Kuvakilpailu on myös niin ikään ratkennut. Voittajaksi selvisi
KABANOSSIn Ruutana. Ylläpito todellla piti tästä kuvasta. Kuvasta tekee mielenkiintoisen ja hauskan sen tiivis rajaus, täydellisesti onnistunut ajoitus ja hyvin valittu kuvakulma. Ruutana näyttää sylkäisevän vedet suustaan pintaan tullessa. Todella onnistunut otos.

Muita kunniamaininnan saaneita kuvia olivat (ei järjestyksessä):
jugagee - Harppuunastuksen ohella napattua.-Mielenkiintoinen kuvakulma ja hyvin täytetty kuva. Kuva olisi ollut entistäkin upeampi jos hauki olisi uinut päin kameraa ja ollut lähempänä. Hieno kuva jokatapauksessa tämäkin.
Kirvesniem1 - Iltakalalla-Tunnelmallinen kuva vastavaloon. Kala (tai kohon tekemä rengas) olisi tehnyt kuvasta vielä onnistuneemman. Kalastajan profiili kuitenkin piirtyy upeasti ja tunnelma on mukava.
Heini - Lumijärvi yöllä , ukko se siellä saappaitaan myöten vedessä...=)-Tunnelma tässäkin hyvä. Kuvassa olisi voinut olla etualalla jotain, mikä olisi saattanut tehdä kuvasta vielä paremman. Kiva kuva kuitenkin kalastukseen liittyen.
piirtorajala - Kalastus! on kiva.....a!-Ilme on mairea ja saalis upea. Hieman miinusta kuitenkin verisistä käsistä.
Sopuli - Päivystäjä -Ainutlaatuinen kuvakulma. Kuva todella informatiivinen ja se voisi olla hyvin jonkun kirjan kuvana, missä kerrottaisiin missä kalat lymyävät.
PFCompany - Taistelu-Aina niin hieno kuvauskohde on hyppäävä kala. Tässä kuvassa hieman lyhyempi valotusaika olisi pysäyttänyt hauen paremmin ja tehnyt siitä terävän. Myös hieman tiukempi rajaus olisi voinut tuoda ilmettä kuvaan. Hieno kuva kuitenkin.
Suurkalastaja-Mielenkiintoinen kuvakulma. Upeaa kun hauki on kohti kameraa. Tässäkin rajauksen tiivistäminen olisi voinut parantaa kuvaa vielä entisestään. Välikommenttina
Panasonicin DMC-FT3 näyttää olevan kovin suosittu kamera näissä. Tämäkin on sillä kuvattu.

Lisäksi kuvakisassa oli upeita
maisemia ja hauskoja
ilmeitä. Kiitokset kaikille kuvakilpailuun osallistuneille. Kuvia voi kommentoida joko tässä ketjussa tai kuvien omissa kommenteissa.