Huh, näin iso ahven ui jyväskyläläisen katiskaanJulkaistu Keskisuomalaisen nettisivuilla 6.8.2011 21:04 Jyväskyläläinen Juhani Starczewski oli pakahtua onnesta, kun miestä odotti todellinen yllätys Toivakassa sijaitsevan kesämökkinsä rannassa perjantaina illalla.
Laiturin edustalla, kaislikon laidassa levänneeseen katiskaan oli uinut niin iso ahven, ettei Starczewski ollut uskoa silmiään. Hän kertoi mitanneensa kalan painoksi digitaalivaa'alla 1,650 kilogrammaa. Pituutta sillä oli miehen mukaan 48 senttiä.
- Täytyy sanoa, että yöunet meinasivat mennä. En ole ikinä saanut niin isoa kalaa, tämä on ihan ainutlaatuinen sattuma. Olen laittanut viestiä naapurimökkiläisille ja hekin ihmettelivät, että voiko se edes olla totta, Starczewski sanoi.
- En minä ole edes mikään innokas kalamies. Virvelillä en ole heittänyt moneen vuoteen, 54-vuotias Starczewski myöntää.
Kalastukseen ovat sen sijaan hurahtaneet Juhani Starczewskin ja hänen Terttu-vaimonsa 26-vuotiaat kaksospojat, jotka ovat olleet tohkeissaan isänsä saaliista.
- Pojat ovat soittaneet ja lähetelleet viestejä yhtenään, Starczewski sanoo nauraen.
Starczewski kertoo kesämökkinsä edustalla pyörineen useita veneitä lauantain aikana. Hän epäilee, että sana poikkeuksellisen suuresta saalista on levinnyt ympäri kylää.
- Yleensä täällä ei liiku ketään. Tänään veneilijöitä on näkynyt useampikin.
Kalasaalis.com -listauksen mukaan Suomen suurin ahven on saatu viime vuoden syyskuussa. Kökarin saarella Ahvenanmaalla napatun ahvenen painoksi mitattiin tuolloin 2,875 kilogrammaa.
Starczewski sanoo, että Toivakan Huikosta Maunonen-järvestä napattu kala on laitettu jo fileiksi. Hän aikoo nauttia kalan friiterattuna vaimonsa kanssa.
Lauantai-iltaan mennessä Starczewski ei ollut ilmoittanut saalistaan Kalasaalis.comiin.
Lähde:
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/huh-n%C3%A4in-iso-ahven-ui-jyv%C3%A4skyl%C3%A4l%C3%A4isen-katiskaan/692837--
Hauska huomata, että uutisessa mainittiin myös ks.com
