Hmm... vaikea sanoa ehkä Rapala clakin rap 8 ahven värillä suosittelen ostaa oon saanu sillä 5,50kilosen hauen ylivieskan kärkkäiseltä 9,90e
Oletko koskaan käynyt Simojoella? Simojoki on lohijoki.
Itse olen käynyt simojoella. Huonosti tuli kalaa, mutta tuli siltikin. Suosittelen sinne kaikenlaisia taimenen ja harrin suuhun sopivia. Eli, lotot, loimulipat, nilsmasterin viisisenttiset Invinciblet ja kaikki muut käy. Harjukselle pääasiassa pienet meppsit, kuusamo kuf ja kaikki pienet noin 3 cm vaaput.
Lainaus simojoen sivulta:
Lohi ei ole joen ainoa saaliskala. Simojoessa on hyvä harjuskanta. Jokaisesta koskesta löytyy harjuksia. Tämän osoittivat vuonna 2007 järjestetyt kaikkien aikojen suurimmat perhokalastuksen MM-kisat. Tuolloin koko joki oli kilpailualueena. Kaikista kilpailupooleista saatiin saalista.