Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Nuottaus.

(Luettu 12979 kertaa)
jon90
*

0
Poissa


Profiili
« : 02.10.12 - klo:21:17 »

Mitäs käyttäjät on mieltä nuottauksesta? lasketaanko "ryöstö" kalastukseksi?
muutamia ihmisiä ainakin kovasti on häirinnyt nuotan veto ja ovat valittaneen että kaikki muikut viedään nuotalla. Oma huomioni on ollu nuottauksen seurauksena vain isompia muikkuja ja saaliit ovat pysyneet samoina myös verkoissa.
laittakaa mielipiteitänne kyseisestä kalastusmuodosta!
panzo
*

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #1 : 03.10.12 - klo:10:55 »

Omien kokemusten perusteella en pidä sitä "ryöstökalastuksena", vaan hoitokalastuksena. Ainakin meidän mökkijärvellä se on sitä. Roskakalat pois, kaikki alamittaiset takaisin. Sitten siitä saa nuottauksessa mukana olleet ottaa 1-2 kalaa omiin tarpeisiin ja muut takaisin järveen. Hyvin on kalaa tullut nuottauksen jälkeen, en ole huomannut eroa.
Maekine
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 09.07.14 - klo:09:42 »

Nostan vanhan ketjun, kun aihe on kiinnostava (ja ajankohtainen).

Täältä löytyy yksi isomman luokan nuotta ja vedossa pari-kolme kertaa kesässä.
Ihan naurettavaa pitää nuottausta ryöstökalastuksena. Saalismäärät on melko isoja juu, mutta kalat salakkaa, sormen pitusta ahventa ym. paskaa. Vesistön puhdistusta paskasta.

Muikkujakin varmasti saa paremmin laittamalla pariksi yöksi useammat verkot oikeille paikoille, kun nuottaamalla.

-,,-
Satunnaiskalastaja
****

0
Poissa


Profiili
« Vastaus #3 : 09.07.14 - klo:11:06 »

Eihän mitään kalastusmuotoa sinänsä voi pitää ryöstö- tai liikakalastuksena. Sellaiseksi kalastus muuttuu silloin kun hyötykaloja pyydetään enemmän kuin vesistön tuotto on. Kun muita kuin hyötykaloja hyötykaloja pyydetään enemmän kuin vesistön tuotto on, toimenpidettä kutsutaan ryöstökalastuksen sijasta hoitokalastukseksi.

Toki nuotallakin ryöstökalastus onnistuu, jos pienessä lammessa tai järvessä vedetään paljon. Olen samaa mieltä edeltävien viestien kanssa, että nuotanveto on pikemminkin hoitokalastusta. Käsipelillä (ei-konenuotta) homma lienee harrastustoimintaa.

Kun siirrytään isompaan skaalaan, troolaukseen - se onkin ihan oma aihepiirinsä.
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines