Tuo taitaa tuo järvitaimenen alamitta olla jo 50 cm

. Nämähän nousevat jatkuvasti, tarkistaisitteko muutkin kalalajit ja päivittäisitte?
Kiitos jo etukäteen!
(voisiko etusivulle saada jonkinlaisen linkin suoraan näihin tietoihin, ja tiedot rauhoitusajoistakin olisi hyvä olla etusivulla)
Nyt taitaa olla hiukan siimat solmussa...

Kalasaalis.comin alamitat tarkoittavat vain ja ainoastaan
sivustolle lisättävien kalojen alamittoja. Nämä alamitat perustuvat siis Barran mainitsemiin valtakunnallisiin alamittoihin, joista lisätietoa
täältä. Valtakunnallisia alamittoja käytetään, koska ne pätevät koko maahan. Ei ole paljon itua käyttää alueellisia alamittoja, koska niitä on erittäin paljon ja toisekseen valvominen on täysin mahdotonta. Noiden KS.comin alamittojen tarkoitushan siis on vain suodattaa valtakunnallisten kriteerien mukaan alamittaiset kalat sivustolta pois. Sekä toisaalta myös informoida kalastajia noiden alamittojen olemassaolosta.
Onneksemme Suomesta löytyy useita valveutuneita kalastuskuntia/alueita, joissa noiden valtakunnallisten alamittojen riittämättömyys on huomattu ja on päätetty nostaa alamittoja joidenkin kalojen kohdalla. Näin on myös käynyt taimenen kohdalla tuolla Viinijärvellä. Jokainen kalastaja on itse velvollinen ottamaan selvää oman kalastusalueensa säädöksistä, eli alamitoista ja rauhoitus- ajoista ja paikoista. Ja noita säädöksiä tulee kunnioittaa.
Eli pointtina; kalatusalueiden/paikkojen alamittoja ja KS.Comin alamittoja ei tule sekoittaa keskenään. Nuo kalastuslaueiden/paikkojen alamitat ovat ne joiden mukaan toimitaan ja jos omalla kalastusalueella ei ole erityisiä (nostettuja) alamittoja, niin silloin pätevät valtakunnalliset alamitat.