Sivuja: [1]   Siirry alas   
  Tulostusversio  

Lowrance Elite-5M karttaplotteri

(Luettu 4962 kertaa)
Blompe1
**

0
Poissa



Profiili
« : 02.06.13 - klo:12:53 »

Tollanen olis tarkotus hommata  http://kalastus.hongkong.fi/fi/veneily/vene-elektroniikka/lowrance-elite-5m-karttaplotteri/p/37011/

Muutama kysymysmerkki kumminkin on. Mitä toi "Sisäänrakennettuna ohjeellinen maailman kartta"  tarkottaa? Pärjääkö tolla kartalla pelkästään vai pitääkö ostaa yli 220€ tarkempi kartta?

Onko jollain tietoa?

On pyyntimiehiä ja on saamamiehiä.
ThC²
****

0
Poissa



Profiili WWW
« Vastaus #1 : 04.06.13 - klo:11:13 »

Eipä sillä sisäisellä kartalla tee juurikaan mitään. Joskus LCX-25:ssä sitä räpläsin ja sillä korkeintaan näkee, että oletko Suomelahdella vai Perämerellä... Eli navigointiin täysin hyödytön. Kyllä se tarkempi kartta on ostettava, jos haluat siitä plotterista jotain hyötyäkin.

Nyt kun olet pelkkää plotteria ostamassa, niin suosittelen tutkimaan myös noita Garminin laitteita. Etenkin jos meinaat veneillä/kalastella muuallakin kuin merellä tai suuremmilla järvillä. Garmineihin kun saa noita Topo Suomi -karttoja, joista löytyy aika hyvin myös pienten järvien tietoja.

Blompe1
**

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #2 : 05.06.13 - klo:06:45 »

Löytyy tuo garmin käsi gps. ja siinä topokartta koko suomesta. Etrex taisi olla malli.
Ihan hyvin on pelannut myös pienimmillä järvillä
Tricky
***

0
Poissa



Profiili
« Vastaus #3 : 05.06.13 - klo:07:59 »

On muuten ainakin tälle lätäkölle tuo lowrance + navionics aevan hyödytön. puhelimessa karttaselain ja kyllähän kelpaa, ainut mikä puuttuu on että se kääntyis kulkusuunnan mukaan tuo kartaselain mutta sen vielä kestää kun syvyydet näkyy todella tarkkaan

"Se mikä on hartsia vahvistaa."
Tagit: Karttaplotteri  Lowrance 
Sivuja: [1]   Siirry ylös  
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines