:in, muutaman kerran oon sitä heitelly, yks hauki, joka karkas Hymyilee
Lasiahven
**

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #5 : 15.06.10 - klo:14:29 »

Tää kuulostaa ihan mielenkiintoselta. Vois vaikka ostaa tollasen ja kokeilla joku päivä  Hymyilee
Daiwa
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #6 : 15.06.10 - klo:19:24 »

Hyvin matalissa vesissä on mukava kalastella popperilla haukien kiusaksi. Kelaustyyli on sellainen, että kun viehe heitetään veteen aloitetaan heti nykäisyllä ja vaikkapa kolme kampenpyörähdystä ja taas nykäisy jne... kelauksen loppuun saakka. Kannattaa olla valmiina sitten, kun kala ottaa siitä pinnasta.  Iskee silmää Kun hauki on kovalla syönnillä, niin sitä tulee paljon ja tärppejä vielä enempi. Mulla on pari kaupasta ostettua ja sitten yks ite tehty kapula. Jos kiinnostaa, niin kato huimaa saalista popperilla mun kaloista (haukia 42kpl). Myös lumpeikossa pystyy lyhyillä heitoilla kalastamaan, kun vavalla vain ohjaa viehettä pintaa pitkin.

TEAM Tunturi
Lasiahven
**

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #7 : 17.06.10 - klo:08:15 »



Onko tossa jotain väriä mitä suosittelette? Ja paljonkos tommoset maksaa?
Daiwa
****

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #8 : 17.06.10 - klo:15:55 »

Ja paljonkos tommoset maksaa?
Tuossa muutama kipale. http://www.rialinna.fi/index.jsp?pid=313
Lasiahven
**

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #9 : 17.06.10 - klo:19:52 »

Ok, mistäs kaupoista noita poppereita löytää? Kävin tosa honkkarissa mut siellä ei ollut
ZimppA95
Vieras
« Vastaus #10 : 30.06.10 - klo:15:14 »

Tänään popperilla 4 haukea, 3 n. 2 kg, oli kyllä näyttäviä tärppejä Hymyilee
r3ap3r92
**

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #11 : 30.06.10 - klo:19:11 »

kinetic popperit ui huonosti.
kokki96
**

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #12 : 30.06.10 - klo:19:32 »

Mistä poppereita edes saa?  Huh olen katsonut kaikki kaupat lähi alueelta ei löydy!?!
-Lahna-
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #13 : 30.06.10 - klo:21:56 »

Jaa kiitos teille, koska nyt tiedän mikä on popperi. Onko se noin helppoa ja kala rikasta puuhaa? Jos on näin niin joku päivä ostamaan popperin ja kokeilee merelle Hymyilee
Eris
Vieras
« Vastaus #14 : 30.06.10 - klo:22:41 »

Mistä poppereita edes saa?  Huh olen katsonut kaikki kaupat lähi alueelta ei löydy!?!

Täällä päin ainakin Motonetissä on kohtuullinen valikoima... Tosin jos parasta haluaa niin eipä taia Suomesta löytyäkkään.. Oma entinen paras popperini oli Virosta.
Tagit: Vieheet  popperit  heittokalastus 
Sivuja: [1] 2 3 4 5 ... 11   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines